EL ELE YENİ EĞİTİM YILINA


Bu makale 2019-09-09 05:35:18 eklenmiş ve 1258 kez görüntülenmiştir.
MELİKŞAH AYTER

2019-2020 eğitim-öğretim yılı önümüzdeki hafta başlıyor. Okulların açılması çocuklarımız kadar ebeveynleri de heyecanlandırıyor. Peki, aileler için öğrencilerin okula başlayacak olması ne ifade ediyor? 
Öğrencilerin okullarda alacağı planlı, amaçlı ve olumlu kazanım elde etmeye yönelik eğitim, aileleri de yakında ilgilendiriyor. Eğitim modelimiz aileyle iş birliği yapmaya yönelik olduğu için okulların açılması yalnızca haftalık ütülenen pantolon sayısının artması demek değildir. Okula yeni başlayan öğrencilerimizin adapte süreci ile ara sınıflardaki öğrencilerin eğitime odaklanma süreci aynı olmasa da her iki durumda da ailenin özverisi gerekiyor. Eğitim birey için birikimli bir şekilde iş birliğine dayanarak ilerler. Bu noktada ailenin üzerine düşen görevler vardır. Birey, çocukluk döneminden itibaren çevresinde yaşayan kişilerin davranışlarını taklit eder. Taklit de bir öğrenme yöntemidir. Ailenin çocuğa tutumuna göre çocuğun çevreye tutumu şekillenir. Çevresine güvenen çocuklar kendisine de güvenmeye başlar. Bu güven ortamında yetişen çocuk, hayatta başarılı olmaya aday çocuktur. Ebeveynlerin çocuğa güvenmemesi ve müdahaleci tutumları çocuğun içe kapanık ve başarısız olmasına vesile olur. Eğitimin iş birlikli bir süreç olduğunu ve aileye görevler düştüğünü öğrendiğimize göre ne yapabiliriz? Çocuğumuzun sorunlarına duyarlı olursak onunla iletişim kurabiliriz. Bedensel olarak çocuğumuzla aynı seviyede konuşarak onun birey olduğunu ona bedenen ifade etmiş oluruz. Suçlama, akıl verme, eleştirmegibi davranışlardan kaçınırsak çocuğun kendisini ifadesini kolaylaştırırız. Onunla çatışmaktan çok uzlaşmayı hedeflersek ve ona bu hedefimizi hissettirirsek daha etkili bir iletişim kurarız.Okuma ve dinleme becerileri anlamanın iki ana başlığıdır. Dinleme anne karnında başlar. Şimdilerde anne veya baba olabilirsiniz fakat dinleme becerinizi anlamaya yönelik kullanırsanız çocuklarınızla daha mutlu bir gelecek kurarsınız. Dinlerken cevap vermek için dinlemeyin. Yalnızca onu anlamak için dinlemeyi deneyin. Örneğin bir araba kazası anlatan dostunuz var. Onun anlattıklarını dinlerken kendi kaza anımızı anlatmak için sıraya girmiş şekilde dinlemeyiz değil mi? Oradaki amaç onun acısını anlayabilmektir. Çocuğumuzun da anlatacaklarında bir acı bir hüzün bir kıskançlık bir umutsuzluk yahut bir başka kötü hissiyat olabilir. Onları anlamak için gösterdiğimiz çaba çocuğumuzu bize kazandıracaktır. 
Onun sorunlarla mücadele etmesini sağlayacak ve başarıya götürecektir. Çocuklarımızla, ailelerimizle, öğretmenlerimizle, idarecilerimizle ve eğitimde emeği geçen bütün personellerimizle başarılı işler çıkarabileceğimiz bir eğitim-öğretim yılı diliyorum. Esen kalın…
Melikşah Ayter
Türkçe Öğretmeni
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA