DAĞ & KADIN


Bu makale 2019-01-23 07:11:54 eklenmiş ve 1741 kez görüntülenmiştir.
AKADEMİKÇE... (DAĞ § KADIN)

AKADEMİK Kulübümüz Yönetim Kurulu Üyesi Ayşe KABAN

Sırtını dağlara dayamış... 

Dağ gibi duran bir kadın... 

Elbette insanlığa hayat verir. 

Dağlarda olmak birde kadın olarak olmak çok zordur. Bedenen girilen bu mücadelede yorulan sadece iskelet ve kas yapıları değildir. Burada olabilmek, toplumla, çevreyle, okulla, iş yeriyle girdiği mücadeleler izahlar daha da yorucu. Oysa dağlara şarkılar türküler yakar efsanelerimizi yaşar, öfkemizi dağlara bağırırız. 

İsimleri naif zariftir. Bir arkadaşım dağların cinsiyeti olsa kesin kadın olurdu demişti (yazısını ilerleyen günlerde yayınlayacağım) Dağlar ANADIR, Doğa ANADIR, Tabiat ANADIR. Bizim yaşadığımız coğrafyanın dağ silsilesi Sultandır, Zirvesi GELİNCİKANA. Unutmayın Her başarılı erkeğin arkasın da bir kadın vardır, Dağ gibi duran bir kadın. 

GELİN DAĞLARIN LİDERLERİ OLAN KADINLARIMIZA KULAK VERELİM.

EN GÜZEL YOLCULUK

Kadınlar ve dağcılık sporu … İlk bakışta birbirine zıt gibi duran kavramlar algısı oluşuyor. Halbuki ikisine birbirine bağlayan binlerce neden sayabilirim. Bizzat kendim deneyimledim. Ön yargı ve korku ile başlayan dağcılık yolculuğum inanılmaz güzelliklerle sonuçlandı. Dağcılık genelde güç gerektiren ve erkeklerin yapabileceği bir spor olarak görülüyor. Aslında bu kocaman saçma bir ön yargıdır. Dağcılığın gerektirdiği incelersek uyumlu olmak, planı olmak gibi özellikler gerektiriyor bu özellikler tam da kadınların fıtratında doğuştan bulunan ve geliştirildikçe mükemmel hale gelen özelliklerdir. Fiziksel ve psikolojik dayanıklılık gerektiren bir spordur dağcılık. Biz kadınlarda dağcılık sporuna düzenli bir şekilde devam ettiğimizde fiziksel olarak dayanıklılığımızın arttığını göreceğiz. Psikolojik olarak ta tedavi edicidir doğa. 

Hayatım boyunca bir çok spor dalı ile uğraştım. Voleybol, masa tenisi, taekwando gibi… Bunların arasında özel bir yere koymam gereken spor tabi ki dağcılık. Yarış yok , hırs yok, çekişme yok bu sporda bunların yerini beraber hareket etme, aile gibi olmak var. Evet aile gibi olmak kelimesi biz insanlar için çok özel bir kelime. Nereye giderseniz gidin dağcıysanız başka bir dağcı ile karşılaşırsınız. Yıllardır birbirinizi tanıyormuş gibi ağırlanır, o samimiyeti hissedersiniz. Diğer spor dallarında olmayan bir güzellik vardır. Kadın erkek herkes eşittir dağda ayrımcılık yoktur. Bayan ve erkek klasmanları yoktur dağcılığın. Sizi alkışlayan yoktur bir birinci yoktur bu sporda. Bizleri alkışlayan vicdanımız iç sesimiz ve doğanın sesidir.

Bir de zirvenin tadı vardır. Ulaşana kadar verdiğiniz mücadelenin tadı değişilmez. Bu mücadele bir savaş değildir. Her tırmanışınızda yeteneklerinizin ve öğrendiklerinizin üzerine bir şeyler daha eklersiniz. Doğa hakkında bir çok şey bildiğinizi zannedersiniz ama bakarsınız ki daha öğrenilecek çok şey var.

Gelecek nesillere güzel ve yaşanılası bir dünya bırakmak için mücadele edersiniz. Bu sporun kapsamında bu dünyayı korumayı öğrenirsiniz. Öyle kişilerle karşılaşırsınız ki size mükemmel hikayeler anlatırlar. Yıllarca evde oturduğunu artık bir işe yaramadığını düşünen bir kadın çıkar karşınıza ve sözleri şöyle devam eder ‘’ bu dağlar beni değiştirdi, bir çok şey öğrendim, değiştim ve geliştim’’ . Başka bir kadın çıkar ‘’ o kadar yoğun bir işim var ki; stresi beni öldürüyordu. Artık bu uğraşımla stresimi atabiliyorum. Kendimi dinleyebiliyorum. 

Zirvede kendimle baş başa kalabiliyorum. Bu şekilde bir çok hikaye dinliyorsunuz. Kendime dönüp baktığımda da aynı şeyleri görebiliyorum. Etkinliği beklerken heyecan duyuyorum. Tüm haftanın yorgunluğunu üzerimden atabiliyorum. Doğanın verdiği huzur hiçbir şey ile ölçülemez. Tanıştığım insanların kazandırdıkları saymakla bitmez. Adeta birbirine kenetlenmiş bir aile gibi oluyorsun. Bir sürü kardeşin abin ablan oluyor. Ortak bir amaç için toplanmışsın, insanları her zaman üzen konular yok siyaset, savaş, gibi. Sadece huzur var.

Teknik açıdan birçok şey anlatabilirim. İlk bakışta yüksek motivasyon ve güç gerektirdiğini düşünerek vazgeçen kişiler oluyor. Tam tersi de çok örnek verebilirim. Yaş olarak çok ileri seviyedeyim ama neden olmasın deyip zamanla performansını yukarılara çeken arkadaşlarım oldu, onlarla gurur duyuyorum. Sizlerde vazgeçmeyin daimi olması düzenli ve planlı bir şekilde devam etmesi inanılmaz bir performans kazandırıyor. Etkinliklerde geçirdiğimiz sürede vücudumuzun neye ihtiyacı olduğunu çözümleyebiliyoruz. Bedenimizi tanımamızın yanında planlı olmayı, organizasyon yeteneğini geliştirmeyi sağlıyor. 

 

Aslında bu spor bir insanın ihtiyacı olan sağlıklı yaşam şeklini, kendini tanımayı, sosyalleşmeyi gibi insanın hayatına etki eden sağlıklı ve huzurlu bir şekilde yaşam şeklini sağlıyor. Devam edin vazgeçmeyin başınıza gelecek en güzel yolculuk bu yolculuk….

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...

« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.7498 5.7728
Euro 6.3610 6.3865
Sterlin 7.0089 7.0610
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA