YEŞİL MUZAFFER AKŞEHİR’İN EN YAKIŞIKLI ADAMI


Bu makale 2019-06-21 05:19:24 eklenmiş ve 3761 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Muzaffer Güleroğlu 1929 Akşehir doğumluydu.  Amcasının kayınpederi ( Kemani Şakir Güleroğlu) 1923- 1963 yılları arasında Akşehir’de torna, döküm ve tulumba imalatı yapmıştır. Yanında 8- 10 kişi ile beraber çalışırmış. 50 yıl kadar da İstanbul’da çalışmıştır. Birçok yere mal göndermişlerdir. Türkiye de Kayseri’ye vagonlarla mal vermişler. Sülalesine Kasap Tahirler denirmiş. Babası Şakir sülalesinden annesi Damlı oğullarındandır. Dedeleri Abdil Efendi Suriye Cephesi’nde koleradan hayatını kaybetmiştir. Yine dedesi Mahmut Güleroğlu harpte iken ayağına gelen bir kurşunla yaralanmıştır. Döndükten sonra Topal Mahmut olarak anılmıştır. Dedesinin babası Horzumlu Mustafa  Çavuş olarak bilinirmiş. Antalya yörüklerinden olduklarından dolayı Akşehir’e yerleşmişler ve kasaplık yapmışlardır.
Mehmet Gülerayın hatıralarından: Muzaffer amca ile doğa dostu olduk. Akşehir’de kaldığı sürede her pazar dağlara çıkar gezerdik. Her zaman sızlanırdı ‘ şimdiye kadar ben buralara neden gelemedim? Diye.
Onunla sohbet ederken meydan mahallesinin bana şu notları aktarmıştı: meydan mahallesinin çocuklarıydık ve 15- 20 kişi halinde gezerdik.  Özellikle istasyon caddesi çok rağbet görürdü. Otobüs azdı ve çok sayıda tren gelir giderdi. İplikçi camii yanındaki bina postane olarak onun üzeri de kütüphane olarak kullanılırdı. Adetler yine aynıydı. Benim düğünümde ne kadar fayton, araba varsa gelmişti. Bizim düğünümüzde söz senetti, hırsızlık, cinayet gibi vahim olaylar yaşanmazdı. Müzenin bulunduğu yer mahkemeydi. Akşehir’in dağları kıraçtı, ağaçlar yoktu. Bermende de ve Nadirde davar bulunurdu. Evlatları Mustafa ve Nida Güleroğlu TARADİSK yedek parça ticaret kurucusu olarak ticari hayatlarını devam ettirmişlerdir. Sanayici ve iş adamı Akşehirli Muzaffer Güleroğlu 6 ağustos 2018 de (88) hayatını kaybetti ve kendi isteği üzerine Seyid Mahmut Hayrani mezarlığına defnedilmiştir.
Not: Babam Necati Güleray ve dayım H. İbrahim Tezuçar kadim dostlarıydı. Allah rahmet eylesin.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0539 6.0781
Euro 6.5382 6.5644
Sterlin 7.8539 7.9122
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA