HİCRET RUHU


Bu makale 2018-09-10 15:47:48 eklenmiş ve 809 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

11 Eylül Salı günü 1 Muharrem ile birlikte 1440.  Hicri Yılbaşı başlamaktadır.Müslümanlar  oruç, zekat, hac, kurban ibadetlerini kameri  takvime göre, namaz vakitlerini güneş’e göre yaparlar. Hicri takvim, Hz Ömer döneminde takvimbaşlangıcı olarak yapılan bir istişarede peygamberimizin hayatındaki en önemli olay olarak hicret görülmüş ve kameri takvim başlangıcı olarak kabul edilmiştir.

Hicret, islam ve insanlık tarihinin en önemli bir dönüm noktasıdır. Zilletle yaşamayı reddederek, izzetle yaşamak için doğup büyüdüğü toprakları, evlerini, yurtlarını terkederek  inançlarını yaşamak, yaşatmak için, yeni bir diyara yapılan bir fedakarlık göçünün adıdır hicret.

İslam, zilleti, tembellik ve uyuşukluğu asla kabul etmez. Müslüman izzetle yaşamalıdır.  Bahaneye sığınanlara AllahüTeâla: ” Kendilerine yazık edenlerin melekler canlarını aldıkları zaman onlara: ‘Ne yaptınız bakalım?’ deyince, ‘Biz yeryüzünde zavallı kimselerdik’ diyecekler, melekler de: ‘Allah’ın arzı geniş değil miydi? Hicret etseydiniz ya!’ cevabını verecekler. Onlarınvaracakları yer cehennemdir. Orası ne kötü dönülecek yerdir!” (Nisa79) ayetinde yeryüzünün genişliği hatırlatılarak hicret yolu gösterilmektedir. 

Hicret, hakka, hayra, iyiliğe, Allah’ın dinini yaymak,yaşamak ve yaşatmak, yeryüzünü esenlik diyarı haline getirmek, hak yolda, Allah’ın diniislâm’ı tebliğ etmek için Peygamber (sav) ve muhacirinin Mekke’den Medine’yeyaptığı, İslam ve insanlık tarihinin en önemli yolculuğudur.  Hicret, İslâm Güneşi’nin, diriliş ruhunun, hakikat, huzur  medeniyetinin yeryüzüne ışık saçtığı, insanlığın önünü açtığı bir yolculuğunun adıdır. Hicret, yeniler insanı; taze ve diriltici bir ruh üfler insana…

Mekke’de Müslümanlara nefes aldırmayanlara, insanlık dışı zulümlerle hayatı zehir edenlere, müslümanların Medine ve yeryüzünü  sadece Müslümanlar için değil, herkes için bir darü’s-selâm/ barış yurdu yapma tarihinin başlangıcıdır.Vahiyle başlayan peygamberlik görevinin arkasından Mekke’de hakikat güneşine gözlerini kapayan,inkar, alay, işkence, zulüm, boykot kararı, caydırıcı cazip tekliflerle İslam’ı engellemeye çalışanların ne tehdit, ne tekliflerine iltifat etmeden, sevdiği Kâbe’den ayrılarak emin adımlarla risalet görevine devam etmesidir.

Peygamber (sav) i “ bir yerde hapsetmek, öldürmek, yahut Mekke’den çıkarmak” için alınan korkunç kararın arkasından Müslümanlar  başka yerlere hicret etmeye başladılar. Her fırsatta tebliğine devam eden Peygamber (sav) Yesrib’den (Medine’nin eski adı) gelen bir gurubun  Akabe’de  daveti üzere Müslümanlar Medine’ye hicret etmeye başladılar.

Kinin, nefretin, düşmanlığın, bencilliğin, menfaatçılığın insanlığı zillete sürükleyip, hayatı yaşanmaz hale getirdiği bir dünyada, insanlığı yükseltecek, yüceltecek, yaşamanın hazzına erdirecek, insanı üstün, kâmil insan özellikleriyle donatmak, insanı vahiyle tanıştırıp, Allah’ın sevgisine ulaştırmak için atılan adımlardır.

Hicret, İslâm’ın geleceği, insanlığın hidayete erdirilmesi için yeni bir başlangıçtı. Hicretle, mescidi nebi inşa edilmiş, ensar- muhacir kardeşliği ilan edilmiş, bir devlet kurulmuş, siyasi, askeri, ekonomik hakimiyet sağlanmış, islâm süratle cihana yayımıştır. Mekke’nin Fethinden sonra hicret manevi bir  anlam kazanmıştır.

Hicret, sadece tarihin derinliklerinde kalmış bir olay değil, hakka, hayra, iyilik ve insani değerleri yüceltmek, insanlığı kemale erdirmek için yapılan her amel bir hicret sayılmıştır. Nitekim Sevgili Peygamberimiz (s.a.s.) hicretin manevi boyutuna şöyle işaret etmektedir: “Müslüman, elinden ve dilinden diğer Müslümanların zarar görmediği kişidir. Muhacir ise, Allah’ın yasaklarını terk eden kimsedir.” (Buhârî, Îmân, 4.) Hicret, Allah’a iyi kul olma yolculuğudur.

 

İstikametimiz, yolumuz, niyetimiz, hicretimiz daima Allah’a ve Resûlüne olsun.Yeni hicrî yılımız mübarek olsun. Hayırlı ve güzel başlangıçlara vesile olsun.  Selâm ve,duâlarla…

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8212 5.8446
Euro 6.5473 6.5735
Sterlin 7.5499 7.6060
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA