EĞİTİMDE FERT FEDA EDİLEMEZ!


Bu makale 2019-11-15 15:21:13 eklenmiş ve 1588 kez görüntülenmiştir.
MELİKŞAH AYTER

Geçtiğimiz günlerde toplumsal utanç diyebileceğimiz bir olay yaşandı: Otizmli çocuklarla mücadele. Bir muhtar ile bir yığının akla ve vicdana aykırı olarak özel gereksinimli çocuklarımıza gösterdiği reaksiyoner utanç verici davranışı hepimiz haberlerde gördük. Bu tip davranışları gösteren bireylerin halkın desteğiyle icraat içinde olması toplumumuzun alnındaki kara leke olacaktır. Bu meselenin üzerinde gerekli makamların duracağını ümit ediyorum.
Popüler kültürde ‘‘eğitilmezler’’ şeklinde bir sözcük moda oldu. Aşırı ölçüde saygısızlık ve cahillik yapan kişiler hakkında bu sözcük kullanılıyor. Büyük Atatürk eğitim hakkında devrimler gerçekleştirirken harika bir cümle kurmuş: ‘‘Eğitimde feda edilecek fert yoktur.’’ Ben bu cümleyle ilk defa özel eğitim üzerine çalışırken karşılaşmıştım. Özel eğitimin başlıca prensiplerinden birisi bu cümledir. Ve biz eğitimciler her öğrenci farklı yetkinlikleri olduğunu biliriz. Farklı seviyelere sahip veya farklı yetkinliklere sahip öğrencilerin bu seviyeleri göz önünde bulundurularak program hazırlanır ve ders işlenir. Bu demek oluyor ki her öğrencinin yaşına oranla düşük seviyesi de olsa ilerleme sağlanması mümkündür. Otizmli çocukların da Türk Eğitim Sistemi dâhilince eğitim hakkı vardır ve ellerinden alınamaz.
Konya Ereğli Toki İmam Hatip Ortaokulu’nda Öğretmen Seher Ergün ile Ereğli Eğitim Fakültesi İlköğretim Matematik Öğretmenliği Bölümü öğrencileri Otizmli öğrenciler için duyu bütünleme sınıfı yapmıştı. O dönemin Türkçe Öğretmenliği Bölümü öğrencileri olarak birkaç arkadaşımızla bu çalışmada küçük roller almıştık. Otizmli öğrencilerle orada tanıştım. Ve o öğrencilerin bir dönemde ne kadar ilerlediğini gözlerimle gördüm. O çocukların mutluluğunun verdiği maneviyatı anlamak için yalnızca biraz insan olmak yetiyor. Öğrencilik yıllarımda burada açıklamayı etik bulmadığım çalışmalarımız oldu. Aileleri rahatsız etmek için onları yazmıyorum. Fakat şu kadarını yazacağım: Fiziksel engeli neticesinde yürüyemeyen veya mikrosefali sonucunda beyin gelişiminde sorunlar yaşayan öğrenciler ve velileriyle iletişimi bulunan bir öğretmen olarak bu olayı gördüğümde kanım dondu. 
Eğitim bilimi bu öğrencilerin eğitilebileceğini düşünüyor. Eğitim yasamız bu öğrencilere eğitim hakkı sunuyor. Büyük Atatürk ‘‘Eğitimde feda edilecek fert yoktur.’’ diyor. Mihriban’ın şairi Abdurrahim Karakoç ‘‘Anlamaz, bilmezsin sen bizim halkı/ Sevgiyi bulasın, yakına gel ki/ Kalıplar gerçeği göstermez belki/ Gönül perdeleri sökülsün de gör.’’ diyor. Böyle bir anlayış ve ahlak sahibi bir devlette, bir millette böyle bir olayın yaşanması içimizi acıttı. ‘‘Eğitilmez’’ tabiri eğitim bilimine göre mümkün değildir fakat kendisini bir şey zanneden bu davranışın sahipleri yanlış eğitilmişlerdir. Yanlış öğrenmeyi düzeltmek daha zordur. Umuyorum ki alacakları cezalar neticesinde bir nebze akılları başlarına gelir. Değilse böyle insanların ‘‘eğitilmez’’ olduğu düşüncesine kapılacağım.
Hiçbir konum, hiçbir durum -sağlık da dâhil- kalıcı değildir. İnsanın durumu ve konumu iyiden kötüye veya kötüden iyiye değişir. Elbette o muhtar da değişir. Siz değerli okuyucularımın durum ve konumlarının iyiye gitmesini dilerim. Esen kalın.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA