ATAM İZİNDEYİZ


Bu makale 2018-08-10 04:42:49 eklenmiş ve 1467 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Türkiye havasıyla, suyuyla, tarihi ve doğal güzellikleriyle aranan bir tatil cenneti… Nisan ayından başlayıp Eylül sonuna kadaraltı ay süren yoğun bir turizm mevsimi...
 Yabancılar bir yıl boyunca harıl harıl çalışıp yılın en az 15-20 gününü turizme ayırıyor. Biz ne yapıyoruz; tatillerimizi ön ödemeli otellerde, turlarda, tatil köylerinde, pansiyonlarda konaklama ile turizme katkı sağlıyoruz. Bazen de para biriktirerek, borçlanarak kısa süreli de olsa yurtdışına kaçıyoruz.
Yazlık evi olanlar gidince bir hafta on gün tamiratla, bahçe ile uğraşıyor. 10-15 gün Sefa sürüyor ve sonra dönüp geliyor.Yazlık ev 11 ay boş kalıyor.
 Diğer taraftan bizler Ulusal ve dini bayramlarla yılda en az 21 gün süren zorunlu tatil yapıyoruz. Geçtiğimiz  7 ayda 9,5 gün tatil yaptık. Yıl sonuna kadar da 11,5 gün tatil yapacağız. Yani 2018 yılındaki tatilimiz toplam 21 gündür. Ayrıca 52 gün Pazar tatilimiz var.
 
Şimdi yoğun tatil dönemindeyiz. Milletvekilleri tatilde, hakimler, savcılar tatilde. İşsizler ve iş yapamayan esnaf tatilde. Yıllarca çalışmış,  çabalamış pek çoğubaşarılara imza atmış ,daha sonra emekli olmuş 12 milyon kişi var.
Bazıları ek iş bulmuş çalışıyor, bazıları lokallerde, kahvelerde taş döşüyor. Bazıları ise sokaklarda köpek gezdiriyor. Başka ne yapsınlar…
Zaman zaman dışarı çıkarak eski arkadaşlarını, dostlarını ziyaret ediyorlar.
Bir ay kadar önce bir arkadaşım geldi. Geçerken uğradığını söyledi. İki  yılönce emekli olmuş. Uzun uzun hayatını anlatmaya başladı. Çaylar, kahveler içildi; filanı gördün mü filanı duydun mu gibi sorularla  anılar tazelendi. “Daha daha ne var ne yok” deyince laflar uzadıkça uzadı. İşim var diyemedim. Masamda yıllardır kullandığım küçük bir uyarı yazısı var: “ İNSANLARA ZAMAN ARMAĞAN EDİN” okudu  ama ne ifade ettiğini anlamadı… Çünkü emekli ve vakit geçirecek yer arıyor…Hiç dışarı çıkamayanlar da evine kapanıp nöropsikiyatrik hastalıklara maruz kalabiliyorlar.
Her zaman tatilde olan  Emeklilerimizin de bir derneği var.“Türkiye Emekliler Derneği”: 1970’li yıllarda kurulmuş 920 bin üyesi, 108 şubesi olan bir dernek. Amacı ; üyelerin sosyal, kültürel ve ekonomik yönlerden kalkınmasını sağlamak için, her türlü haklarının korunmasına çaba harcamak.
Acaba 120 milyon kişiye hitap edenbu dernek, sosyal aktiviteye ve çalışmaya destek veren bu hükümet ile birlikte daha farklı projeler üretemez mi?
Velhasıl arkadaşlar hep izindeyiz. Tatildeyken bilegenellikle  bir şeyler yapma, yazma, çizme, sanatla uğraşma, toplum için, memleket için proje üretmealışkanlığımız yok. Tatilde yan gelip yatıyoruz. Neymiş haber dinlemezmiş, gazete almazmış, kafasını dinliyormuş. Evdeyken de televizyon kumandası veya akıllı telefonlar elinden düşmüyor.
Fiziksel durumu, sağlığı, iklim şartları ve ortamı uygun olduğu takdirde insanların çalışarak dinlenmesi, herkese uygulanabilecek bir yöntemdir.
Sağlıklı bir yaşam sürdüreblmek için, beyin daima çalışmalıdır. 
Sözlerimi, yıllar önce Kraliçe Süreyya’nın Mayıs 1956 da İstanbul’u ziyaret ettiği gün bir gazetede yayınlanan, müellifi belli olmayan bir şiirle bitiriyorum:
Başka türlü bir sıcak  Ankara cayır cayır yanıyor Anayasa Mahkemesi tatil 
Meclis tatil 
Okullar malum 
Danıştay Yargıtay kapalı 
Ve Yüksek hakimler kurulu da öyle 
134 genel müdür izinde 
70 müdür izinde 
Yüzlerce öğrenci binlerce memur izinde 
Herkes izinde 
Atam İzindeyiz 
Milletçe izindeyiz
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8663 5.8898
Euro 6.5799 6.6063
Sterlin 7.3716 7.4263
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA