AKŞEHİR’E HAS YÖRESELLER VARDI


Bu makale 2019-04-29 05:12:55 eklenmiş ve 3384 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

 Akşehir’in Yöresel olarak şusu meşhur, busu meşhur, diye diye, anlata anlata dilimizde tüy kalmadığı halde biz hala bu anlattıklarımız ile ilgili bir arpa boyu bile yol almadığımızın eksikliğini geçenlerde Konya gezimde fark ettim. Aslında Akşehir tam olarak Nasreddin Hocamızın dediği gibi “ YA TUTARSA” algısı içinden çıkmak için çokta kendisini yormayan kocaman bir köy kent arası şehir desek fena da olmaz diye düşünüyorum. Şimdi gezimizin konusuna dönelim.
Konya Büyükşehir Belediyesi tarafından tarımı ve çiftçiyi desteklemek amacıyla 2016 yılından itibaren başlatılan “Yöresel Ürünler” adı altında satış merkezine rastladım ve satışa sunulan yöresel ürünler içerisinde maalesef Akşehir’e has bir kalem ürün göremedim.
 Bu konu ile yaptığım araştırmaya göre; Yöresel Ürünler Satış Merkezi’nde satışa sunulan ürünler Konya Büyükşehir Belediyesi Tarımsal Hizmetler Dairesi Eğitim ve Rehberlik hizmetlerine katılan çiftçiler tarafından doğal olarak üretildiği ve  % 100 Konya, % 100 Doğal sloganı ile yola çıkılan projenin karşılığında gerçekleştiğini öğrendim. Satışa sunulan bu yöresel ürünlerin tamamının Konya bölgesi ürünü olmasına ve tamamının doğal olmasına özellikle dikkat ediliyor.  Üreticinin desteklenmesi ve kaliteli ürün yetiştirilmesi amacıyla yapılan çalışmalar Konya’nın tüm ilçelerini kapsadığı, eğitim ve rehberlik hizmetlerinin ise ücretsiz olarak çiftçilere sunulduğunu öğrendim. Satış noktalarında yaklaşık 56 çeşit yöresel ürünün yer aldığını fakat Akşehir’e has her hangi bir yöresel ürün olmadığını gördüm.
 Yer alan ürünlerden bazılarını şöyle sıralamaya çalıştığımızda; Pekmez çeşitleri,  Tahin, Tarhana, Erişte, Domates Çorbası, Kurutulmuş Doğal Ürünler, Reçel çeşitleri, Peynir çeşitleri, Bal çeşitleri, Yumurta vs. Yöresel ürünlerden bazıları. Hani ya bizim öve, öve bitiremediğimiz Akşehir’e özel Peynir Baklavası başta olmak üzere diğer ürünlerimiz nerede artık gerisini size bırakıyorum. Sadece bu Pazar içinde yer alan bazı ilçeleri Akşehir ile kıyaslamak için yazmak istiyorum.  Akören –Hüyük-Doğanhisar-Ilgın ve Hadim gibi İlçeler yöresel ürünleri ile katılarak yer almışlar ya helal olsun diyorum.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA