EĞİTİMDE MANEVİYATIN GÜCÜ


Bu makale 2018-09-17 04:43:49 eklenmiş ve 1982 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

2018- 2019 Eğitim-Öğretim yılı başlarken ilmin, öğrenmenin, öğretmenin mânevi  boyutu, eğitim ve öğretime ayrı bir güç verecektir. İslâm her vesileyle, insanın en önemli etkinliği olarak  ilmi emretmiştir.
İlim, imandan sonra insanın değerini yükselten, şerefine şeref katan en güzel hazinedir. “Allah, içinizden îman etmiş olanlarla kendilerine ilim verilmiş bulunanların derecelerini artırır. Allah, ne yaparsanız hakkıyle haberdardır. Allah, yaptıklarınızdan hakkıyla haberdardır.” (Mücadele 11) buyurularak ilim insanı hem Allah katında, hem de insanların yanında değerini yükseltmektedir.
İlk emri oku! İle başlayan ve “Hiç bilenlerle,  bilmeyenlerin bir olmadığı”(Zümer 9) nı bildirerek ilmin insanı üstün hale getirdiğini bildirilmiştir.  “İlim öğrenmek her müslümana farz” olan bir ibadetdir.
Bilgi, Müslüman için elde edilmesi gereken büyük bir hazine değerindeki  kayıptır. Nerede bulursa onu  alır. Müslüman ilim sevdalısıdır. İnanan ilme bir kayıp ararcasına aşkla sarılır. Allah Rasulü : “ İlim için yola koyulan kimse, dönünceye kadar Allah yolundadır.”  (Tirmizi  ilim 2)  buyurarak ilim yolunun Allah yolu olduğunu bildirir.
Ebu’d Derdâ’ Rasulüllahın şöyle dediğini işittim: “ Kim ilim için yola çıkarsa Allah o’na cennete giden yolu kolaylaştırır. Melekler, hoşnutluklarından dolayı ilim talebesine kanatlarını serer. Sudaki balıklara varıncaya kadar yer ve gök ehli âlim kişinin bağışlanması  için  Allah’a yakarır. Âlimin âbide üstünlüğü (  parlaklık, görünürlük ve güzellik bakımından) ayın diğer diğer yıldızlara  üstünlüğü gibidir. Kuşkusuz âlimler peygamberlerin varisleridir. Peygamberler miras olarak ne altın, ne de  gümüş bırakmışlardır; onların bıraktıkları yegane miras  ilimdir. Dolayısıyla  kim onu alırsa büyük pay almış olur.” (Tirmizi  ilim 19)
Hayatta yorulmaya, uğrunda sıkıntı meşakkat ve masraf edilmeye değer en hayırlı yatırım bilgidir. Allah Teâlâ insanı yeryüzünde halife olarak yaratacağını söylediği zaman, melekler kendilerinin hamd ile tesbih edip dururken insanın yaratılışındaki gayeyi öğrenmek istediklerinde  Allahü Teâlâ: “Allah, Âdem’e bütün varlıkların isimlerini öğretti. Sonra onları meleklere göstererek, “Eğer doğru söyleyenler iseniz, haydi bana bunların isimlerini bildirin” dedi.”  (Bakara 31) İnsanın bilgisiyle üstünlüğü anlatılmaktadır.
Allahü Teâla önemli olaylar üzerine yemin etmiştir. Kitap, kalem ve satırlar üzerine yemin ederek ilmin ne kadar önemli olduğunu yeminle bildirmektedir. Allah ilim yolunda olanların yardımcısıdır. 
Eğitim ve öğretimde en önemli bilgi kaynağı vahiy bilgisidir. Hayatı anlamada ihmal edilmemesi gereken vahiy kültürü doğru  düşünme ve  bilginin insanlığın yararına değerlendirilmesi bakımından da en doğru yolu gösterir. Eğitim kuru bilgiyle kalmamalı, bir ideal, hedef, gaye, ahlâk ve olgunluk kazandırmalıdır.
İlim öğrenmenin farz olduğuna inanıp, Allah’ın rızasını kazanmaya vesile bilip, ibadet ruhuyla, Allah ve cennet yolu olduğuna inanıp, ilim öğretmenin sadaka düşüncesiyle ilme sarılmak,  eğitimi severek ve daha büyük bir gayretle daha sıkı sarılmak, eğitim şahlandıracak ve daha faydalı ve verimli hale getirecektir.
Hakikatın bilgisini elde etme ve insanlığa faydalı olmak azmiyle gayret eden bütün öğretmen, öğrenci ve bunlara destek veren velilere başarılar dilerim. “ Allah’ ım ilmimizi artır.”  
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 6.0421 6.0663
Euro 6.7501 6.7772
Sterlin 7.7022 7.7594
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA