SÖZ SÖYLEME SANATI


Bu makale 2019-03-03 14:47:55 eklenmiş ve 1246 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Resim, müzik, tiyatro, film gibi kişiye özel becerilerini sergileyenlere sanatçı, yaptıkları işe de sanat dendiğini tekrarlamak biraz fazla ise de hatırlatmak istedim. Sanatçı olmak belli bir eğitime gerek duyduğu gibi Allah vergisi olanlar da var elbette.

Hitabette (söz söyleme sanatı) kendiliğinden oluveren bir şey değil. Eğitim düzeyi yüksek olan, çok okuyan, araştıran kişilerin farklı bir konuşma özelliği vardır. Bir de üzerine konuşma eğitimi almışlarsa tutmayın gitsinler.

Bu kişiler beden dilleri ile bütünleştirdikleri hitabetlerini toplumlar üzerinde kullanarak istedikleri iletişimi kurar ve güvenilirlik, saygı gibi birçok değerleri kazanırlar.

“Tatlı dil yılanı deliğinden çıkarır” Toplumları yöneten kişilerin en büyük silahı, bazen gelişmişliğin anahtarı olurken, yıkımların ve yok oluşun başlangıcı da olabilir.

Alman lider Hitler hitabeti ile tüm toplumu etkilemiş, iki kez büyük savaşlar yaşamış, yok olmuş kendi küllerinden yeniden doğmuş. Elde edilen gücü farklı alanlara yöneltilmiş olsa elde edilecek ivmeyi düşünebiliyor musunuz. Faşist bir eğilimin sonuçları ise hüsran.

Ülkemiz gündemin de seçim var. Liderler ve adaylar çeşitli söylemlerle bizleri inandırmaya (kandırmaya) çalışıyorlar. Söyledikleri vaatlerini her nedense seçim sonrası unutuyorlar. Buna alıştık, inanmıyoruz.

Benim takıldığım, söylemlerinin sertliği ve toplumun bir kısmını, yok saymaktan kaynaklı. Bu seçimler bizi çok fazla etkilemiyor! Siz nasıl olsa sonrasında bizi unutacak, bildiğinizi okuyacaksınız.

 

Düşüncemiz en az bizi unutacak olanı seçebilmek. Ve düzgün, tatlı bir iki söz, güler yüz görebilmek.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8765 5.9000
Euro 6.5210 6.5471
Sterlin 7.5299 7.5859
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA