ALLAH’A SARILIN


Bu makale 2019-02-05 05:35:09 eklenmiş ve 2762 kez görüntülenmiştir.
Saadet Ayral Şen

Ezeli ve Ebedi, herşeyin sahibi olan Allah’a sarılmak; istikamet üzere olmanın, dünya ve âhiret mutluluğuna ermenin yoludur.Hacc suresinin son âyeti: “ …Allah’a sımsıkı sarılın. O, sizin Mevla’nızdır. Ne güzel Mevla’dır, ne güzel Yardımcıdır! “  (Hacc, 78)diye bitmektedir. 
Mevlâ’mız (veli, dost) olan Allah’a hemde sımsıkı sarılmak, kopmayan bir kulpa yapışmaktır.“ O halde kim tâğutu ( Allah’tan başka tapılan herşeyi) reddedip Allah’a inanırsa kopmayan (en) sağlam bir kulpa yapışmıştır. O ne güzel Mevla’dır,ve ne güzel Yardımcıdır!
Hiçbir şeye benzemeyen Allah’a sımsıkı sarılmak, O’nun ipine (Al-i İmran103’) sarılmakdır. O’nun ipi, vahiyle  insanlığa hidayet için gönderdiği dinine, kitabına, emir ve yasaklarına sarılmaktır.Bu ipin Allah’ın dini ve kitabı olduğu da  bir başka âyette açıkça bildirilmektedir. “Size Allah’ın ayetleri okunmakta ve O’nun Elçisi de aranızda iken nasıl inkar edersiniz? Kim Allah’a sarılırsa muhakkak ki o, doğru yola iletilmiştir. (Ali İmran, 101)
Allah (c.c) O vahiyle:  ” O, sizi karanlıklardan aydınlığa çıkarmak için size merhamet eden; melekleri de sizin için bağışlanma dileyendir. Allah, mü’minlere çok merhamet edendir.”(Ahzap 33)
İnsanı Allah’a sarılmaktan alıkoyacak bir çok etken vardır. İnsanın egosu, cehalet, kibir, menfaat düşkünlüğü, bencillik, gurur, kibir, şeytan ve şeytanlaşmış insanlar gibi bir çok etken vardır.Önce bunlardan kurtulmak için  hayatı ve insanı iyi anlayıp, mânâlandırıp, Allah’ın yaratan, yaşatan, terbiye eden, Alîm, Seven (Ved^üd),  Rahman ve Rahîm, bütün üstün sıfatların sahibi ve noksan sıfatlardan münezzeh olduğunu bilerek O’nun bizim en hakikiMevlâmız (dostumuz) olduğunu anlayan herkes Allah’a hem de sımsıkı sarılacaktır. Çünkü O sonsuz rahmetiyle kullarının iki cihan saadetini istemektedir. Allah’a, dinine,sarılmanın, birlik ve beraberliğin tesisi, sosyal hayattaki düzenin sağlanmasının,  Allah’ın rahmetine kavuşmanın önemi hakkında mesajlar vermektedir.
Allah’a sımsıkı sarılanlara Allah’ın birçok mükâfatı vardır ve onları dosdoğru yola iletecektir. “Allah’a inanıp O’na sımsıkı sarılanları (Allah), kendisinden bir rahmet ve lütfa sokacak ve kendisine varan dosdoğru yola iletecektir. (Nisa, 175). İnsan için Allah’ın yardımına mazhar olması ve doğru yola ermesi ne büyük bir ihsandır. 
Önce insan aklını ve iradesini kullanıp Allah’a yönelmesi istenmektedir. Tevbeile   buna başlanmalıdır. “Ancak tevbe edenler, dürüst ve erdemlice yaşayanlar, Allah’a sımsıkı sarılanlar ve yalnız O’na yürekten inanıp bağlananlar hariç: Zira bunlar müminlerle birlikte olacaklardır ve zamanı geldiğinde Allah bütün müminlere büyük bir mükafat bahşedecektir. (Nisa, 146)
Allah’a sımsıkı sarılan mü’minlerin Allah’ın emir ve yasaklarını gözeterek, dinini yaymak için mücahede ettikleri Allah’a teslim oldukları insanlık için bir şahit, gözetleyici oldukları,  namazlarını kılıp zekâtlarını vererek Allah’a yapıştıkları Hacc 78 de bildirilmektedir.
Zalimlere, kafirlere, sömürgecilere, emperyalistlere, Siyonistlere karşı yılmadan Allah’ın da yardımıyla gayret ederler. Yeryüzünün bir esenlik, bir güvenlik diyarı haline gelmesi için ilimle, irfanla, sevgiyle, şefkat ve merhametle insanlığa şahitlik ederler. Toptan, birlik ve beraberlik içinde insanlığın hayrına mutluluğuna koşarlar. İnsanlığı  yangından, selden, hertürlü felaketlerden kurtarmak için  “Allah yolunda kenetlenmiş bir yapı gibi saf bağlayarak” (Saff suresi 4) canla başla denize düşenin can simidi, can yeleğine sarıldığından daha fazla sarılırlar. 
AllahüTeâlâ  bunun için yine “Ey iman edenler, Allah’tan nasıl korkup-sakınmak gerekiyorsa öylece korkup-sakının ve siz, ancak müslüman olmaktan başka (bir yaşama üzerinde) ölmeyin. Ancak Müslümanlar olarak can verin.” (Ali İmran, 102) buyurarak uyarıyor. 
İnsanlığın geleceği ancak böyle severek, Hakk yolda azimle çalışanların gayretleriyle huzura erecektir. İnsanlık ancak Allah’a, dinine sımsıkı sarılanlarla huzur bulacaktır. Allah’a sımsıkı sarılıp rahmetine ve dostluğuna  kavuşanlardan olmak niyazıyla…..
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...


« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8663 5.8898
Euro 6.5799 6.6063
Sterlin 7.3716 7.4263
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA