OLİMPOS’TAN KALANLAR


Bu makale 2018-10-12 04:52:24 eklenmiş ve 7505 kez görüntülenmiştir.
AHMET TUĞRUL ÖZTAŞ

Olimpos Antalya’nın Finike ve Kumluca ilçeleri arasında iki dağın arasındaki bir milli parktır. Dağların arasından denize doğru ilerlediğinizde Antik Bizans şehrinin harabelerini ve halen devam eden kazı çalışmalarını görebiliyorsunuz... Denize geldiğinizde ise iki yüksek dağ arasında kalmış bir koyda buluyorsunuz kendinizi... Bu doğal limanın suyu aşırı temiz ve ayrıca çarşaf gibi. Olimpos kelime anlamı olarak ise antik Yunanca da ‘’Ulu Dağ’’ demektir. İki yanınızdaki sivri dağları göz önüne alırsak bu fikri yadsımamak gerekir.
Olimpos’ta Ağustos’un ortasında bu yaz katılma şansı yakaladığım 10-11-12-13 Ağustos’ta gökyüzü ve gözlem şenliği vardı. 
Sabahın erken saatlerinde,  Olimpos’a gitmek üzere yola çıktık. Yıl boyunca herkese şevkle ve zevkle anlattım. İlk vardığımızda doğal olarak yorgun ve yeri zor bulduğumuzdan dolayı sıkıldık. Ama o günkü bilimsel seminerler ve geceki gökyüzü gözlemi ve sohbetler iyi ki gelmişiz dedirtti. 
Birinci günün akşamı  Ege Üniversitesinden Prof. Dr. Günay Taş hocamızın asistanlığını (!) yaptım ve gökyüzünde derecelendirmeyi, kutup yıldızını bulmayı ve takım yıldızları öğrendim. Mitolojik hikayeler dinledim. Her ne kadar mitolojinin uydurma olduğunu bilsek de gökyüzünde farklı zamanlardan gelen ışık harmonisini günlük yaşamdan bir şeylere benzetip gökyüzündeki geliş sırasına göre hikayeye uyarlamak insanın hoşuna gitmiyor değil.
İkinci günün akşamında ise Persoid (meteor) yağmurunu görebilmek üzere gözlerimizi doğuya Perseus un doğacağı yöne doğru çevirip bekledik. Saat  12 den sonra Perseus un çıkmasıyla birlikte meteor yağmurunu seyrettik. Farklı şehirlerden, farklı mesleklerden, farklı yaşlardan insanlar sohbet ederek meteor görmeye çalışıyorduk. Bu gerçekten çok güzel bir deneyimdi. 
Olimpos gerçekten tüm artı ve eksileriyle benim için çok değerliydi. Kendim gibi meraklı ve bu işin ehillerini görmek beni çok mutlu etti. Eğer sizde böyle bir organizasyonun içinde bulunmak isterseniz Olimpos Gökyüzü ve gözlem şenliği 10-11-12-13 Ağustos’ta Antalya/Olimpos’ta katılımcılarını bekliyor.
Gök yüzünü gözlemek çok özel bir zevk ve bilgi; Satürn gezegenini halkası ile birlikte teleskoptan gözlemlemek, galaksileri görmek ayrı bir heyecan ve merak. 
Akşehir ‘e  de bir teleskop lazım…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.6878 5.7106
Euro 6.2897 6.3149
Sterlin 7.0820 7.1346
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA