AKŞEHİR’DE BİR VAKIF DAHA DOĞUYOR


Bu makale 2018-09-19 04:50:21 eklenmiş ve 2656 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

İnsanlar; amaçlarını projelerini zamana bağlı toplumsal işlevlerini gerçekleştirmek için bir araya gelmektedir. Özellikle kırsal kesimlerde görülen İMECE; ürünlerin ekilmesi, dikilmesi, biçilmesi, toplanması  ve satılması amacı ile yaratılan daha sonra  da kooperatife  dönüştürülebilen bir toplumsal örgüttür.
Çok çeşitli Kooperatifler, Dernekler , VAKIFLAR Federasyonlar, Konfederasyonlar, Odalar, Borsalar, Birlikler , Platformlar vs.bir amacı gerçekleştirmek için kurulan  yasal örgütlerdir. 
Bu örgütler içinde bulunan vakıfların   kuruluş amaçları toplumsal dayanışma ve yardımlaşmadır.
 Ekonomik ve mali bakımdan güçsüz durumda olanların yanında olmak, desteklemek, güçlendirmek ve onların sosyal , ekonomik ve kültürel durumlarını düzeltmek  vakıfların  amaçları arasındadır. 
Vakıfların hangi konularda hizmet vermek için kurulduklarına bakılırsa ;
Eğitim ve Öğretim Hizmetleri,
Sağlık Hizmetleri, 
Din Hizmetleri ,
 Kültürel Hizmetler ,
Milli Savunma Hizmetleri ve
Sosyal Hizmetlerin ağırlıkta olduğu görülecektir.
Vakıf; Sağlam temeller üstüne kurulması, hukuka uygun, konusu belirgin ,anlaşılabilir ve süreklilik arz edecek nitelikte olması gerekmektedir.
  Vakıfların korunmasını amaçlayan ve kökeni Osmanlı dönemine dayanan Vakıf anlayışı Cumhuriyetin kuruluşundan sonra da aynı şekilde devam etmiş, 
1935 yılında çıkartılan bir kanunla Vakıflar Genel Müdürlüğü kurulmuştur.
  Vakıfların büyük kasası (!) Vakıflar Bankasıdır.
Sermayesinin çoğunluğu vakıflara ait olan Vakıfbank Türkiye’de ve Dünya’da tek banka olma özelliğini taşımaktadır. 
Vakıflarda hizmetin sürdürülmesi için, kişilerin kendi istekleriyle bağışladıkları para ve mülklere “vakıf” denilmektedir.  
İçimizden bir Akşehir sevdalısı, 20 yıldır hizmet veren Akşehir Kültür Sağlık ve Eğitim Vakfı (aksev ) kurucusu olan, 1999-2004 yıllarında başarılı Belediye Başkanlığı yapan değerli arkadaşımız Dr Nuri Köksal AKŞEHİR AKADEMİSİ fikrini ortaya atmıştır. Köksal ailesi kurulacak vakfa 200 000 TL sını vakf ederek ilk harcı atmıştır.
Dr Nuri Köksal; Atatürk’ün Türkiye Cumhuriyeti’nin kurulması ile ilgili olarak Büyük Taarruz planını hazırlamak için dokuz ay on gün çalıştığı Akşehir’imize Kültür Kompleksi kazandırmak için canla başla çalışmaktadır.
Şu an 31 mütevellisi bulunan bu vakıf; en güzel ve en hayırlı yatırımın eğitim olduğuna inanan hemşehrilerimizin ve Akşehir sevenlerin destekleriyle en geç 3- 4 ay içinde zorunlu organlarından   MÜTEVELLİ HEYETİNİ, YÖNETİM KURULUNU VE DENETLEME KURULUNU kurarak  hedefine ulaşmış olacaktır. 
Varlığını ortaya koyan değerli Köksal ailesine teşekkür ederek, Dr.Nuri Köksal’a başarılar diliyor ve her zaman yanında olacağımızı belirtmek istiyoruz. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA