GEÇMİŞ


Bu makale 2019-02-18 05:45:34 eklenmiş ve 1297 kez görüntülenmiştir.
Ömer Namık ÖKESLİ

Aynı yaş grubu bir araya geldik mi mutlaka nostaljik takılırız. Bu arada yanınızda genç olanlar varsa,  dinlediklerinden bir şey anlamadıklarını yüzlerinden anlayabilirsiniz. Çünkü arkadaşlık ve dostluk onlar için çokta fazla önem arz etmez.
Şimdi yetişen gençler her aradıklarını bilgisayarlardan bulduklarını sanırlar. Bizlerin yaşadığı çok şeyi kavrayamadıkları için neler kaçırdıklarını da kavramakta güçlük çekerler.
Elektriğin olmadığı, banyoyu çamaşır günlerin de citne veya iliyenin içinde yaptığınıza, tek bir odada yatılıp, orda tüm yaşamın sürdüğüne inanmak istemezler, sokakta oynamak denilince hadi canım sende abartma dediklerini gözlerinden anlarsınız.
Televizyonun olmadığı, sadece radyoda ajans dışında arkası yarınlar veya radyo tiyatrosu dinlediğinizi, eh bu kadar aksiyondan sonra saat 21.00 gibi yattığınıza asla inanmazlar.
Sabah çok erken olur, erken kalkar yatakları toplar kahvaltı edersiniz? Çünkü baba işe gidecektir. Saat ise 07.00 gibidir. Daha geç işyeri açılırsa komşular ayıplar ve arkanızdan alaylı sözler duyarsınız
_Hayırdır Kaymakam bile makamına oturdu!
 _Beşik mi salladın?
 Okul çift öğün, Cumartesi yarım gün ders. Çarşamba öğleden sonra   eğitsel kol çalışmaları. İlkokul öğretmeni tek. Resim, müzik, beden eğitimi  aynı öğretmenin. Saygısızlık etmek kesinlikle yasak, zaten öğretmen buna izin vermez. Bir de eve haber giderse ayrı bir ceza sistemi devreye girer. Futbol oynamak yasak. Şimdi olsa öğrencinin psikolojisi kesin bozulur. Bizim devrelerin bu yüzden devreleri hep yanıktır.
Kentte yedi sinema var hepsinde vizyon filimler oynar. Yaz dönemi (5-10 Temmuz Nasreddin Hoca Şenlikleri) Ülkenin en büyük tiyatro grupları bu sinemalarda seyredilir. Hıdırlık ailelerin akınına uğrar yemekler, çaylar, kahveler ve dans edenler. Sokaklar cadde (bir caddemiz var) çıvıl cıvıl.
Veee saygı, sevgi olmassa olmaz. Selamlaşmak ve haddini bilmek gerekir. Bilmiyorsanız haddinizi bildirirler. Belki bizi yadırgaya bilirsiniz. Biz dost ve arkadaşlarımızı asla unutmaz, her zaman yardıma hazırızdır.
_Hani komşusu açken tok yatanlar; o devirlerde yoktur. Hangi kapıyı çalsanız bir tas çorba veren bulunur. Çok zengin,çok fakir yoktur. SİYASİLER bu güne bakarsanız bayağı masumlar.
Çok fazla aklınızı karıştırmaya gerek yok yaşadık ve geçmişte kaldı. Gün bu, ne kadar tahammüllüsünüz bilemiyorum?
_ Allah sabır versin!!!! 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8765 5.9000
Euro 6.5210 6.5471
Sterlin 7.5299 7.5859
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA