NOSTALJi


Bu makale 2019-03-07 05:25:12 eklenmiş ve 1402 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Kimi zaman eskiye gitmek ve geçmişi yad etmek bizlere bu günün kıymetini çok daha iyi anlatıyor. Akşehir’in benim kuşağım 1965 sonrasını hatırlar. Geçmişle ilgilide dinlediklerini anlatır.
Kent o yıllar ve öncesinde ticaretin merkezi, kültürün yayıldığı bir görünümde. Afyon, Konya illerinin bile ticaretini yönlendirdiği düşünülürse önemi daha çok ortaya çıkar.
Özellikle ticaret: Buğday Pazarı (şimdi ki  Sümerbank mağazasının karşısındaki yoldan girilen alan) Üniversitesi. Günümüze kadar gelen esnaf grubunun, ustalarının yetiştiği mekan. Kimler gelip geçmemiş ki; (isimlerini bilemediğim ve unuttuklarım varsa özür dilerim)
Büyük bir çoğunluğu rahmetlik oldu “Allah rahmet eylesin” Aktarların ustası ve piri Kundakçı, Bakkaliyenin ustası Cinimam, hububatın kralları, Gulallar, Ugurallar, Cevlekler, Kaytanlar, Tezcanlar.
Ekonominin can damarı olan bu merkeze Yunak, Doğanhisar, Argıthanı, Kadınhanı, Yalvaç, Karaağaç, Sultandağı, Emirdağ gibi daha birçok ilçenin insanları hem ürettiklerini satmak, hem de ihtiyaçlarını gidermek için mutlaka gelirler. Perşembe Günleri adeta bayram yeri gibi kalabalık ve civil civil olurdu.
Gün sabah altı da başlar, öğle saatlerinde ise kasaba ve köylerden gelenlerin büyük bir çoğunluğu donmuş olurdu. Esnaf mutlu, kasalarda paralar, tatlı bir rehavet çökerdi.
Gelecek korkusu, banka borcu denilen bir sey yoktu. Sıkıntınız varsa komsular yârdim eder, aksam derin bir uyku çekmeniz için hiç bir derdiniz olmazdı. Çünkü yarın yine iş sizi bekler.
Anlatılacak çok daha fazlası var. Bir güne sığdırmak mümkün değil, bu yüzden birkaç yazı dizisinde bunu sürdürmek gerekecek bu günlük bu kadar.                                DEVAM EDECEK
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.7672 5.7903
Euro 6.4113 6.4370
Sterlin 7.4048 7.4598
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA