ORUÇ; İHSAN VE İHLASLA RİYASIZ YAPILAN BİR İBADETTİR


Bu makale 2019-05-13 05:45:13 eklenmiş ve 1912 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Gerçek îman ve ibadet ihlasla yapılandır. İhlas; samimiyet ve tam bir içtenlikle olur. Riya ise iman ve ibadetleri boşa götüren bir hastalıktır. İman ve ibadetlerde ihlas ve ihsan şuuru çok önemlidir. “Halbuki onlar Allaha, Onun dîninde ihlâs (ve samimiyet) erbabı ve hakperest  muvahhideler olarak, ibadet etmelerinden, namazı dosdoğru kılmalarından, zekâtı vermelerinden başkasıyla emir olunmamışlardı. En doğru dîn de bu idi.” ( Beyyine  âyet 5)
İhsan ise, Cibril Hadis-i olarak bilinen,  Cebrail’in yorgun bir  yolcu  kılığında Peygamberimizin bulunduğu bir meclise gelip, iman nedir? İslam nedir? Diye sorular sorup cevabını da verdikten sonra, İhsan nedir?  Diye sorar. Peygamber (sav) efendimizin soran sorulandan daha iyi bilir buyurmasının arkasından, Cebrail (as): “İhsan;  Allah’ı görür gibi ibadet etmendir; çünkü sen O’nu görmesen de O seni görmektedir.”(Buhârî, İman 1)​ buyurarak  ihsanı anlatmıştır.  Ihsan; İnsanın Allah`ın huzurunda olduğunu onu gönül gözüyle görüyormuş gibi kulluk vazifelerini yerine getirmektir. Bu anlamda ayet-i kerimede “ Kim muhsin olduğu halde kendini Allah`a teslim ederse, onun mükafatı Rabbinin katındadır” (el-Bakara, 2/112). Nahl 90.Ayette de: “Allah ihsanı emretmektedir.”  Allah ihlasla yapılan amelleri kabul eder ve Muhsinleri sever, ihsan kullukta bilinçli davranıştır.
İnsanın yaptığı bütün işlerde kulun kendi menfaatleri olabilir. Riya karışabilir, ama oruç  böyle değildir. Orucu insan sadece Allah için tutar, riya olmaz ve kişi Allah’ı görür gibi, biz onu görmesek de, onun bizi gördüğünü düşünerek, kimsenin görmediği, bilmediği, haberinin olmadığı yerde bile  orucunu tutmaya devam etmesi kişinin  samimiyet, ihlas ve ihsan şuurundandır. Allah her zaman her şeyi, her yerde, her zaman gördüğü, bildiği, haberdar olduğu Müslümanın temel inanç esasıdır. Müslümanın bu şuurla Allaha inanarak, sevabını Allah’tan umarak bu ibadeti yerine getirmesi  içtenliğin  ve sadakatin göstergesidir. Bunun için Allah’ü Teala şöyle buyuruyor: “Ademoğlunun her ameli kendisi içindir; oruç ise Benim içindir. Onun mükâfatını da ancak Ben veririm.”  (Camiu’s-sağir - 6012)
Allah’ı görür gibi bir ibadeti yapmak, sadece o ibadette değil hayatın her anında Allah’ı görürcesine yaşamaya insanı götürür. Kişi artık sadece oruç tutarken, namaz kılarken değil, bütün işlerini Allah’ı görür gibi ihsan, iyilik, yaptığını en güzel yapma, iyi işler yapma, hak ve hayır  duygusu ve ibadet şuuruyla yapar. Böyle bir mü’min hayatının her anını Allah’ın emrine uygun ve O’nun rızasını gözeterek yaşar. İnsanın olgunlaşması da böyle olur.
Kur’an-ı Kerim Allah’ı bize tanıtırken buyurur ki:  “Kullarım sana Beni sorarlarsa, bilsinler ki Ben, şüphesiz onlara yakınım. Benden isteyenin, dua ettiğinde duasını kabul ederim. Artık onlar da davetimi kabul edip Bana inansınlar ki doğru yolda yürüyenlerden olsunlar.”  ( Bakara suresi 186) Hem “ Allah kullarına şahdamarından daha yakındır.” (Kâf Suresi 16.) Ayetlerinin anlattığı şekilde Allah İnancıyla yaşamak, Allah’la beraber yaşamaktır.
Doğru yolda yürümek, Allah’ın bu yakınlığını iyi hissetmekle gerçekleşir. Kainattaki her şey Allah’ın eseri olarak  O’nu tanıtmaktadır. O’nu tanıyıp, inanan kişi, o zaman  daha doğru, başarılı, hak ve adalet üzere ve mutlu yaşar. Allah’ı hakkıyla tanıma, O’na iman ve teslimiyet  insanın aklına, ruhuna, bütün zerrelerine, hücrelerine, işlenmesin de  oruç  çok güçlü bir eğitici, terbiyeci, ıslahçı ve istikamete ileten  olmaktadır.
Hayatı doğru ve güzel yaşayabilmek için ihsan  ve ihlas olmazsa olmaz şarttır.  Onun için oruç, geçmiş ümmetlere de, bize de farz kılınmıştır. Oruçtaki sayısız hikmet ve gayelerin başında Allahı hakkıyla tanıma ve o duyguyla yaşamakda  ihsan duygusu ve ihlas şuuru vardır. Riyası  olmayan, sadece Allah için yapılan  oruç ibadetinde, kişiye bunu kazandıracak  güç vardır. En  büyük terbiyeci Rabbimiz insanı oruçla da  eğitip olgunlaştırmaktadır.
Gayesine uygun oruçlar tutarak her an bizimle olan Rabbimizle beraber, O’nun rızasını kazanarak  yaşayanlardan  olmayı en  güzel Terbiyecimiz olan Rabb’imizden  niyaz ederim.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.7560 6.7831
Euro 7.4247 7.4544
Sterlin 8.3069 8.3685
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA