NOSTALJi 2


Bu makale 2019-03-22 05:52:48 eklenmiş ve 1419 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Bu pazar yerinde tanıdığımız birçok esnaf var. Hatırlarsanız Sarraf Sarılar, Besteller, Mustafa Küt, Manifaturacı Şarlaklar, Şapkacı Orhan Erbil, Bakırcı Şükrü ve Nihat Kalay, Omar’i Muharrem (Sürmeli) Tüfekci Necip. Aziz Ökesli (Amcam), M.Kazım Çetinel, Kadir Amca(ördek), Etem Meriç, Tuzcu Ömer (Dedem),Sabuncu Bilal Emmi, Helvacı Şaban, hatırlayamadığım diğerleri.
Daha sonra ki dönemlerde bu insanlar Akşehir ekonomisine direk katkıda bulunmuş ve sonraki kuşakların bunu devam ettireceğine inanmışlar. Hiçte düşündükleri gibi olmamış. Eğitim ve öğretime verilen değer sonuçları tam tersine çevirmiş.
Okuyan kesim iş buldukları büyük kentlere yerleşmiş. Çok azı geri dönmüşse de büyük çoğunluk geri dönmemiş. Zorluklarla kurulan işletmeler bi süre sonra ya kapanmış, yada atıl kalmış işlememiş.
Ekonominin zayıflaması, insanların bir kısmının da büyük kentlere taşınması ve köylerin şehre göçmesi kültürel anlamda da kentin farklılaşmasını hızlandırmış.
Bizim kuşaklar ve daha sonraki kuşaklardan bunları hatırlayanlar bir araya geldiğimiz de tüm bunlar konuşulur ve hayıflanırız. O dostluklardan ve yaşam şartlarına duyduğumuz özlemi dile getiririz.
Geçmişe rağbet olsa bit pazarına nur yağardı diyebilirsiniz. Gelişmişliğin adı dostlukların yitirilmesi, ve anıların bugüne bir faydası yok diyorsanız yanılıyorsunuz.
GEÇMİŞİNDEN DERS ALAMAYAN TOPLUMLAR, GELECEKLERİNİ OLUŞTURAMAZLAR.
Kurtuluş Savaşını yaşamamış olsaydık ulus olamıyacak, ulus olduktan sonra o günleri ve bu ülkeyi kuranları unutursak, başımıza gelecekleri yaşamayı hakettiğimizi biliyor ve  bizi yönetenlerin de bunu unutmamasını diliyorum.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8765 5.9000
Euro 6.5210 6.5471
Sterlin 7.5299 7.5859
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA