BEDEL


Bu makale 2018-07-19 11:33:06 eklenmiş ve 1872 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

Bedelli askerliğin söz konusu edildiği her dönemde yüreğim titrer, canım sıkılır. İşin psikolojik ve sosyolojik yönünü konunun uzmanlarına bırakıyorum. Bedelliyi vicdani retçiler, tembeller, hımbıllar, miskinler, milletin ruh ve mana kökünden uzakların ekmeğine yağ sürmek olarak görürüm.

Konu yanlış anlaşılmasın diye, 'bedelli askerlik' ifadesini kullandım; yoksa aslında o bir askerlik değildir. Evet, ülkemizde veya başka ülkelerde askerliğin biçimi, yöntemi, kuralları, ilkeleri, işleyişi tartışılabilir lâkin askerliğin vazgeçilmez gerekliliğini tartışmak abesle iştigaldir.

Zamanımızda bazıları, hatta hatırı sayılır bir kısmı barış sevdalısı, barış havarisi ve pek şiddetli savaş karşıtıdırlar. Onlar evlerinde, şehirlerinde, ülkelerinde sulhu sükûnu, hazzı huzuru, refahı saadeti gamsız, kasavetsiz, meşakkatsiz yaşamayı umar ve düşler. Öyle ki, onlar Gazi Mustafa Kemal'in nihai hedef olarak gösterdiği ‘Yurtta sulh, cihanda sulh!’ hedefini yanlış yorumlayıp yamultarak maviler giyer barış güvercinleri uçurur; asla gerçekleşmeyecek hayalleri sembolleştirip oyun ve eğlencelerine katarak kendi çevrelerindeki insanları allayıp pulladıkları anlayışlar ve alışkanlıklar ile dünyada sanal cenneti yaşama ve yaşatma vaadi ile aldatırlar.

Kimsenin içini karartmak istemem, ancak başkasının hatırı adına doğru bildiğimi söylemekten de vazgeçmem. Dünyada insana sunulan hayat nimetinin dertsiz, gamsız, çilesiz, rahat ve sükûn içinde yaşanması mümkün değildir. Kime isabet eder bilemem, ancak hayatın kendisinde ıstırap, açlık, ölüm, yokluk, yoksunluk, hicran ve zindan vardır.

Ziya Paşa der ki:

"Âsûde olam dersen eğer gelme cihânâ

Meydâna düşen kurtulamaz seng-i kazâdan" yani, (Eğer mutlu bir hayatım olsun diyorsan bu dünyaya hiç gelme. Bu dünya meydanına düşen kişi, kaza taşlarından, dertten, tasadan kurtulamaz.) Görüyorsunuz değil mi, Ziya Paşa sözde barış havarilerini, sulh sevdalılarını daldıkları Kaf dağının ardındaki hayallerinden, rüyalarından uyandırma gayretindedir.

Dünyada, ülkemizde, şehrimizde, obamızda, ocağımızda sulh ve selamet içinde yaşamanın bir tek yolu vardır; o da savaşı bilmek, savaşmayı becerebilmek ve her an savaşa hazır olmak. "Hazır ol cenge, istersen sulhu salâh." diyen Cihan Padişahı Kanuni Sulatan Süleyman da aynı şeyi kastetmemiş midir? Yani, savaşa hazır olmadıkça yeryüzünde barış ve selamete ulaşmanın, huzur içinde bir dünya kurmanın imkânı yoktur.

İnsanın yaratılış yasalarının saygıdeğer sayıldığı, kendisine ihanet edilmediği yerlerde elbette hayır, huzur vardır; ancak aksi durumun söz konusu olup yaratılış yasasının ayaklar altına alındığı yerde, cihatsız rahmetten söz edilemez. Onun için yeryüzünde nizam, intizam ve sulhun tesisi, fitne ateşinin söndürülmesi adına savaşa her an hazırlıklı olmak, çağın en teknik teçhizatına sahip bulunmak şarttır.

Dünyanın şımarık, insafsız, merhametsiz azgın, zalim, katil, bozguncu ve yıkıcılarının sonu gelmez ağır baskılarını, zulümlerini, sömürülerini, ifsatlarını sona erdirmek -kimden ve nereden gelirse gelsin fitnenin kökünü kazımak- masumların, mazlumların, mustazafların, gariplerin hakkını korumak için -bize sevimsiz gelse de- milletlere hayat veren, ölüleri dirilten savaş, bütün insanlık için elzemdir.

Bir yanağına vuran zorbaya, diğer yanağını dönen ve ‘aman tatsızlık çıkmasın, barış bozulmasın.’ diye yırtınanlar, zamanla kendi elleriyle kendi şereflerini, izzetlerini ayakları altına alarak zillet içinde yaşamanın gönüllü köleleri haline gelebilirler.

Evet, milletin hürriyet ve saadeti, huzur ve refahı, ikbal ve istikbali ile hâkim, kadir, kerim devletin bekası, bedel dekontuna değil, bedel ödemeyi göze alabilen bilgili, gayretli, fedakâr millet evlatlarının varlığına ve onların cenge hazır oluşlarına bağlıdır. 18 Temmuz 2018

 

idris-dogan@hotmail.com İ

Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.8785 5.9021
Euro 6.6270 6.6535
Sterlin 7.4270 7.4821
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA