Allah sevgisi, Allah’ın sevgisini kazanmak ve ona yaklaşmak için...


Bu makale 2019-08-09 05:37:49 eklenmiş ve 2543 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Gerçek mü’min için en büyük  devlet, Allah’ü Teâlayı sevmek ve Allah’ın rızasını kazanıp O’nun   tarafından sevilmektir. Allah’ın rızasını (sevgisini) kazanmak Müslüman için en güzel, mutlu bahtiyarlıktır.  Sevgilerin kaynağı Allah sevgisidir. Allah için olan sevgiler gerçek sevgidir. 
Sevginin en önemli göstergesi fedakarlıktır. Sevenler sevdikleri uğrunda malı ve  canı da dahil her türlü fedakarlığı yapmışlardır. Yusuf ile Zeliha, Ferhat ile Şirin,  Leyla ile Mecnun  bu konuda simgeleşseler bile Peygamberlerin Allah aşkı uğruna çektikleri ezalar cefalara rağmen, hiçbir menfaat beklemeksizin tebiğ davetlerine azim ve sebatla devam etmişlerdir. Şehitler, Allah’ın rızasını kazanmak için canlarını Allah’a cennet karşılığında satmışlardır.  
Seven sevdiğine itaat eder, isyan etmez. Allah’ı sevdiğini iddia edenin O’na isyan etmesi bir çelişkidir. Bir düşünür bu duyguyu şöyle dile getirir. 
Hem Allah’ı sevdiğini söylüyorsun, hem O’na isyan ediyorsun.  Oysa bu tutum terstir mantık kurallarına.
Sevgin gerçek sevgi olsaydı, kuşkusuz itaat ederdin O’na.  Aşık dediğin, Sevgilisine itaat eder zira.
İnsan,  hayatında en büyük bedelleri sevgisi uğrunda  ve sevdiğinin sevgisini kazanmak için öder.  Gerçek muhabbetin terazisi fedakarlıktır.  Fedakarlık imtihanından geçmemiş bir sevgi  kuru bir iddiada kalır. Allahü Teâlada “ Sevdiğiniz şeylerden  Allah yolunda harcamadıkça iyiliğe erişemezsiniz. Ne harcarsanız Allah hakkıyla  bilir.” ( Âl-i Imran 92)  
Hakikaten Allah’a îmanın ölçüsü muhabbetullahdır. İnsan ne kadar Allah-ı tanır, bilirse o kadar çok sever. Ne kadar çok severse o kadar itaat ve fedakarlıkta bulunur.  Müslüman’ın en büyük gayesi bize bizden yakın olan Allah’a  yaklaşmak için malından canından, sevdiklerinden fedakarlık yaparak en büyük sevgi olan Allah’ın  sevgisini kazanmaktır. Hiçbir sevgi Allah’ın sevgisinden daha üstün değildir. 
Allah’ın sevgisini kazanmak için O’nun emriyle yaptığımız ibadetlerden birisi de  Kurbandır.  Hz İbrahim (as) ın dünyada en sevdiği oğlu Hz İsmail’di. Allah’u Teala O’nu sevdiği ile imtihan etti. Hz İsmail’i kurban etmesini istedi. Allah sevgisinin en üstün olduğunu anlayan Hz İbrahim, Hz İsmail, Hz Hacer validemiz de eğer Allah için ise hiç tereddüt etmeden  Allah’a teslim olduk dediler. İlahi emre uydular. Sadakat, samimiyet ve fedakarlıkları ortaya koyunca imtihanı kazandılar. Allah’u Teala Hz İsmail’in Kurban olması yerine  Allah bir koç kurban etmeyi nasip etti. İnsanlığa bununla da insanın üstünlüğü, şerefli bir varlık oluşu ve kainatta her şeyin insan için yaratıldığı, insanın hizmetine verildiği öğretilmiş oldu. Her şey insan için, insanda Allah için yaratılmıştır.  O’na inanıp, O’na itaat ve O’nun iradesi istikametinde yeryüzündeki hilafet görevini yerine getirmeye çalışacaktır.
Kurban kesmek, gönüldeki Allah sevgisinin ve O’nun yolunda kurbanla fedakarlık edilirek ortaya konmaya çalışılmaktadır. Gerekirse daha fazla fedakarlık yapılacağı, hatta canını bile şahadet ile feda edebileceğini  ortaya koymayaarzusudur. Bunun içinde Kurban kesmeden   önce : “Ben, hakka yönelen birisi olarak yüzümü, gökleri ve yeri yaratana döndürdüm. Ben, Allah’a ortak koşanlardan değilim.”  ( En’am 79) diyerek Allah’a yöneldiğine söz verir. Bir başka ayetlede: “  Ey Muhammed! De ki: “Şüphesiz benim namazım da,  kurbanımda (diğer ibadetlerim da hatta ), hayatım da, ölümüm de âlemlerin Rabbi Allah içindir.” ( En’am 162 ) ayetlerinde anlatıldığı üzere tam bir ihlasla Allah’a bağlılık ahdinde bulunur. Kul bütün varlığının Allah’a ait olduğunun, kendisinin belli bir süre tasarruf selâhiyeti verilmiş   emanetçi olduğunu bilir ve gerçek sahibinin rızasına göre tasarrufta bulunur.
İnsan Allah’ı sevse de  eşrefi mahlukat olarak yarattığı insanı daha çok seviyor. Büyük baş hayvanları bile ona boyun eğdirip onların etlerinden yemeyi ve yedirme imkanınıda lütfediyor. Bunun için kurban, tekbir, tesbih, hamd ve şükürdür. Kurban ne büyük bir lütuftur. Ne kadar   hamdetsek,  şükretsek ne kadar da azdır.
Rabbim kendisine yaklaştıracak kurbanlar, ameller, iyiliklerle Rızasına nail eyleyip, sevgisine nail eylesin. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA