KIRKPINAR


Bu makale 2019-05-07 05:37:21 eklenmiş ve 2188 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Çocukluğumdan beri yağlı güreşlere ilgim vardı. Her yıl yapılmakta olan Edirne’deki kırkpınar er meydanı güreşlerinin final müsabakalarını TRT naklen yayınlarya işte o finali hiç kaçırmam. Edirne seyehati sırasında özellikle kırkpınarı mutlaka görmem lazımdı. Çok şükür gördüm. 
Kırkpınar’ın girişinde ziyaretçileri ağa’lar ile er meydanının baş pehlivanları karşılıyor. Ancak üç ağa ile birkaç baş pehlivanın heykellerini görebiliyorsunuz.
Gönül isterdi ki 624 yıllık bir spor geleneğinin bir eşi veya bu kadar uzun süreli olanı dünyada yok! Böyle bir geleneği yaşatmak harika. Lakin aklımdaki deli sorular bir türlü gitmiyor! Acaba diyorum bu zamana kadar devam eden ve finalde güreş tutmuş baş pehlivanların bir çetelesi tutulmuşmudur? Şayet böyle bir çetele varsa Cumhuriyet dönemine kadar olanları ve 1923’den günümüze ne kadar baş pehlivan varsa sıra ile isimleri yazilip giriş kapılarının önüne ve şeref trübünün önüne asılsa minyatür heykelleri de olsa ne hoş olurdu değil mi?
Her nedense biz Türkler günlük tutmayı veya not yazmayı bir türlü öğrenemedik. Türk güreş sporunu yazan iki kişi vardı. Murat Sertoğlu ve Ali Gümüş. Bunların elinde yeterli kaynak ta yoktu. Cumhuriyet döneminin Çömlek köylü Kara Emin’i, Manisalı Rıfat’ı, Recep Kara’yı, Cengiz Elbeye’yi bu iki türk yazar kitaplaştırdı. 
Fakat Cumhuriyet öncesi er meydanının öyle efsane pehlivanları var ki: Kel Aliço, 27 yıl aralıksız üst üste baş pehlivan olmuş. Hele bir Koca Yusuf varki başlı başına bir esnafe bir destan! 
Yağlı güreşlerin piri olan Koca Yusuf minder güreşini hiç tanımıyor. Fransa’ya davet ediliyor. orda minder güreşini öğreniyor. Fransız, İngiliz, Norveç’ligüreşçilere karşı hiç kaybetmiyor. Hepsini kazanıyor ama seyirciyi kışkırtıyorlar. Haçlı dünyası yenilgiyi hazmedemiyor. Bundan sonra Koca Yusuf’un Amerika seyehati var. Amerikan seyircisi bu pehlivanı yürekten destekler. Artık Koca Yusuf”u dünya tarın olmuştur. Vatan hasretine dayanamaz. Bir trans Atlantik gemisi ile yola çıkar Kanada kıyılarında fırtınaya yakalanırlar. Gemi batar, yolcular filikalarla kurtarılmaya çalışılır. Koca Yusuf”da içinde Amerikalıların olduğu bir filikaya yapışır. Filikadakiler Koca Yusuf”u almaz. ama oda filikayı bırakmaz. Koca Yusuf’un dünyayı titreten pençeleri gaddar Amerikalılar tarafından balta ile kesilir. Ne hazindir ki bu dev adam okyanusun sularında kaybolur. 
İşte bunları İsveç’li güreş tarihi yazarı Herold Wiliam’dan öğreniyoruz. Böyle bir tarihe dayanan ülkemizin spordaki yüz akı Kırkpınar’ın pehlivanlarının isim listesinin düzenlenmesini Edirne Belediye Başkanı Sn. Recep Gürkan’dan rice ediyor ve bekliyoruz.  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8090 6.8363
Euro 7.5717 7.6021
Sterlin 8.3780 8.4402
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA