ALGI OPERASYONLARI… (I)


Bu makale 2019-02-27 06:47:49 eklenmiş ve 2494 kez görüntülenmiştir.
Yrd.Doç.Dr. Kadir Öztaş

Algı yönetimi günümüzde iletişimden, halkla ilişkilere, psikolojiden, uluslararası ilişkilere, siyaset biliminden, işletmeye birçok bilimsel alanın yakından ilgilendiği bir kavram olmakla birlikte; psikolojik operasyonlar, propaganda, kamu diplomasisi hatta halkla ilişkiler gibi kavramlarla da birlikte anılmaktadır. 

Özellikle dijital(sosyal/sanal) medyanın günümüzde birçok stratejik uygulamanın hayat bulduğu en önemli platform haline gelmesiyle algı yönetimi daha da önemli hale gelmiştir. Hayatımıza,  yeni girdiği dönemlerde propagandaya ve beyin yıkama gibi diğer psikolojik operasyonlara göre daha masum duran algı yönetiminin, dijital medyadaki kullanımıyla geldiği tehlikeli boyutta tüm bunları kapsayan daha geniş açılımlı bir kavram olduğu söylenebilir. 

Özellikle politik, ekonomik, askeri; bir ülkeyi ilgilendiren temel ve en önemli alanlarda yapılan algı operasyonlarıyla kitleler, birtakım güçlerin istediği yönde düşünebilmektedir. Geçmişten günümüze uygulana gelse de algı operasyonları bugün kitle iletişim araçlarının geldiği noktada çok daha kolay ve hızlı şekilde yapılabilmektedir. 

Algı yönetimi,  bilimsel bir stratejidir. Sorunlar yüzünden iradesi çözülen insan ve toplumlar, algı virüsüne karşı tamamen korumasız ve çaresiz kalarak, bağımlı hayatı özgürlüğüne değişmeye ve istenilenleri yapmaya hazır hale getirilmektedir. Bu yönetimle; kötü alışkanlıklardan, sağlıklı yaşama, ekonomiden milli güvenliğe her şeyi pozitif veya negatif idare etmek mümkündür. 

Algı oluşturma; tamamen bilinçaltı kurguya dayanmaktadır. Reklam ve filmler, bilinçaltı tekniklerini kullanarak, geleceğin küresel algısını oluşturmaktadır. Burada beyinlere kazınan gerçek ve hayal birbirine karıştırılmıştır. Algı yönetimi, bilinçaltı savaş yöntemi olarak kullanıldığında, kalabalıklar, özgürlük ve demokrasi için en büyük tehdit sayılır. Çünkü algıyı ele geçiren, algı sahibine ait olanları da ele geçirmiştir.

Medya ise göze, kulağa ve zihinlere hitap eden her şeyi, algımızı ve yaşantımızı şekillendirmektedir Algı yönetimi kavramı uluslararası ilişkiler literatürüne ABD Savunma Bakanlığı tarafından dâhil edilmiştir. Buna göre algı yönetimi: Dış izleyicilerin duygularını, güdülerini ve amaçlarını etkilemek amacıyla seçilmiş bilgileri yayma faaliyetidir.

NATO’nun tanımına göre; yabancıların tutumlarını ve tarafsız düşünme yeteneklerini etkilemek için girişilen her türlü eylemi kapsar ve kamu diplomasisi, psikolojik operasyonlar, kamu bilgilendirme, aldatma ve gizli eylem faaliyetlerinden oluşur. Algı yönetimi; ABD menşeli bir kavram olarak, Amerikan siyasi kararlarının ülkede ve tüm dünyada benimsenmesi amacıyla kullanılan bir yöntem olarak ortaya çıkmıştır. CIA, kurulduğu tarih olan 1947’den beri, hem ABD hem de diğer ülkeler için algılama yönetimi taktikleri geliştirmektedir.

Algı operasyonları bugün tüm dünyada sistematik olarak uygulanmaktadır. Geçmişten bugüne farklı isimler ve tanımlar altında uygulanıyor olsa da özellikle dijital(sosyal/sanal) medyanın yarattığı yeniçağda, algı operasyonlarının içeriği ve boyutu da değişmiştir. 

Özellikle sosyal medya hesapları başta olmak üzere, bazı haber siteleri üzerinden, hedef kitlelerin algılarını yönetebilmek amacıyla çok fazla fotoğraf ve içeriğin paylaşıldığı görülmüştür. Yapılan gösterge bilimsel analizle, bu paylaşımların özellikle terör örgütleri ve yandaşları tarafından, Türkiye Cumhuriyeti’nin, politik ve askeri kararlarını ve uygulamalarını haksız göstermek ve itibarını zedelemek amacıyla yapıldığı tespit edilmiştir. Gerçek ve doğru habermiş gibi çoğunlukla kara propaganda şeklinde paylaşılan karelerin ve içeriklerin, zamansal ve mekânsal olarak Türkiye Cumhuriyeti ile hiçbir ilgisi bulunmamasına rağmen, yalan ve iftiralarla servis edilerek hedef kitlelerin algılarının yönetildiği görülmüştür.

Siyasal aktörlerin, kamu yöneticilerinin (atanmış-seçilmiş), sanatçı, sporcu gibi pek çok kesim üzerinden yürütülen ve genellikle çarpıtılmış içerikle anonim ya da çok takipçili sahte hesaplarla algı oluşturulmaya çalışılmakta ve bu olumsuz sürece hukuk da yetişememektedir. Dolayısıyla telafisi güç sorunlar, kişilik ve kurumsal hakların zararı, yıpranma bu algı operasyonlarıyla normalleştirilmektedir. Tüm bunlar değerlendirildiğinde algı operasyonları olarak yapılan; propaganda, kamu diplomasisi, dezenformasyon, misenformasyon, psikolojik savaş, asimetrik savaş  gibi uygulamaların dijital medyanın sağladığı imkânlarla akıl almaz boyutlara ulaştığı, gerçekle algılanan gerçek arasındaki uçurumun gitgide daha da açıldığı ve bu bağlamda, bu içeriklerin doğru bir değerlendirme süzgecinden geçirilemediği takdirde birey, kitle, kurum/kuruluş ve kamu yönetimlerinin ciddi tehlike altında olduğu sonucuna ulaşılmıştır.


 

“Türkiye’ye Yönelik Algı Operasyonlarının Dijital Medyaya Yansımaları”  (Ahmet Ayhan,  Fatma Çakmak) çalışmalarından özetlenmiştir.

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.8466 6.8741
Euro 7.7255 7.7564
Sterlin 8.6110 8.6749
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA