RADYO TELESKOPU


Bu makale 2019-06-12 05:17:40 eklenmiş ve 3934 kez görüntülenmiştir.
AHMET TUĞRUL ÖZTAŞ

Geçen Mart ayında memleketim Kayseri deydim.  Babamın arkadaşı Kayseri Üniversitesi Rektörü Prof.Dr. Kurtuluş Karamustafa amcayı ziyaret ettik.  Sayesinde Erciyes üniversitesinin Radyo teleskopunu ziyaret etme şansına sahip oldum.

Eskiden NATO bünyesinde SSCB ye karşı askeri istihbarat için kullanılıyormuş. Karadeniz bölgemizdeki Nato üslerinden birinden getirilmiş. 

Daha sonra burada geliştirilerek Radyo teleskopu olarak kullanılmaya başlanmış. Türkiye deki tek Radyo Teleskopu. Radyo teleskopu çapı çok büyük bir anten sisteminden oluşuyor. Çevresi ise koruma amaçlı üçgenlerin birleşmesi ile beşgenlerin demirden kemiği etrafında küre şeklinde sarılmıştı.

Daha sonrasında radyo teleskopunun yanına konuçlanmış, aynalı teleskoplardan T-35 ve T-40 inceleme şansını buldum. Çok ilginç deneyimlerdi benim için.

 

16 Nisan 2019

Şu an da ülkenin gündemine ilk karadelik fotoğrafı oturmuş bulunmakta. Sadece ülkemizin değil tüm Dünya’nın.  Peki nasıl çekildi bu ilk karadelik fotoğrafı? Sonuçta Dünya’dan 500 milyon trilyon kilometre uzaklıktaki bir nesnenin görüntülenmesi pek de kolay değil. Söyleniyordu ki o kadar uzaklıktaki bir cismin görüntülenebilmesi için Dünya büyüklüğünde bir teleskopumuzun olması gerekiyordu. Sonra denildi ki tamam Dünya büyüklüğünde teleskopumuz bulunamaz o zaman biz de dünyanın her yerindeki radyo teleskoplarını tek bir teleskop gibi çalıştırırız. Bu algoritmanın sahibi ise 29 yaşındaki bilgisayar mühendisi Katie Bouman’dır. 

Gözlerinizi bulutların üzerindeki gökyüzünden ayırmayın…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.6516 7.6823
Euro 8.9527 8.9886
Sterlin 9.7117 9.7839
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA