MOTTO


Bu makale 2019-08-28 05:41:39 eklenmiş ve 5585 kez görüntülenmiştir.
Fatih BABAOĞLU (b(AŞK)a yazıyorum)

Tembellik falan yapmıyorum. Bir haftadır didik  didik araştırıyorum seninle burada paylaşacaklarımı. Çünkü birazdan seninle paylaşacağım mottolardan birisi yüreğine değerse bu yazı amacına ulaşacak. 
Önce Yunus Babadan başlayalım: “Cümleler doğrudur sen doğru isen, doğruluk bulunmaz sen eğri isen.”
Çünkü Hz. Ali, “Özü doğru olanın sözü de doğrudur” der. Hacı Bektaşi Veli ise doğruluğu dost kapısına benzetir. 
“Her insan, yapmadığı tüm iyiliklerden suçludur” demiş Voltaire. Beydeba seslenir ötelerden “Dünyada yapılacak en büyük iyilik, korku içinde yaşayan bir insanın güvenliğini sağlamaktır.” Ama burada Demosthenes önemli bir noktaya dikkat kesilmemizi sağlar; “Bir insana yapılan iyiliğin hatırlatılması, onu suçlamakla aynı şeydir.”  
Elbette konuşur insanlar. Bilmeden bilmemenin köleliğini yaparak efendilik taslayarak. Sanki öteden bugünleri görmüşçesine Konfüçyüs bu hakikati fısıldar bizlere; “Kimin doğru olduğunu tartışmayın, neyin doğru olduğuna karar verin.”
Mevlana ise bu gerçeği, “Herkesin anlayış derecesi farklıdır. Benim sana anlattıklarım senin anlayacağın kadardır” diye belirtir. Buna karşılık kimimiz susar. Konuşmak yerine sadece ve sadece susar. Cemal Süreya’ya göre ise bu kişiler “Konuşmuyor,  Anlatmıyor diye hissetmiyor sanmayın. Kimisi içine atar çığlıklarını” diye tasvir edilir.
“Görünmek değil olmaktır...” diyen Aliya İzzetbegoviç ise bu dünyada insanın ne anlama geldiğinin gerçeğini basitçe suratlarımıza çarpar. Görünmekle yetindiğimizin utancında bocalarken Peyami Safa belirir karşımızda, “Suçlamak, anlamaktan daha kolaydır.Anlarsan değişmen gerekir” diye Aliya’nın sözünü perçinler yüreğimize.
“Başarı bir yolculuktur, bir varış noktası değil” derken Ben Sweetland yaşamı anlatıverir bu mütevazı sözüyle. Çünkü John Ray Ağaç, meyvesinden bilinir, yaprağından değil” gerçeğini söylemiştir bu dünyaya. 
Sıkıntılar içindesindir. Paran pulun, evin, yurdun velhasıl hiçbir şey ama hiçbir şey yolunda gitmez. Neden ben diyeceğin tutarsa sana cevabı yine Mevlana Hazretleri verir: “Sopayla kilime vuranın gayesi, kilimi dövmek değil, tozunu almaktır. Allah sana sıkıntı vermekle tozunu, kirini alır. Niye kederlenirsin?”
Benim diyeceklerim şimdilik bu kadar. 
Son bir şey söylersem sana o da şu olur. Yazana değil yazdırana ve yazılanlara bak. 
Selametle. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.6516 7.6823
Euro 8.9527 8.9886
Sterlin 9.7117 9.7839
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA