GÖZÜMÜZ AYDIN


Bu makale 2019-02-25 05:58:03 eklenmiş ve 1294 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Ekonominin daha iyiye gittiğini anlayan BBDK kredi kartlarındaki taksit sayısını artırdı? Sebep; vatandaş daha çok alış veriş etsin, batanların sayısı artsın, bankalar daha çok kar etsin! Zaten “Milletin derisi tabağa yapışmış” kalanlarda borçlansın “sen sağ ben selamet”
Banka verilerine bakıyorsunuz, 2018 ilk dokuz aylık dönem de karlılıkları %9 artmış. Vatandaş %25 faizle bankaya para yatırırken, kredi alanlar ve kart borcunu ödeyemeyenler, aylık ortalama %2.5, yıllık bileşik faizle %40 geri ödüyorlar.
Bankalar kurnaz, dosya masrafı, takip ücreti, olmadı birde sigorta derken, zaten baştan canınıza ot tıkıyorlar. Son verilere bakılırsa DÖRT MİLYON ÜÇYÜZBİN kişi şu anda takibe takılmış. Bunun yarısı kredi borcu, kalan yarısı da kredi kartı.
Bankaların icrada satışa hazır bekleyen, binlerce ev ve aracı bu sayıya dahil değil. Onları da düşünürseniz, toplumun büyük bir kısmının, borç batağı içerisinde olduğu, bu sayınında gün geçtikçe arttığı bilinen bir gerçek.
Yeniden yapılandırmalar, borç ertelemeler bu işin çözümü gibi görünmüyor. İnsanların gelir düzeyleri içerisinde bu bataktan çıkmaları mümkün değil. Çözüm;
Aklım o kadarına ermez. Akli erenlerin geçici çözümleri de bu işin ilacı olmaz. Bir sürü ekonominin uzmanı olan insanlar var. Düşünür taşınırlar ve çözerler. Benim bildiğim “tüketim toplumu olamaya devam ettikçe, üretmedikçe bu iş çözülmez”.
namikomer@gmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8765 5.9000
Euro 6.5210 6.5471
Sterlin 7.5299 7.5859
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA