ALLAH’IN HATIRI HER ZAMAN EN ÜSTÜNDÜR


Bu makale 2019-01-21 05:52:03 eklenmiş ve 1900 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

İnsanlığın gereklerinden birisi kadirşinas olmaktır. Kadir kıymet bilmek, hatır gönül saymak olgınluk göstergesidir.Kulluk, nimetleri ve onu vereni bilmektir. Yapılan her iyilik takdir görmese de, Allah onu bilir ve kat kat mükafatlandırır. Allah’ın ihsanları karşısında şükür ve kulluk hak bir vazifedir.
Bir fincan kahvenin bile kırk yıl hatırı vardır. Annemizin,babamızın, kardeş,öğretmen, arkadaş, komşuluğun bir hatırı vardır. Bir kelamın, bir selamın bile insanda bıraktığı bir hatır, bir hatıra vardır. Bunlar iyi ilişki ve  iyiliğin eserleridir.   
Her insanda başkainsanların bir iyiliği, hakkı ve emeği olsa bile, insanın var olmasında, yaşamasında, hidayetinde Allah’ın hakkı en üstündür. Onun hatırıda  en üstündür, Onun hak ve hatırından üstün  başka bir hatır ve hak yoktur.
Müslüman hatırşinasdır, kadirşinastır. Başka hak ve hatırları hiçbir zaman göz ardı etmez. Ama  Allah’ın hatırı ile başka hatır bir araya gelince  öncelik Allah’ın hatırıdır. Bu insanın hakkı tercihinde, iyilik yarışında, doğrudan yana oluşunda önemli bir terazidir. Evet, hakkı tanıyan, hakkın hatırını hiçbir hatıra feda etmez. Zira, hakkın hatırı âlîdir, üstündür, bâkidir. 
Normal ilişkilerde hatır önemli olsa bile bu durum asla bir minnet, haksızlık  sebebi olamaz. Hak ve adalet her zaman daha önemli ve üstünlük sebebidir.Kişi kendi hakkından, toplum veya başkalarının yararı adına vazgeçerse, bu bir çeşit feragat,  fedakârlık, belki de bir kahramanlıktır. Ancak, bir şahıs, diğer bir şahsın hak veya hukukunu, bütün bir toplum için dahi olsa şahsın rızası olmadan bir başkasına veremez. Burada Hakkın hatırı da vardır.
Hak, inanç dünyamızın üzerine en fazla vurgu yaptığı konudur. “Hak”, kişiye ait olandır. ‘Hukuk’ ise ‘hak’ kelimesinin çoğuludur. Örneğin, zekât; fakir ve düşkün olanın, zenginin malındaki hakkıdır. Bir zenginin bir fakire zekât vermesi fakirin minnetini gerektirmez. Çünkü zengin fakire kendinden bir şey vermemiş, fakire ait olanı, yani; hakkı olan şeyi vermiştir.
Kur’ân-ı Kerim’in dört ana esası vardır. Bunlar; Tehvid (Allahın varlığı ve birliği),  Nübüvvet (Peygamberlik müessesesi), Ahiret (öldükten sonra dirilme, haşir, hesap, cennet ve cehennem) ve son olarak Adalet (hukuk) ve İbadetdir.  Bize emanet edilenlerde, ailemizin, akrabalarımızın, komşularımızın, toplumun, nefsimizin ve Allah’ın hakkı vardır. Kişisel ve çalışma hayatımızda en fazla dikkat etmemiz gereken konuların başında, başkalarının hukukuna riayet gelmektedir. “Hakkı batılla örtmeyin, hakkı gizlemeyin. Kaldı ki siz gerçeği biliyorsunuz (Bakara, 42)” emri gerçekten ürperticidir. Hakkın, hakikatin, adaletin koruyucusu olmak zordur. Elbette hakkı savunmanın, hakkı teslim etmek istemenin de bir bedeli olacaktır. Akif’in de dediği gibi;
Zulmü alkışlayamam, zalimi asla sevemem  Gelenin keyfi için geçmişe kalkıp sövemem.
Kanayan bir yara gördüm mü yanar tâ ciğerim,Onu dindirmek için kamçı yerim, çifte yerim.     Adam aldırma da geç git, diyemem, aldırırım:  Çiğnerim, çiğnenirim, hakkı tutar kaldırırım!
Müslümanlar için Hakkı izhar etmek, Hakkı haykırıp hayata hâkim kılmak, batılı iptal edip geçersiz kılımak, azad kabul etmez bir görevdir. Üsve-i Hasenemiz Hz. Muhammed (sav) buyuruyor: “Her kim Batıl ile konuşursa/batıl olanı konuşursa o bir şeytan-ı natıktır / konuşan şeytandır. Haksızlık karşısında susan ise dilsiz şeytandır.” (el-Cevabu’l-Vafî (İbn-i Kayyim) Sh: 136,) Müslüman insan için hayatın maksadı, Hakk’ın rızasını kazanmaktır. Hakkın hatırı ve rızası en büyükdür.
Hakkın küçüğü-büyüğü olmaz, Hak Allah’ındır. Allah’ın hatırından daha üstün bir hatır yoktur. Bu nedenle; Hakkın hatırı âlidir, hiçbir hatıra feda edilmez. Başkahatırlarıelbetteinsangözetir. Ama Allah’ın hatırı unutulursa ölçükaçabilir ve haksızlığasebep olabilir.
HeryaptığınıAllah’ınhatırını gözeterek yapan  ve kazananlardan olmak niyazıyla….
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6744 5.6971
Euro 6.3455 6.3709
Sterlin 7.0510 7.1033
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA