Hz . Muhammed (Sallalahü Aleyhi ve Sellemi) TANIMAK


Bu makale 2018-11-26 05:16:50 eklenmiş ve 1836 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Peygamberimiz Hz Muhammed (Sallalahü aleyhi ve sellemi)i tanımak, anlamak, anlatmak, onun istediği şekilde yaşamak her Müslüman’ın dünya ahiret mutluluğu için ömür boyu yapması gereken bir  gayrettir. Bu sadece belli gece ve haftalara tahsis edilecek bir durum değildir. İslâm’ı, hayatı, hakkı, hakikati,  güzelce yaşamayı anlamak için Hz peygamber (sav) tanımaya herkesin ihtiyacı vardır.
Hz Peygamber (sav) i tanımak; O’nun; doğum, vefat, anne-babasını, yaşadığı şehirleri tanımaktan daha çok, yaptıklarını, sözlerini, öğrettiklerini, davranışlarını, duygu ve düşüncelerini tanımaktır. İnsanlığın bittiği bir zaman diliminde, yeryüzünde yaşanmaz haline gelindiğinde, insanlık  yaşamaktan nefret edip yaşamaya bir anlam veremedikleri bir zaman diliminde  yaratan, yaşatan Allah insanlığa rahmet etti ve âlemlere rahmet olarak Hz Muhammedi (sav)i kendine  elçi olarak seçti.
 Hz Peygamber (sav) i tanımak; O’nun yılmaz mücadelesi ile  şirkin, küfrün yerine nasıl tevhit ve imanı yerleştirdiğini, kötülük yerine iyilik, batılın yerini hâk, zulmün yerini adalet, cehaletin yerine ilim, vahşetin yerine medeniyetin geldiğini anlamaktır.
Hz Peygamber (sav) i tanımak, O’nun; Allah’tan vahiy alıp, aldığı vahiyleri her şeye rağmen insanlara tebliğ eden Allah’ın Rasûlü olduğunu anlamaktır. Bütün Resuller gibi üstün akıl (Fetanet), doğruluk (sıdk), emanet (güvenilirlik) sahibi Muhammedü’l-Emin olduğunu hayatında görüp anlamaktır. 
Hz Peygamber (sav) i tanımak, O’nun; “Size iki emanet bırakıyorum. Onlara sarıldıkça asla dalâlete düşmezsiniz:  Bunlar Kur’ân-ı Kerim ve benim sünnetimdir.”  Buyurduğu Kur’ân ve sünnete sarılmaktır.  Peygamber (sav) in tebliğ, tefsir  ve açıklayıp yaşadığı Kur’ân-ı Kerimi okumadan, anlamadan, onda anlatılan tevhid,  ibadet, iyiliği emir ve kötülüğü yasaklayan   ilâhî   hükümleri anlamaktır. Peygamberimizin bütün mücadelesi Kur’ân-ı  anlatmak, yaşamak ve  yaşatmak olmuştur. O yaşayan bir Kur’ân olarak ömür geçirmiştir. O’nun ümmetinin gayesi de  yaşayan Kur’ân olmak O’nu anlamanın göstergesidir.
Hz Peygamber (sav) i tanımak,  Allah’ın Kur’ân-ı Kerimde : “Muhakkak Sen en yüce ahlâk üzeresin “ ( Kalem  4)  âyetini ve “Ben güzel ahlâkı tamamlamak üzere gönderildim. “ Hadis-i Şerifinde anlatıldığı üzere güzel ahlâkını ve bu konudaki hadislerini anlamak ve O’na göre hayatı tanzim etme gayretidir.
Hz Peygamber (sav) i tanımak, O’nun: “(Ey Muhammed)  Biz Seni  ancak alemlere rahmet olarak gönderdik “(Enbiya 107)  ayetinde bildirilen insan, hayvan, bitki canlı, cansız her şey için nasıl rahmet oluşunu anlamaktır.
Hz Peygamber (sav) i tanımak, O’nun birbirlerini bitirecek duruma gelmiş  düşman  bir toplumu nasıl dost yaparak birbirlerini seven, düşünen yardım eden  kardeşler haline geldiklerini anlamak demektir. Kur’ân-ı Kerim o tabloyu anlatırken ”Hani sizler birbirinize düşmanlar idiniz de O, kalplerinizi birbirinize ısındırıp birleştirmişti.  İşte O’nun bu nimeti sayesinde kardeşler olmuştunuz. Yine siz bir bir ateş uçurumunun tam kenarında idiniz de  O sizi oradan  kurtarmıştı. İşte Allah size ayetlerini böyle apaçık  bildiriyor ki doğru yola eresiniz.” (Âl-i Imrân 103) buyurduğu değişimi anlamaktır.Hz Peygamber (sav) i tanımak, O’nun; “ İnsanlığa düşkünlüğünü” anlamaktır. Kadınlar, kız çocukları, köleler, yetimler, fakir, fukara,  garip,  gruba ve zayıflar için verdiği mücadeleyi anlamak demektir. Bir insan daha mutlu olsun, kötülük içinde dünya ve ahreti perişan olmasın diye  nasıl dert edinip, üzülüp çırpındığını anlamak demektir.
Kimse O’nun kadar  insanlığı düşünüp,  O’nun kadar insanlığa hizmet etmedi.  Kimse O’nun kadar ne sevdi, ne de sevildi. O insanlığın kıyamete kadar en güzel  önder, örnek ve  rehberidir. 
SüleymanÇelebi’nin Mevlid-iŞerifte yazdığı: “Ümmetin olduğumuz devlet yeter, hizmetin kıldığımız hizmet yeter.” aşkıyla  yaşamak niyazıyla,  Salat ve Selâm O’na âline, ashabına ve O’na tabi olanlara …
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA