PUTLAŞTIRILMAK İSTENEN BİR TEVHİD PEYGAMBERİ; HZ ÎSÂ (as)


Bu makale 2018-12-30 16:33:11 eklenmiş ve 1286 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Ay,  güneş herşey bir hesap, düzen ve intizamla hareket ederler.(Rahman suresi 5) Allah’ın kendileri için koyduğu sünnetullah kanununa  uyarlar. Bunda bir sapma olmaz. Geceler, gündüzler, aylar, yıllar bu hesaba göredir. Takvimlerde bu hesaba göre yapılmaktadır. 
Tarihin en önemli olayları insanlığın önderi, rehberi ve örneği olan Peygamberlerle olmuştur. Bu önemli olaylardan birisi peygamberimiz Hz Muhammed Mustafa (sav) in hicretidir ve  kameri takvim başlangıcıdır. Hz Îsâ (as) ın mucizevi  doğumuda milâdi (güneşe hesabına göre) takvim başlangıcı olmuştur. 
Hz Îsâ  (as); Kur’ân-ı Kerimde bahsedilen seçkin ailelerden Imrân ailesinin, Hz Meryem’in  mucizevi olarak dünya getirdiği bir peygamberdir. Kur’ân-ı Kerim Hz  Îsâ  (as) dan önce Hz Meryem’den bahseder. Onun  doğmadan ana rahminde  annesi tarafından  Allah’a adanmışlığından(Al-i İmran, 35), Annesinin samimi adağını Rabbinin en güzel şekilde kabul buyurduğu, bir peygamberin elinde narin bir bitki gibi yetiştirdiği mabette büyüdüğünden, hazır sofralarından(Al-i İmran, 37.), iffetine düşkünlüğünden(Meryem, 28) , dürüst ve temiz örnek bir kız oluşunu anlattıktan sonra, kendisine bir çocuk müjdelendiğinde :“Bana bir insan eli değmemişken ve ben iffetsiz de olmadığım halde nasıl çocuğum olabilir?” dedi. Öyledir! Rabbin buyurdu ki:” Bu bana kolaydır. Çünkü biz, onu insanlara (gücümüzün) bir delili ve kendimizden bir rahmet kılacağız. Hem de o karar bağlanmış bir hükümdür. “ (Meryem 20-21) Allah’ın kudretinin bir tecellisi olan Hz Îsâ  (as) nın doğumunda annesi, “Çocuğu kucağına  alıp kavmine getirdi, onlar: ‘Meryem! Utanılacak bir şey yaptın. Ey Harun’un kızkardeşi! Baban kötü bir kimse değildi, annen de iffetsiz değildi’ dediler. Bunun üzerine Meryem çocuğu gösterdi. «Biz, dediler, beşikteki bir sabî ile nasıl konuşuruz? Çocuk: ‘Ben şüphesiz Allah’ın kuluyum. Bana kitap verdi ve beni peygamber yaptı, nerede olursam olayım beni mübarek kıldı. Yaşadığım müddetçe namaz kılmamı, zekat vermemi ve anneme iyi davranmamı emretti. Beni bedbaht bir zorba kılmadı. Doğduğum günde, öleceğim günde, dirileceğim günde bana selam olsun’ dedi.»Meryem 27-33)beşikte iken konuştu.
Hz Îsâ  (as)’ın mucizevi doğumunu insanlık  yanlış yorumlayarak onu ilahlaştırmaya, putlaştırmaya çalıştı. Daha önce çok değişik varlıkları putlaştıran insanlık bu sefer bir peygamberi   putlaştırmaya ve  O’na Allah, Allah’ın oğlu,  üç den biridir diyerek ilâhlık isnat ettiler.  “Allah’ın bir evlât edinmesi, olacak şey değildir! O, bundan münezzehtir. Bir işe hükmettiği zaman, ona sadece «Ol!» der ve hemen olur.” (Meryem 35)   
Bütün peygamberler gibi Hz Îsâ  (as) da insanlığı imana, tevhide , hakka davet etti, doğru yolu gösterdi. : (İsa şunu da söyledi:)”Muhakkak ki Allah, benim de Rabbim, sizin de Rabbinizdir. Öyle ise O’na kulluk ediniz. İşte doğru yol budur.” (Meryem 36) dediği halde insanlık O’nun söylemediği şeylerle yolunu sapıttı. İnançta sapıttığı gibi, ahlakta da saptı. Onun adına bir çok hurafeler uydurarak, O’nun doğum gününü kutlama adına içki, kumar, fuhuş vb bir çok çılgınlığı ve noel efsaneleriyle çocukların tertemiz beyin dünyalarını yalanla örmektedirler.
Allah’a çocuk isnat etmekte ki çirkinliği Kur’ân-ı Kerim: “Bazı kimseler: ‘Rahman çocuk edindi’ dediler, Hakikaten siz, pek çirkin bir şey ortaya attınız.Bundan dolayı, neredeyse gökler çatlayacak, yer yarılacak, dağlar yıkılıp düşecektir! Halbuki çocuk edinmek Rahmân’ın şanına yakışmaz. Göklerde ve yerde olan herkes istisnasız, kul olarak Rahmân’a gelecekti” ( Meryem 89-93)
İnsanlık yolunu tevhidden şirke saparak şaşırmış, tevhidle doğru yolu bulmuştur.Peygamber (sav ) bir peygamberi veya başka bir şeyi putlaştırma korkunç yanlışına karşı: “Nasara’nın Îsa’yı ilahlaştırdığı gibi beni ilahlaştırmayın.” Buyurarak önce kendisinin de bir beşer bir kul olduğuna dikkat çekmiştir.
İnsanlığın öncelikli ilk meselesi doğru bir îmandır. Doğru îman güzel ahlâk ve salih amellere, bunlarda dünya ve âhiret mutluluğuna iletecektir. İhlas suresi doğru inancın en kısa özetidir.
 Rabbim dünya ve âhiret mutluluğuna iletecek bir îman ve bu istikamette bir hayat yaşamak nasib eylesin.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8785 5.9021
Euro 6.6270 6.6535
Sterlin 7.4270 7.4821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA