TÜRK KONSEYİ’NE TEŞEKKÜR EDERİM


Bu makale 2019-10-20 14:05:29 eklenmiş ve 955 kez görüntülenmiştir.
MELİKŞAH AYTER

Hepimizin bildiği üzere ülkemiz terörle mücadelede ciddi bir süreçten geçiyor. Bu meselenin önemini ve bize düşen görevlerin genel mantığını bir önceki yazımda anlatmıştım. Ben yerel gazetemizin bir köşesinde bir genç öğretmen ve girişimci olarak konuyla ilgili tavır göstermenin gerekli olduğunu düşündüm ve yazdım. Biz vatandaşlar olarak milli ve vatani ödevlerimiz olduğunu düşünüyor ve ona göre çalışıyoruz. Barış Pınarı Harekâtı’nın da devletin vatana karşı bir ödevi olduğunu ve devletimizin gerekeni yaptığını düşünüyoruz. Millet ve devlet sorumluluklarını yerine getirirken bu durumdan mesul olan yalnızca biz miyiz sorusunu kendime soruyordum ve çok şükür vefalı Türkler sesimizi duydu.
Bundan on yıl önce Azerbaycan, Kazakistan, Kırgızistan ve Türkiye önderliğinde Türk Dili Konuşan Ülkeler İşbirliği Konseyi (Türk Konseyi) kurulmuştu. Türk Keneşi (Türk Güneşi) adı verilen bir tuğ altında toplandılar. Konsey, ‘‘Türk Dili Konuşan’’ devletler arasında işbirliğini güçlendirme, küresel ve bölgesel barışın devamlılığını sağlama amaçları üzerine inşa edildi. Dış politika konularında ortak tutumlar benimsemek gibi maddelerle tüzel kişiliklerini oturttular. Coğrafya, tarih, ticaret ve siyaset gibi birçok kritik noktada bu konsey birlikte çalışıyor.
Ülkemizin şu zorlu sürecinde yaptığımız harekâtın sonucunda dış ülkeler ve onların birlikleri tarafından düşman sayıldık. Milletimizce ‘‘ana’’ kabul edilen vatanımızın sağlığı için ordumuzun kudretiyle yaptığımız icraatlar Türk olmayan Avrupalı tarafından kabul görmezken Atilla’nın torunları tarafından desteklendi. En önemlisi de bahsettiğim Türk Konseyi’nin 15 Ekim 2019’da Bakü’de düzenlenen 7. zirvesinde konsey üyeleri Türkiye’nin yanında olduklarını bildirmesidir.
Türk Konseyi’nin bu tavrı bizlere ülkemizin kurucusu Mustafa Kemal Atatürk’ün ‘‘fikirlerimiz babası’’ diye işaret ettiği Ziya Gökalp’in ‘‘Vatan ne Türkiye’dir Türklere, ne Türkistan/ Vatan, büyük ve müebbet bir ülkedir: Turan’’ sözlerini hatırlattı. Türkçe konuşanların kardeş olduklarını ve kardeşin kardeşini bırakmayacağını ispatlayan Türk Konseyi’ne teşekkürü bir borç bilirim. Azerbaycan’ın İran’ı kapsayan coğrafyasında nefes almış şair Şehriyar ‘‘Gurt gurtnan dolaşır, itler it inen/ Gurt şikarnan doyar, itler küt inen/ Yanaşmanın goynu dolar pit inen/ Heç elden özgeye gardaş olar mı?/ Fars, Çin, Urustan yoldaş olar mı?’’ dizelerinde Türkiye’nin bugün yaşadığı durumu haykırmıştır. Tarihimizden ve bugünden ders almalıyız.
Böyle bir milletin ferdi ve bu milletin dilini öğreten bir öğretmeni olduğum için kıvanç duydum. Sizlere de kardeşlerinizle mutlu olacağınız bir yaşam dilerim. Esen kalın.
                                       
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA