GÖRÜŞÜMÜ BİLDİRİYORUM


Bu makale 2019-07-22 05:17:46 eklenmiş ve 2118 kez görüntülenmiştir.
Selim GÜVENDİK (ÖNSÖZ)

Ekim ayında tarım şurası yapılacakmış 15 yıl aradan sonra. Çok güzel. 
Modern tarım makineleri ve toprak reformuyla tarım; bacasız fabrika gibi pek çok istihdam sağlayarak ülke kalkınmasında büyük katma değer sağlar. Tabiî ki tilki girse kuyruğu dışarıda kalan arazilerde ne tarım olur ne de kalkınma. Acilen tarım arazilerinin bütünleşmesi gerek ve miras kanunları asla hiçbir tarım arazisinin bölünmeyeceği şekilde hazırlanmalı.
Tarım ve orman  bakanlığının  şura ile ilgili sitesinde “görüşünü bildir” diye bir yazı okudum. Ama görüşümü bildirebileceğim web sitesini bulamadım. Bende buradan görüş bildirmeye karar verdim.
Ülkemizin hemen hemen tüm vilayetlerinde termal su bulunmakta. Seracılık sadece Akdeniz e has bir uygulama olmamalı. Seracılıkta en çok ısınma maliyetleri yüksek olduğundan iklimi ılık geçen bölgelerde seracılık daha yaygın. Ama termal su kaynağı olan tüm bölgelerde modern sera sistemleriyle termal seralar yaygınlaşırsa kışın kimse 20 tl ye patlıcan biber vs.vs. yemez kanaatindeyim. Çok uzağa gitmeden Akşehir’in Gözpınarı mahallesinde ve Tuzlukçu ilçesinde termal sera yapılmaya başladığını işittim. Ve çok mutlu oldum. Termal otel kaplıca vs yapılmasını şahsen istemiyorum. Burnumuzun dibi Afyon bu işi beş yıldızlı profesyonelce yapıyor. Akşehir ağzıyla  “Azarı’ya  hamam yapsan kim yuncak allasen” 
Daha az sermaye ile tarım işinde iyi olan bölgemiz hamam yerine tarımla adını duyursun. Bugün termal tesisi yapılmaya kalksa büyük yatırım gerekir ve bu işi profesyonel yapan birine verilir. Ve sadece o kazanır. Devlet ve şahıs arazilerine güzel bir planlamayla termal sera sistemi bakanlık teşvikleriyle kurulursa hem üretici hem tarım işçileri hem esnaf hem üretim arttığı için pahalanmayacak olan sebzeyi meyveyi yiyecek halk kazanır. 
Diğer bir konu, bakanlığımız bünyesinde gerçekten var gücüyle çalışan şehrimizin tarım orman ilçe müdürlüğü personeli hakkında. Kurumdaki ziraat mühendisi arkadaşlar sürekli evrak tasnifi dosya, çiftçi kayıt sistemi evrakı gibi işlerle uğraşıyorlar. Çünkü bakanlık  onları yapacak büro elamanı kadrosu vermediği için  tarım arazilerinden çoğunlukla uzakta, kurumda bulunmaktalar. Bu bahsettiğim sadece buraya has değil tüm ülke çapında bir konu. Büyük şirketlere işçi istihdamı için beşer tane işçi alın denmişti. Bence bahsettiğim kurumlara işçi statüsünde büro elemanı alarak işe başlanabilir. ziraat mühendislerimizde tarımın aksaklıklarını düzeltmek adına sürekli arazide bulunup Türk tarımının gelişmesi adına rapor tutup bakanlığı bilgilendirir.
Bilgilendirme deyince şu konuya da  deyinmek gerek. Çoğu çiftçi bakanın istifa etmesi gerektiğini pek çok sosyal medya zemininde okuyorum. Bir bakanın ters giden ve düzelemeyen tarım sisteminden, danışmanı, müsteşarı, daire başkanları haberdar eder. Bu bahsettiklerim sadece felanca tarım anonim şirketi filanca tarım işletmeleri limited şirketi ceo larıyla irtibatta olurlarsa bakanımızda her şey süt liman zanneder. Ne artan maliyetlerden nede artmayan toptan ürün fiyatlarından haberdar olur. Acaba bu güne kadar; hadi bakandan geçtim onlar belli zamanlarda değişiyor.  Kaç tane müsteşar daire başkanı tebdili kıyafet giyinip  bazı hallerdeki halleri üretici gibi mal getirip gözlemledi? Zira sanırım  onlar bakanlığın yüksek katlarında  aşağıyı göremediklerinden dolayı çiftçinin defimilatöremi yoksa pamuğa mı ihtiyacı olduğunu göremiyorlar. Saygılarımla
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
teşekkürler selim
hazım emir 2019-11-13 10:15:25
Sevgili,Değerli kardeşim Selim duyarlı ve çözüme yönelik önerilerinle dolu yazılarını keyifle ama bir o kadar da üzülerek takip ediyorum, üzüntüm mevcut durumun açıklıkla ortaya konmuş olması ancak çözüme katkı sağlayacak mercilerin hala duyarsız olmasındandır. Göz bebeğimiz Akşehir'in senin gibi duyarlı,bilinçli ve iş bilir kardeşlerimiz eliyle yönetilmesi, yönlendirilmesi arzu ve isteğimizdir. Gözlerinden öpüyorum.
Selam
Mustafa 2019-10-23 12:55:36
Hayırlı Günler, Selim kardeşim. Akşehir gazetelerini okurken seni görünce sevindim,lise yıllarından Mustafa EMEKLİ. Halk Oyunları ekibinde bağlama çalıyordum. Şimdi Manisa'dayım, mühendis olarak M.Eğitim Md.lüğünde görevliyim.

Termal otel olmazmıymış?
Hakans 2019-07-23 14:20:14
4 bin yatak kapasiteli oteller olsa azarı, Akşehir kazanamazmıymış!?eleeee!
Toplam 3 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA