MACAR TURAN VAKFI


Bu makale 2018-11-20 04:45:11 eklenmiş ve 1772 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Sovyetler Birliği’nin yıkılmasının ardından Avrupadaki sosyalist devletlerde bir esneme ve gevşeme oldu. Zorlama ve baskıdan kurtulma sevinciyle  yeni bir öze dönüş hareketinin başladığını görüyoruz. Macar tarihçisi ve Turan Vakfı’nın kurucu başkanı olan Zoltan Varga kurduğu bu vakıf ile ilk defa 2016 yılında Türk kurultayını topladı.
Bu kurultayın ana gayesi dünyadaki Türk kökenli milletlerin temsilcilerini bir araya getirip, bazı farklılıklar olsa da bilimsel bakış açıları arasında Macarların kökenleriyle ilgili bir tartışma el an devam etmekte ise de bazı darbı mesel ve efsanelerle Ortadox ve Katolik Kiliseleri Macarların fin igor kökenli oldukları söylenerek kafa karışıklığı yaratmaktadır. 
Kilisenin bu tezlerini Budapeşte üniversitesi tarihi bulgulara dayanan kanıtlarla Macarların Hun kökenli Türkler olduğunu söyledi.
Televizyon haberlerinde de seyrettik, Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın son Macaristan ziyaretinde Türk Heyetini karşılamaya gelen Macar halkı elleriyle bozkurt işareti yaparak Cumhurbaşkanımızı selamladılar. Bu samimi tavır iki halk arasında sıcak gelişmelere yol açmaktadır.
     TURAN Vakfı kurucu başkanı Zoltan (Sultan Varga) vakfın kuruluş gayesini kısaca şöyle tarif ediyor : ‘’Böyle bir vakfın kuruluşuna Türk dünyasında büyük ihtiyaç vardı. Vakfımız bu boşluğu tam olarak doldurdu da diyemeyiz. Ancak yeryüzünde kendini Türk olarak kabul eden Asyadan Avrupaya oradan da Afrika ve Amerika kıtalarında yaşayan insanlar, atalarının geleneklerinin araştırılmasını vakfımızdan talep ediyorlar. Her kıtaya ve her ülkeye heyetler gönderiyoruz; Türk olduğunu söyleyen halkların hayat tarzları kültürleriyle ilgili araştırmalar yapıyoruz. Önümüzdeki yıllarda kültür, spor, sanat, turizm ve ticaret alanında önemli gelişmelerin olacağına inanıyoruz. Dünyada 400 milyon kadar Türkün olduğu bir gerçek bunu coğrafya ve nufüz alanı olarak hesap edersek karşımıza çok müthiş bir enerji çıkar. Ne acıdır ki ‘’emperyal sistemler böyle bir oluşumun bir araya gelip örgütlenmesini asla istemez! Bu nedenle faaliyetlerimiz biraz ağır işliyor. Her alanda bürokratik engellemeler karşımıza çıkıyor.’’ Diye devam ediyor Varga. Lakin; Turan vakfının çalışmaları her alanda devam ediyor.
  Macar parlemento seçimlerinde Türk milliyetçiliğini ve Turancılığı savunan ‘’Jobbik Partisi’’ temel sloganını şöyle belirledi :’’Yanlışa cesurca karşı gelen ve tanrıdan başka hiçkimseden korkmayan Atilla’nın torunlarıyız.’’ Bu slogalanlar Macaristan sokaklarında ve Macar parlementosunda hem de Türkçe olarak söyleniyor. Bunların Türk oldukları halde Türklüğünden utansa da Sibiryadan Cezayir’e oradan da Çin Seddine kadar Türk Dünyas’ında inanılmaz bir inanış başladı bile. Ancak bu harketin liderliğini yapmak elbette Türkiye’ye düşer. Fakat ne hazindir ki ‘’ Ben Türküm ama asla Türkçü değilim.’’ Diyen bir zihniyet Türkiye’yi yönetiyor.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA