SAYIN ERDOĞAN ELİYLE SAYIN WİLLADİMİR PUTİN’E AÇIK MEKTUP


Bu makale 2019-07-12 08:30:53 eklenmiş ve 1915 kez görüntülenmiştir.
Selim GÜVENDİK (ÖNSÖZ)

Sevgili Cumhurbaşkanım.
Bu yazıyı sık sık Rusya devlet başkanı Viladimir Putin beyefendiyle görüştüğünüz ve ona iletebileceğinizi düşündüğüm için yazıyorum. 
Ülkemiz malumunuz tarım ülkesi. Konya ili kadar toprağı olan Hollanda bile tarım üretimi arge ve tarım teknolojilerinde dünya lideri konumunda. Ben canım gibi sevdiğim ülkemin tarım bakanlığında 4 yıl evvel ; Avustralya’ya uçakla 22 saatte gidildiğini bilmeyen hayvancılık dairesi başkanıyla bile tanıştım. 
Ben ülkemizin gülmece başkenti Nasreddin Hoca’nın memleketi Konya ilinin Akşehir ilçesinde çok gelişmiş ülkemizin az gelişmiş tarım sektörüyle iştigal etmekteyim.
Yıllardır hal yasası ile ilgili söylentiler duysak da büyük komisyoncu baronlarının baskısıyla çıkmadığını düşünmekteyim. Ve hallerde ne haller olduğunu bilmediğini düşündüğüm bir tarım bakanımız var. 
Sizden kış aylarında sebze fiyatlarının artışı nedeniyle tarım kredi kooperatiflerinin de mal alımı yapacağını işitmiştik. Öyle de oldu. 60-70 kg günlük toplayabilen, 80 tl yevmiyesi olan bir işçinin topladığı vişne nin fiyatını tüccar 3 tl açıklarken kooperatif 1.80 tl olarak açıkladı. Dolayısıyla üreticinin gözünün yaşına bakmayan tüccar fiyatı 2.50 tl ye çekmiştir. Maliyeti bile karşılamayan bu rakamlarla yıllık artan mazot tarım ilacı işçilik fiyatlarıyla üretici ağız tadıyla şok bile geçirememektedir. Traktörünün vizesini sigortasını bağkurunu  nasıl yatıracağını düşünürken akıl ve ruh sağlığını kaybetmektedir.
Küçük üreticiyi koruyacak arkasında duracak bir kurum olmadığı için bu vahşetten üreticiyi  korumak  adına Rusya nın imal ettiği S400 hava savunma sistemleri gibi üreticiler için Ç 400 çiftçi savunma sistemi arzuladığımızı bildirmek isterim. 
Belki  üreticilerin bir bankası holdingi fabrikaları olmadığı için reel ekonomide bir etkileri yok. Ama çiftçilik, üretim ölürse tıpkı yanlış hatırlamıyorsam Albert Einstain  nin arılar teorisinde dediği gibi ; arı nesli tükenirse insanlığın sonu olur. Bu bağlamda üreticiyi savunacak bir savunma sistemi, yılların biriken bu sorununa bir çare  bulunamazsa bu sorunlar yumağı politik malzemenin harcı olur ve  17 yıllık emek 4 yıl sonra heba olur. Saygı ve en kalbi duygularımla…..
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.9330 5.9567
Euro 6.5425 6.5687
Sterlin 7.7486 7.8062
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA