HUKUKUN GAYESİ


Bu makale 2019-04-01 05:38:52 eklenmiş ve 1678 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İslam hak dindir. Hakkı anlatır, hakkı öğretir, hakkı ister, hakkı tutar kaldırır. Allah’ın bir ismide Hakk’dır. Hakk’dan gelen islam dinide hakkdır. Hakkı anlatır ve hakkın yerine getirilmesi isteyen Hakk dinin  Hakk  olması en önemli özelliğidir.
Hukuk’un varlık gayesi de hakkı ayakta tutmak, toplumun hakkını savunmak ve toplum barışını sağlamaktır. Hukukun sağlanmasında olaya müdahil herkesin sorumluluğu vardır. Hakkı kabul etmekten, hakkı teslim etmeye ve bu konuda gören bilen herkesin şahitlik ve karar vermeye varıncaya kadar herkesin vebal ve sorumluluğu vardır. 
Kur’ân-ı kerim’in konuya ışık tutan en önemli uyarılarından birisinde: “Ey iman edenler! Adaleti titizlikle ayakta tutan, kendiniz, ana-babanız ve akrabanız aleyhinde de olsa Allah için şahitlik eden kimseler olun. (Haklarında şahitlik ettikleriniz) zengin olsunlar, fakir olsunlar Allah onlara (sizden) daha yakındır. Hislerinize uyup adaletten sapmayın, (şahitliği) eğer, büker (doğru şahitlik etmez), yahut şâhidlik etmekten kaçınırsanız (biliniz ki) Allah yaptıklarınızdan haberdardır. (Nisa 135)
Bu âyetin Kuran Yolu Tefsirindeki yorumunda: Âyette, insanları adaletten ayıran iktisâdî, sosyal, psikolojik sebeplerin hepsi sayılarak insanlar uyarılmış, hükmeden veya şahitlik eden kimsenin yalnızca Allah korkusunun tesiri altında hareket etmesi telkin edilmiştir.
Hukuk insanların haklarını sağlamak için vardır ve  neticesinde hak yerini bulmalıdır. Davalı, davacı, hakim, bu işin sözcülüğünü yapanlar, şahitler ve en önemlisi kamu(toplum) bu işin adalet oluşunu kabul etmelidir. “Yerler, gökler adaletle ayakta durur” (Hadis). Adaletin tersi zulümle âbâd (ebedi) olunmaz. Toplum da adaletle ayakta kalır.
Elbette suçlu suçunu ve cezasını bilir. Cezanın varlığı adâlettir. Cezanın yokluğu, azlığı ve çokluğu vicdanlarda değerlendirilir. Vicdanların  sükuneti de adalete bağlıdır. Hakkın tecelli etmediği her hukuk sistemi vicdanları sarsar, toplumu huzursuz eder, devlete ve  hukuka güven azalır. Toplum barışı bozulur. 
Hak haklının en mukaddes malıdır. Her vatandaş hukuk önünde hakkını arayabilir. Hz. Ömer (R.A)in : “Adalet Mülkün Temelidir” sözünün arkasında asılı iken mahkemede “delillerle ve adil bir şekilde yargılarım.” Düşüncesiyle hareket ederken bugün Mısır mahkemelerinde bir çok masum insan Sisi ve yandaşlarının emirleriyle adalet düşüncesinde bile olsalar farklı karar verebiliyorlar. Aynı düşünce ile  Adnan Menderes’i yargılayanlar da: “Sizi buraya tıkan kuvvet böyle istiyor” diyerek idam kararını verdiler. Hevasına uyanların böyle bir durumda hakkı savunma şansı olduğunu düşünmek mümkün değildir. İçi boşaltılmış bir hukuk da  hakkı ve toplumun huzurunu koruması mümkün değildir. Hukuk herkese lazımdır. 
Cezaların caydırıcı olması da hukuk da önemli bir ilkedir. Caydırıcı cezalar suç işlenmesini önler ve toplum huzurunu sağlar. İslam hukuku caydırıcı hükümleriyle birçok olayı olmadan önlenmesine sebep olduğu gibi, güçlü hukuk sistemlerde de aynı titizlik görülebilir.
Hukukun sağlanmasında olaya müdahil olan herkesin sorumluluğu vardır. Hakkı konuşmaktan, hakkı aramaktan, hakkı kabul ve teslim etmeye ve hakka karar vermeye kadar herkesin vebal ve sorumluluğu vardır.
İnsanlar Peygamber (s.a.v)’e geliyor ve  aralarında hüküm vermelerini istiyorlardı. Peygamber (s.a.v) de olayı dinliyor  ve aralarında hüküm veriyordu ve sonra: “ Siz bana gelip aranızda hüküm vermemi istiyorsunuz. Bende dinlediklerime bakıyor ve ona göre hüküm veriyorum. Siz altın ve gümüşün fayda vermediği gün gelmeden önce olayı daha iyi bildiğiniz için hakkı sahibine veriniz.” Buyurarak önce kişilerin kendilerinin hakkı anlaması, uyması ve razı olmasını istemiştir.
 “ Hak Rabbindendir. Dileyen inansın, dileyen inkar etsin.”(Kehf 29) Bir başka âyet ise :“Hak Rabbindendir. Sakın şüphecilerden olma”(Bakara 129) buyurularak Kur’ân’ın hükümlerinin hakk oluşunda şüphe bile edilemeyeceği bildirilmiştir. 
Hakka inanan, hakka teslim olup, hak üzere yaşayanlardan ve hakkın her yerde, her zaman, her şeyde tecelli etmesi  niyazıyla  selamlar...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6849 5.7077
Euro 6.2803 6.3054
Sterlin 7.1116 7.1644
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA