BAYRAM; ALLAHIN KULLARINA SEVİNÇ VE BARIŞ ARMAĞANIDIR


Bu makale 2019-06-03 05:33:13 eklenmiş ve 1077 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Bayram, sevinçtir. Bayramda sevinç izhar etmek, islâmın şiarıdır. Bayram; sevme, sevinme, sevindirme,  sevdirmedir. Bir ay oruçla, namazla,  Kur’an tilavetleriyle, sadakalarla, duâlarla, Allah’a yönelen gönüller şimdi  O’nun  aşkıyla yaratılanların en şereflisi insanlara, kardeşliğe yöneliyor ve o aşkı birbirlerine taşıyorlar. Bayramda,  paylaşılan sevinçlerdir. Kazanılan gönüllerdir. Sevginin doyasıya yaşandığı bir zaman dilimidir. Bayram bize kulluğumuzu, insanlığımızı, sevgi  barış içerisinde beraber yaşamamızı hatırlatıyor.

Bayramda Allah için birbirine uzanan eller, tevhid dini islamın vahdetini gösteren Allah’ın bir âyetidir. Evden eve, mahalleden mahalleye, şehirden şehre, ülkeden ülkeye uzanan eller adeta kainatı kucaklayan muhteşem bir halkaya dönüyor. “hepiniz toptan Allah’a sarılın parçalanıp ayrılmayın” (Âl-i Imran 103) âyetini anlatırcasına, islâmın rahmet, sevgi, kardeşlik  oluşumunu yaşayarak gösteriyor. Herkes gönülden gelen islamın rahmet, af ve barış esintilerini yaşayarak birbirlerine taşıyorlar. 

İnsanları dünya ve ahret mutluluğuna erdirme gayesindeki İslam, insanlara mutluluğu yaşatarak, gösteriyor. İnsanlar birbirine mutluluk taşıyor. Misafir olmak ve misafir ağırlamak, ikram ve ihsanda bulunmak, güler yüz ve tatlı dillerle bir ve beraber olmaya çalışıyorlar. “Müslüman kardeşinin yüzüne gülmen, senin için bir sadakadır.”  (Tirmizi, Birr, 36) hadisi şerifi yaşanır hale geliyor.

Gayesi Allah’ın rızasını kazanmak olan mü’minler, Ramazan ayında bunu daha çok oruç, iftar, sahur, teravihler, mukabelelerle elde etmeye çalıştılar. Bayramda ise sılayı rahimler, ziyaretler, tebrikiçin uzanan eller, cömertçe yapılan ikramlar, hediyeler, sadakalar, sevgi ve saygı temelli gönül bağları ile yine aynı gayeye koşarak Allah’ın rızasını kazanmak ve duâ almaya çalışmaktadırlar.

Bayramlar umumi af, rahmet ve mağfiret günlerdir. Allah’ın af, rahmet ve mağfireti ile arınan mü’minler de birbirlerine rahmet, sevgi ve merhametle sadece kapılarını değil, gönüllerini de açmaktadırlar. Toplumda barış dini olan islamın tevhid, birlik ve  barış ruhu gönülleri, şehirleri, ülkeleri kaplamalıdır. İslam’ın gerçek yüzü işte o zaman görülebilir. Bir dua, bir kucak sevgi, sıcak bir mesaj, engelleri kaldırır. Birleştirir gönülleri nur, haneleri huzur kaplar. Bayramlar, gönül imarına en güzel vesilelerdir

Bu bayramlar bizlere Allah’tan bir lütuftur. Küslerin barışması, dargınların buluşması, fakirlerin hatırlanması, açların doyurulması, sevgilerin pekişmesi için. İşte bu ve bunun gibi bir çok özelliği olan bu mübarek günler. Bu güzel ve anlamlı günleri daha da anlamlı kılmak için biz insanlar bu günü layıkıyla ve gerektiği gibi yaşarsak yüce rabbim de bizlerden memnun olur.

Bayramlar;  “Birbirinize hiddetlenmeyin, birbirinize haset etmeyin, birbirinize arka çevirmeyin. Ey Allah’ın kulları kardeş olun. Müslüman için din kardeşiyle üç günden fazla küs durması helal olmaz.”  Hadis-i şerifinin tecelli ettiği bir zamandır. Peygamberimizin: “En faziletli sadaka dargın olan iki kimsenin arasını bulup barıştırmaktır.” Onun için yüce kitabımızda: “Müminler ancak kardeştirler, öyleyse kardeşlerinizin arasını düzeltin ve Allah’tan korkun ki esirgenesiniz” (Hucurât, 10) ilahi emirle bayramlar gerçekten barış ve kardeşliğin yaşandığı,  ümmet bilincinin güçlendiği gönüllerin rahmet ikliminde toplu vuran tek yürek olduğu   günlerdir.

Bayramda mü’minler bir vücut gibi olurlar: “Birbirlerini sevmekte, birbirlerine acımakta ve birbirlerine şefkat etmekte mü’minlerin durumu bir cesede (bedene) benzer. O bedenden bir organ hastalanırsa diğer organlar da uykusuzluk ve humma (ateşlenme) gibi sebeplerle ondan etkilenir.”  (Buhari, Edeb, 27; Müslim, Birr, 66)

Ramazanın ve bayram sevincini ve coşkusunu bizlere yaşatan Yüce Rabbimize hamdediyoruz.  Ramazanda kazandığımız, güzel hasletlerimizi, devam ettirmemizi, yüce Rabbimizin bizleri muvaffak kılmasını diliyoruz. 

Bir çok acılarla bayramın bile farkına varamayan kardeşlerimizin zulümlerinin sona erip, onlarında sevinecekleri günlere kavuşması duası ve hayatımızı ramazanlaştırarak, kalan ömür ve ahretimizin hep bayram olmasını rabbimizden niyaz ederim. 

Bu duygularla bayramımız mübarek olsun. 

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6626 5.6852
Euro 6.2832 6.3084
Sterlin 7.0299 7.0821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA