GÖZ NEZLESİ


Bu makale 2019-01-08 11:03:34 eklenmiş ve 7768 kez görüntülenmiştir.
Göz Hastalıkları Uzmanı Opr.Dr. Yunus Emre Karakoyun

Göz nezlesi deyince aslında allerjik, mikrobik ve diğer bazı sebeplere bağlı olabilen, sulanma, kızarıklık ve çapaklanmayla seyreden, tıp dilinde konjonktivit olarak anılan bir çok hastalık kastedilir. Biz bu yazıda virüslerin yol açtığı, kış aylarında sıkça görülen bulaşıcı olan konjonktivitlerden bahsedeceğiz. .   

Bulaşıcı konjonktivit, tek gözde çapaklanma, kızarıklık, sulanma ve şişmeye yol açar. Çapaklanma genellikle o kadar çoktur ki göz kapaklarımız biribirine yapışır. Hastalığın şiddeti ve süresi virüsün tipine, bağışıklık sistemimizin virüse vermiş olduğu yanıta, uygun göz damlaları kullanıp kullanmadığımıza göre değişebilmektedir. Genellikle 1 hafta içinde iyileşmekle birlikte, uygun göz damlaları kullanmadığımızda ve maalesef kuvvetli bir virüse denk geldiğimizde birkaç ayı bulan iyileşme süreleri oluşabilmektedir. 

Bir sabah uyandığımızda tek gözümüzde fazlaca çapaklanma ve kızarıklık varsa, elimizi yüzümüzü yıkadıktan sonra kurulandığımız havluyu ayırmakta fayda var, zira göz nezlesine yakalandıysanız sizden sonra o havluyu kullanacak diğer aile bireylerine bulaşma ihtimali son derece yüksektir. Virüsler temas ile veya damlacık yoluyla kolaylıkla bulaşabilir ve bu yolla salgın yapabilir. Ailecek aynı hastalıktan muzdarip çok sayıda hastam olduğunu söylememde yarar var. Bulaşıcılık, çapaklanma başladıktan 1 hafta sonrasına kadar devam eder, bu nedenle diğer insanlarla bu süre içinde tokalaşmaktan dahi uzak durmalıdır. Gözünüze damlayı yapan kişi hemen ellerini bol su ve sabun ile yıkamalı, hasta gayri ihtiyari elini gözüne götürdüğünü farkederse hemen elini yıkamalıdır.

Bulaşıcı konjonktivitlerde genellikle sadece gözün beyaz kısmının ve göz kapaklarının içini kaplayan konjonktiva dokusu hastalanır ancak bazı virüsler gözün saydam kısmı olan korneayı da tutabilmektedir. Bu durumda gözde batma ve ışıklarda saçılma gibi şikayetler de oluşur. 

Sadece konjonktival tutulum olduğunda göz nezlesini hiç damla kullanmadan bile atlatabilirsiniz, ama korneal tutulum varsa bir göz hekimi kontrolünde tedavi olmanız gerekir. 

Bulaşıcı konjonktivitleri genellikle antibiyotikli göz damlaları, suni gözyaşları ve ağrı kesici damlalar ile tedavi ediyoruz. Korneal tutulum varsa kortizonlu damlalar da ilave edebiliyoruz. Ancak kortizonlu damlaları iyileşme olduktan sonra azaltarak kesmemiz gerekmekte, zira iyileştim diyerek birden kesildiğinde kornea üzerindeki lekeler tekrar ve daha fazla sayıda yenileyebilmektedir. Korneal tutulum var ise siklosporin içeren göz damlaları da kullanabiliyoruz.

Bulaşıcı konjonktivitler bazen allerjik konjonktivit ile karıştırılabilir ve allerjiye çok iyi gelen kortizonlu damlalar verilebilir. Bu durumda göz yüzeyindeki bağışıklık sistemi hücreleri zayıflamakta ve ilaç dahi kullanmadan iyileşebilecek hastalığınızın iyileşme süresi uzamaktadır.

Özetle bir gözünüzde her zamankinden çok daha fazla çapaklanma ve kızarıklık var ise göz nezlesine yakalanmış olabilirsiniz ve bulaşıcılığı azaltmak için dikkatli olmalı, damla kullanacaksak kortizon içerip içermediğine dikkat etmeliyiz

2019 yılının hepimize sağlık ve mutluluklar getirmesi dileğiyle

 

Kalın sağlıcakla...

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Bütün GÖZ rahatsızlıklarına bakılırmı
Halil yıldırım 2019-03-05 09:32:04
Akşehirimize hayırlı olsun inşallah.
Toplam 1 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
ÇOK OKUNANLAR
SON YORUMLANANLAR
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 7.6516 7.6823
Euro 8.9527 8.9886
Sterlin 9.7117 9.7839
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA