TATİLİ TEMBELLİĞE ÇEVİRMEDEN DEĞERLENDİRMEK


Bu makale 2019-06-14 05:22:49 eklenmiş ve 2673 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Yaz geldi. Yaz ayı denilince tatil akla geliyor. Aslında yaz  ayları demek;  harman, hasat, çalışma mevsimidir. Bir yanda durmadan, yorulmadan çalışanlar, öbür tarafta çalışmadan yorulanların bulunduğu bir dünyada yaşıyoruz. Tatil fıtratın gereğidir, tabiididir, çalışan dinlenecektir. Dinlenmek, çalışmaktandır. İstirahat çalışanın hakkıdır. Yeryüzü nimetlerinden (havasından, suyundan, güneşinden)  istifade etmek Müslümanın da hakkıdır. 
Kur’ân-ı Kerim’de Allah- Teâla: “Size geceyi dinlenesiniz diye karanlık ve gündüzü çalışasınız diye aydınlık olarak yarattığımızı görmediler mi? Doğrusu bunda, inanan millet için dersler vardır.” (Neml 86), 
Dünya nimetleri her mümin için kendisine helal kılınmıştır ve bu Allah’ın kullarına bir lütfüdür.  (Bakara 2/168) Müslüman şahsiyet, zamanın kıymetini bilen şahsiyettir. Müslümanın boşa geçecek zamanı yoktur. O hayırlı güzel bir işte yorulursa, hayırlı güzel bir işle dinlenir.
Tatil atalet  kökünden gelir. Tatil tembelliğe dönüştürülemez. Hayat boşluk kabul etmez. Boşlukta durulamayacağı gibi boş boş da  durulmaz. “Boş işleri terketmek kişinin müslümanlığının güzelliğindendir. “ (hadis-i Şerif)  
İman adamı her zaman bir iştedir. O plansız programsız rastgele bir hayatın adamı değildir.   Bu dünya onun için bir sınav yeridir¸ sınava hazırlanma  yeridir, böyle bir ortamda  boş durmak ve gaflet içerisinde olmak aldanmaktır. Boş duran o boşlukta iyi, güzel şeyler yapmazsa kötülüklerin bataklığına her zaman  düşebilir, kötü alışkanlıklar kazanabilir. Allah tembel tembel boş duranı sevmez. Günahlara dalmak,  kulluğa ara vermek, israf içinde yüzmek, zamanı boşa geçirmek asla  müslümanca  bir davranış değildir. Tatil günlerini bir günah pazarına çevirmez.
Elbette Müslüman da insandır. Her insan gibi o da yorulur ve onun da dinlenmeye hakkı vardır. Ama Müslümanın dinlenmesi¸ gezmesi ve eğlenmesi de Müslümanca¸ ona yaraşır bir biçimde olmalıdır. Müslüman için  boş zamanlar  yapamadıkları  işleri yapması  için güzel bir fırsattır. Yeni bilgi, görgü ve kültürünü geliştirmek, ticaret, silâ-i rahim yapmak, çalışmak amaçlı seyahat ve ziyaretler yapabilir. Bunlar güzel ve belli bir gaye için aynı zamanda kainat kitabını okumak için yapılan ulvi gayeleri içinde taşıyan güzelliklerdir. 
Gayesiz, sırf tüketim ruhuyla, tembelce yapılan vakit öldürücü hareketler insan için “ömrünü nerede, nasıl geçirdin” sorusu karşısında insanı mahcup duruma düşürecektir. Bunun için Allahü Teâla tatil anlayışımızı belirleyen bir Kur’ân ayeti şöyledir:  “Elbette her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten her zorluğun yanında bir kolaylık daha vardır. Öyleyse boş kalınca hemen kalk, (başka bir) işe koyul. Ve yalnız Rabbine giden yola yönel.” (İnşirah 5-8)
 İman adamı her zaman bir iştedir. O¸ hayırlı bir işte yorulur¸ bir başka hayırlı işte dinlenir. O¸ dinlenirken de dinden uzak kalmaz. Sözgelimi onun uykusu bile¸ yorulan vücudunu dinlendirip¸ hayırlı işlere hazır etmek içindir. Onun gezmesi dinlenmesi de öyledir.  Onun için zaman en değerli hazinedir. Hayat  bir imtihandır. O bu imtihanı kazanma gayretindedir.
Okulların eğitime ara verdiği yaz ayında çocukların zamanlarını verimli hale getirmek de  anne babalar, veliler için çok önemlidir. Çocuklar için arkadaş ve oyun hayatı öğrenmelerinde  vazgeçilmez bir uğraştır. Yaz ayları onlara da hayatı, sorumluluğu, büyük hedefleri,   dünya ve ahret mutluluğuna erdiren dini, en doğru yola iletecek Kur’ân-ı Kerimi öğrenmeleri, güzel ahlakı huy edinmek için, Allah’ın evi kabul edilen camilerde nefes almaları için cami ve Kur’ân Kursları devam etmeleri  kaçırılmaması gereken bir fırsattır. Aziz  Kur’ân ile donanarak  aziz olmaları ne güzeldir.  Bu çocuklarımızın aziz olması için vazgeçilmez bir durumdur. Yüce Rabbimizin “Ey inananlar! Kendinizi ve çoluk çocuğunuzu¸ yakıtı insanlar ve taşlar olan cehennem ateşinden koruyunuz” ( Tahrim 66/6)  ilahi uyarısı ihmal edilemez bir emirdir. Kim çocuğunu ateşe atar.
“Hiçbir anne-baba , çocuğuna güzel ahlaktan daha kıymetli bir miras bırakmamıştır.(Tirmizi, Birr 33)  Bu tatil döneminde en kazançlı işlerden biri de çocukları Yaz Kur`an Kurslarına yöneltip ahlakının Kur’ân olmasını sağlamaktır.  Dünya ahret  mutluluğumuz için tatili de ibadete çevirip, asıl tatili cennette yapabilmeyi Allah’dan niyaz ederim. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.7870 6.8142
Euro 7.4013 7.4310
Sterlin 8.2534 8.3147
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA