ÇOCUK


Bu makale 2019-03-01 05:59:32 eklenmiş ve 1235 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Bizler çocukluğumuzu doya, doya yaşadık.
Timbo, saklambaç, tutmaca, patlangoç ve daha nicelerini sokaklarda doyasıya oynadık. Biz çay mahallesi çocukları (şimdiki Kızılay aşevinin olduğu alan) parkımızda koşturur yaz günü oldu mu çayda balık tutardık.
Ne zaman büyüdük, evlendik, çocuklarımız oldu her şey çok değişti. Ne sokaklar, nede oynayacak sokaklar kaldı. Devran değişti, bilgisayarlar çıktı, güya geliştik, çocukluk bitti. Mazi de kalan hoş bir seda!
Çocuklara sorulan en önemli soru?
_Büyüyünce ne olacaksın?
Ne olmamı isterdiniz? Asker, polis, doktor, hâkim, öğretmen... Doğduğumuz günden itibaren her gün haber dinletiyorsunuz!  İş bulamayan üniversite öğrencileri, açıkta kalan, atanamayan 400.000 öğretmen, her gün tutuklanan asker, hakim, polis, atılan proflar!!!!
En çok acıdığımda öğretmen olmak isteyen çocuklar! Anne ve babadan sonra tanınan, sevilen post modern örnek. Yavrum, çocuğum sen aklını mı yitirdin? En az 16 yıl okuyacaksın mezun olacaksın atanacaksın ki, vatana millete hayırlı çocuklar yetiştiresin?
Bir deyim vardır!
_Senin adın OMAR mı derler? Değil tabii ki bekleyeceksin, adı her neyse bir sınava girecek, mülakatta kazanacaksın; Ölme eşeğim, ölme.
Bu kadar karamsarlıktan sonrasını siz zaten biliyorsunuz. Yinede insanların en saf ve masum hali çocuklar. (kuzen Mahmut’un İzniyle bir fıkra ile bitirelim)
Amca yaşını başını almış, hak vaki olmaya az zaman kalmış. Düşünmüş tasınmış Azrail’i aldatmanın yollarını araştırmış. Sonunda fikir oluşmuş kararını vermiş, çocuk taklidi yapacak.
Yerde emeklemeye başlamış, ağzında bir emzik, agucuk, gagucuk konuşmalar. Gün gelmiş Azrail kapıya dayanmış. Adam hiç umursamıyor ortalarda koşuşturuyor. Azrail eğilmiş, gayen sakin, yüzüne bakmış!
_hadi ad da demiş. İpin ucu eliniz de, Azrail sizsiniz; “Ad da” demek istemez misiniz!!!! 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8765 5.9000
Euro 6.5210 6.5471
Sterlin 7.5299 7.5859
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA