DAĞ & KADIN


Bu makale 2019-03-09 05:39:52 eklenmiş ve 8349 kez görüntülenmiştir.
Bayram ÇİNİ (AKADEMİKÇE)

AKADEMİK, 2019 yılında gerçekleştireceğimiz tüm etkinlikleri kadınlarımıza addetmiştir.
Sırtını dağlara dayamış... 
Dağ gibi duran bir kadın... 
Elbette insanlığa hayat verir. 
Dağlarda olmak birde kadın olarak olmak çok zordur. Bedenen girilen bu mücadelede yorulan sadece iskelet ve kas yapıları değildir. Burada olabilmek, toplumla, çevreyle, okulla, iş yeriyle girdiği mücadeleler izahlar daha da yorucu. Oysa dağlara şarkılar türküler yakar efsanelerimizi yaşar, öfkemizi dağlara bağırırız. 
İsimleri naif zariftir. Bir arkadaşım dağların cinsiyeti olsa kesin kadın olurdu demişti (yazısını ilerleyen günlerde yayınlayacağım) Dağlar ANADIR, Doğa ANADIR, Tabiat ANADIR. Bizim yaşadığımız coğrafyanın dağ silsilesi Sultandır, Zirvesi GELİNCİKANA. Unutmayın Her başarılı erkeğin arkasın da bir kadın vardır, Dağ gibi duran bir kadın. 
AKADEMİK Kulübümüz kurulduğu tarihten itibaren her yıl farklı etkinlikler gerçekleştirmiştir. Bunlardan en belirginleri 8 Mart günü Afyonkarahisar’da ilk yağlı boya sokak sergisini açmış, KİTAPFON a 150 kişiyle yürümüş, Gelincikana da, Kızlar sivrisinde,  Erciyes de zirve gerçekleştirmiştir
DAĞLARIN LİDERLERİ OLAN KADINLARIMIZAHER ZAMAN DEĞER VERDİK.
Hem dini hem de önemli günlerde bunu direk eylemle yaşayan AKADEMİK ekibimiz, ibadetin gizli olması gerekliliği ile dinimiz İslam’ın getirdiği hoş görü ve tevazuuyu ibadetlerinde, belirli gün haftalarda ise üzerine basa basa geneli doğada ve zirvelerde yapılan farkındalıklardır. Bir mesaj vermek ancak eylemle gerçekleşmelidir düşüncesiyle hareket etmektedirler.
Alttaki çiçekler, kendi çekimlerimizdir. Sultandağları’ nın endemik ve güzelliklerini oluştururlar. Safran, Dağ Lalesi ve sonuncusu Sarı olan ise Toros Orkidesidir. Toplanması satılması yasak, doğada nadir bulunan çok değerli çiçeklerdir. Bin yılda bir açan Kaf dağının çiçeğini buraya koyamasak da kendi masalımızı yaşadığımız dağların çiçekleri tüm güzelliklere değer.
Tüm dünyada kutlanan 8 Mart dünya kadınlar günü ülkemizde aslında daha bir önemli tarihte de hatırlanmaktadır. 5 Aralık 1934 tarihinde Kadınlara Seçme ve Seçilme Hakkı verilmesinin ardından her yıl 5 Aralık günü Kadın Hakları Günü olarak kutlanmaya başlanmıştır. Her iki tarihte başlıca verilen önem ve mesajlar aynıdır aslında. Kadınlar, bizler için çok değerli varlıklardır. Bazen eş, bazen anne olarak mutlaka hepimizin hayatına yön veren bir kadın mevcuttur.
Hayatın içinde, her alanda kadınlarımızın aktif olarak yer almaya çalışmaları bir sürü zorluğun yanı sıra olmaktadır.
Güvenlikleri konusunda her zaman endişeli olarak yaşamlarına devam etmeleri ise üzücü bir gerçektir.
Doğa sporlarından olan dağcılık sporu ise tam da bu can alıcı nokta da kadınlarımızın kendini güven de hissederek cinsiyet ayrımı yapmadan eşit olarak içinde yer aldığı bir spor dalıdır. 
Rekabet yoktur. Kadın erkek diye ayrılmaz. Mücadelesi birbirine değildir, dayanışma içerisindedir. Seyircisi yoktur ayrıştırmaz. Her yaş grubu aynı anda yürür iki cinsiyetten beraberce…
Kadın hakları deyince kadının, bu günün hakkını veren bir spor dalıdır dağcılık.
Kadınlarımızın elde ettiği hakları sonuna kadar koruyup, geliştireceğimizi ifade ederek kadınlarımızın bu anlamlı gününü kutluyor, sağlık, başarı, mutluluk ve esenlikler diliyorum.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.5292 7.5593
Euro 8.9232 8.9590
Sterlin 9.7533 9.8257
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA