ALGI OPERASYONLARI… (II)


Bu makale 2019-04-10 05:27:03 eklenmiş ve 4989 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Geçen haftalarda ki yazımızda “Algı” yönetmek/yönlendirmekle ilgili bilimsel bir çalışmanın özetini burada paylaşmıştım. Bu hafta farkında olduğumuz/olmadığımız örneklerle olayı somutlaştıralım.
Algı operasyonu kitlelerin beyinlerine nüfuz ederek, onların istenilen şekilde düşünmelerini sağlamaktır. Kitleler üzerinde sistematik olarak uygulanan algı operasyonlarıyla, insanlar farkında olmadan başkalarının kontrolüne geçebilmekte, onların istediği ideolojiyi savunabilmekte, onlar gibi düşünebilmekte ve davranabilmektedir. Propaganda ve psikolojik savaş gibi yollarla kitlelerin beyinlerini ele geçirmeyi hedefleyenler, özellikle dijital medyanın yaygınlaşması ve kontrolsüz şekilde kullanılmasıyla bu amaçlarını daha rahat gerçekleştirebilmekte, insanları her türlü kirli oyunlarına dâhil edebilmekte ve istedikleri gibi kullanabilmektedir. Dijital medyanın herkes tarafından her an kolaylıkla ulaşılabiliyor olması nedeniyle, dijital medya üzerinden paylaşılan sayısız fotoğraf, video veya içerik insanların algılarını yönetmek için kullanılmakta, çoğu insan tarafından da iletiler doğruluğu sorgulanmadan alındığı için, algılar istenilen şekilde yönetilebilmektedir.
Amerikan film ve dizi sektörü, “algı” yönetme/yönlendirmede bir numaralı “aktör” olarak karşımıza çıkmaktadır
Amerikan film endüstrisinin temel ilkeleri:
* Önce ve öncelikle Amerika,
* İyi ve örnek davranış sergileyen bir din adamı(papaz),
* Kadın/çocuk üzerinden merhamet duygusu vermek.   Filmin/dizinin genelinde başkahraman(!) tarafından öldürülen yüzlerce kişinin önemi yoktur.
“Rambo” vb. gibi karakterler  üzerinden “Amerikan askerinin” yenilmezliği(!) algısının; çizgi filmler, diziler, filmler üzerinden her yaştaki diğer dünya ülke vatandaşlarının bilinçaltına yerleştirilmesi.  Bu algı Irak, Suriye, Libya gibi ülkelerde Amerikan askerlerine neredeyse tek kurşun bile atılmamasını sağladı. 
2000’li yıllarda dönemin Genel Kurmay Başkanımızın, asimetrik savaş, gayri nizami harp konusunda uyarılarda bulunması boşuna değildi.
Ülkemizde son 20 yılda yaşanan gelişmelerin temel çıkış noktası genelde bu çerçevede gerçekleşmiştir:
* 28 Şubat sürecinde yaşananlar(Ali Kalkancı, Acmediler, Fadime Şahin’ler)
* Gezi parkında yaşananlar
* Hendek olayları
* Cemaat/tarikatlar özelinde yaşananlar
* El-Bab,  Afrin de yaşananlar
* Suriyeli mülteciler üzerinden yaşananlar. Kamplarda yaşayan bir çok Suriyeli vb. ülke ajanların ülkemiz aleyhine çalışmalar yaptığı;  Amerika,  AB ve diğer gelişmiş ülkeler  çok miktarda yardım yapmaktadır. Ancak Türkiye size bunları vermemektedir “algısıyla” hem beslemekte hem de düşman kazanmaktayız.
* Yerli  film ve dizilerimiz; Ahlaki, milli manevi değerlerimizi, aile yapımızı askeri ve politik moralimizi olumsuz  derinden etkileyen “subliminal” mesajlar vermektedir.  Çok izlenen bir dizide  “obanın/devletin” beyi neredeyse her sezon esir düştü. Bey esir düşürse sancak düşer, sancak düşerse devlet düşer. Esir olanın geri gelmesi hele ki sağ geri gelmesi mümkün değildir. Aynı mantık bilerek/bilmeyerek özel kanallarda yayınlanan asker dizilerinde de işlenmekte. Özel kuvvetlerden biri her hafta esir düşmektedir.  “Esir” düşmenin normal olduğu “algısı” genç dimağlara yerleştiriliyor. Türk askeri esir düşmez/düşürülemez. 40 yıllık terör mücadelesinde şu veya bu sebepten onlarca vatan evladımız terör örgütlerinin eline düşmüştür. Hemen hemen hiç biri sağ olarak geri gelememiştir.
Düşen Etiyopya Uçağı haberi için Alman basınının kullandığı görsel. Algıya oynamak, çekememezlik ve açıkça düşmanlık.  Sanki kendi havayolu şirketleri aynı uçaktan kullanmıyor(!). Sanki düşen THY uçağı…
 
Sosyal medya, görsel ve yazılı medya günümüz dünyasının vazgeçilmezleri. Ancak kullanırken, okurken, seyrederken çok dikkatli olunmalı. Gelecek kuşaklarımızın geçmişinden koparılmasına izin verilmemesi, hepimizin görevi.
 Daha ayrıntılı bilgi edinmek isteyen okuyucularıma Dr.Ferdi Bişkin kitabı tavsiye olunur.
_______0_________
 
11/04/2019 Perşembe saat 20:00  AKM de, Akşehir MYO mezunu başarılı girişimci  CMR Medya Yönetim Kurulu Başkanı Sayın Ramazan Becer’in “Digital Dünyaya Adım”  başlıklı konferansı yukarıdaki minvalde konulara daha farklı bakış açıları kazanmak için önemli bir fırsat olacaktır. Bekleriz efendim…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8482 6.8757
Euro 7.7634 7.7945
Sterlin 8.6439 8.7081
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA