BİN BEŞYÜZ SEKSEN” İÇİN ZAMAN DARALIYOR


Bu makale 2019-03-12 05:36:12 eklenmiş ve 2524 kez görüntülenmiştir.
Ramazan Sarı

1580 Sayılı Belediye Kanunu 3/4/1930 tarihinde Resmi Gazetede yayımlanarak yürürlüğe girmesi ile başlamıştır. Bu Kanun ile Belediye şöyle tarif edilmiştir. “ Belediye, beldenin ve belde sakinlerinin mahalli mahiyette müşterek ve medeni ihtiyaçlarını tanzim ve tesviye ile mükellef hükmi bir şahsiyettir” der.  Belediye teşkilatının kurulumu ise memurları dışında her seçim sonrası değişen Belediye Başkanı ve belediye meclisi üyeleri ve Meclis üyeleri içerisinden seçilen Belediye Encümeni ile yönetilir. Aslında günlük yaşantımızın en ağır yükünü çeken Belediyelerin her nedense  hala okulu yoktur.
Seçilen Belediye Başkanı ve meclis üyelerinin yanı sıra teknik olmayan memurları da bunun içinde tuttuğumuzda demek oluyor ki okulu olmayan fakat günlük hayatımızın en ağır yükünü kaldıran ve bu yükün altından öyle veya böyle kalkmak için siyasiler seçim sürelerince memurlar ise emeklilikleri gelinceye kadar zamanlarını doldurmuş oluyorlar. Örneğin;  Zabıta teşkilatı Belediyelerin emniyeti ve denetimlerin tek sorumlusudur.  Peki okulu var mı yok . Sonuç olarak Yerel yönetimler aslında insanların doğumundan ölümüne kadar tüm sorunlarını çözmek için kurulmuş olmasına rağmen hala” Akademik” kariyeri olmayan bir kurum olmaya devam ediyor.
Sonuç olarak Belediye Başkanı veya meclis üyesi olmak demokratik bir hak ise, 1930 da yazılan 1580 sayılı Belediye Kanunu her ne kadar da bu günlere kadar ek kanunlar ile getirilerek iyileştirilse bile doksan yıl önce yazılmıştır. Belediye Kanununun artık 2020 yıllara uyarlanarak bazı birimlerinin Bakanlıklara bağlanmasının ihtiyaç olduğunu düşünüyorum. Belediyeleri diğer kamu dairelerinde ayıran bir yönü vardır. Belediyelerin günlük olarak yapmaları gereken rutin asli görevlerinin yanı sıra bazı birimlerinin zorunlu olarak çalışmalarını gerektiren şartları vardır. Bunların başında itfaiye, zabıta ve su ve kanalizasyon birimleridir. İşte en önemli olan bu birimlerin bile hala teknik olarak okulu olmamasına rağmen kentin tüm sorumluluğu bu birimlere yıkılmıştır.  İşte” BE-LE-Dİ-YE” öyle dışarıdan göründüğü gibi mesai bitti yarın gel denilmesi mümkün olmayan vatandaşa kapısı her saat açık tutulması gereken tüy bitmedik yetimin hakkını korunmasını bilen, temsil ettiği kentin; Tarihine- kültürüne – ekonomisine-eğitimine- sağlığına ve sosyal yapısına sahip çıkanların yöneteceği bir kurumdur.  Yapılacak olan yerel seçimlerin ülkemize ve yerel halkımıza hayırlı olmasını temenni ediyorum.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
İşte budur.
Mustafa Doğan 2019-03-12 17:51:46
Nokta. İmza.
Yüreğine sağlık.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA