ÖNCESİ, SONRASI


Bu makale 2019-04-18 05:52:43 eklenmiş ve 5554 kez görüntülenmiştir.

Münafıklık, yani ikiyüzlülük üzerine... 
Önce Maide suresinin 105’inci ayetinin kısa açıklamasına kulak verelim, sonra söyleyeceğimize döneriz:
“Ey iman edenler! Siz içinde yaşadığınız toplumu daha iyi yönde ıslah etmek istiyorsanız, başkalarıyla uğraşayım derken kendinizi, ailenizi ve çevrenizi ihmal etmeyin! Öncelikle kendinizi ıslah edip düzeltmeye bakın! O zaman hiç korkmayın, siz doğru yolda olduğunuz sürece sapıklığa düşen hiç kimse size zarar veremez. Unutmayın ki, hepiniz eninde sonunda Allah’ın huzuruna varacaksınız. İşte o zaman Allah, dünyada bütün yapıp ettiklerinizi size gösterecek ve hak ettiğiniz ceza veya mükâfatı size tam olarak verecektir.”
Tespitimiz kendimizi, sadece ve yalnız kendimizi test etmeye yöneliktir.
Meselenin aslı esası, bir şeyi önce kendimiz için okumak, anlamaya çalışmak sonra da yaşamaktır. Bilirsiniz önderler, eğitimciler, yazarlar, şairler önce kendilerinden başlamıştır ıslaha. Her daim hayatın kör noktalarında, insanların yoluna tuzak kuran müthiş sinsi beladır, ikiyüzlülük. Öyle bir beladır ki o, kendisiyle mücadele etmek iman ister, kudret ister, cesaret ister.
Münafıklık, eskilerin deyimiyle ‘zahirin, batına uymaması’dır. İkiyüzlülük adına elbette söylenecek çok şey vardır. Evet, ikiyüzlü, uygun zaman ve zemini bulur bulmaz dürüst, namuslu, şerefli insanlar aleyhinde alay ve iftira dolu sözler sarf eder; insanların yüzüne karşı, böyle bir şey söylemediğine dair yemin eder.
Şu dört temel vasıf, onun en belirgin özelliklerindendir. Daima kötülüğe yol açar, kötülüğü emreder; iyiliğe engel olur kendince ona yasaklar koymaya kalkışır. Kıskançtır, gösteriş yapma hali dışında, pek cimri davranır; hayatında Kur’an yer almadığı için çirkin işleri ve ahlaksızlığı tarz haline getirerek alışkanlığa dönüştürür dolayısıyla o, Allah’a ve Resulüne karşı da duyarsızdır.
Hangi devirde, zamanda ve toplumda olurlarsa olsun –kadın yada erkek- ikiyüzlülerin şahsiyetlerini oluşturan kaynaklar aynı; karakterleri, huyları, ruh yapıları birbirine tıpatıp benzer olduğu için, onlar birbirlerinin dostu, koruyucusu ve yardımcısıdır.
Şimdi, her kimin gözü yukarıdaki vasıfları taşıyan başka birilerini arıyorsa, bu yazı güme gitmiş demektir. Meselenin muhatabını dışarıda aramadan -biraz zor olacak ama- herkes kendisine dönüp şu soruyu sormalıdır: “Bu vasıfların bendeki durumu ve konumu nedir ve ben neredeyim?”
Kolay gelsin.
idiris-dogan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0539 6.0781
Euro 6.5382 6.5644
Sterlin 7.8539 7.9122
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA