KANDİL’E DOĞRU-2


Bu makale 2018-06-25 18:15:42 eklenmiş ve 672 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Bundan bir önceki yazımda PKK ve Kandil ile ilgili bazı ayrıntılar vermiştim. Bu günde, kalan yerden devam edeceğim...
TSK’nın eski istihbarat dairesi başkanı İsmail Hakkı Pekin’i devamlı takip ederim. Çok geniş bir bilgi birikimine sahiptir. Vatanseverdir. Onun istihbari bilgilerine göre “Türkiye ABD ile Münbiç konusunda ortak bir yol haritasında mütabakata varmasının ardından TSK’nın Kuzey Irak’taki operasyonları gözleri tekrar bölgedeki çatışmalara çevirdi. Türkiye bölgede hem operasyon yapıyor hemde kendi içini temizliyor. ABD’nin kafasında birleşik bir Kürt devletinin olduğu kesin! İran, Türkiye, Irak, Suriye’den parçalar koparmak istiyor. Hatta Doğuanadolu’nun Van, Ağrı, Kars gibi illerin Ermenistan’a verilmesi gibi bir durum da ABD’nin planlarında var. ABD her zaman olduğu gibi kelime oyunları yapıyor. Alçak profilden gidiyor. Bu ülkelere meydan okumuyor. 
Münbiç’te bir plan yapalım burdaki yönetimi yerele devredelim. Bunu daha sonra Rakka ve diğer yerlerde de uygularız diyor. Bunun geçici bir çözüm olmasına rağmen sürecin içini doldurmaya çalışıyor. Türkiye bazı noktalara itiraz edince de Arapları işin içine katıyor. Adeta bir güç takviyesi yapıyor. Türkiye ile Rusya’nın arasını bozuyor. Ne yazık ki Rusya’da işine öyle geldiği için ABD’nin bu planına sıcak bakıyor.’dedi. Bu işleri en iyi bilen insanların yorumlarından yola çıkacak olursak nasıl bir netameli coğrafyada yaşadığımız ve ülkemizde bela terör acı ve gözyaşının neden bitmediği 1071 Malazgirt savaşından sonra bizi neden bu topraklardan söküp atmak istedikleri gayet iyi anlaşılmaktadır.
Kıyamete kadar da bu fitne bitmeyecektir. Öyle görülüyor!
ABD’nin dış işlerinden sorumlu bakan yardımcısı Mitcell bir yahudi vakfının düzenlemiş olduğu toplantıda bir konuşma yaptı. Mincell şöyle dedi: “Türkiye’yi batılı stratejik bir çizgi de tutma amacıyla bu ülkeyle ilişkileri istikrarlı kılmak için kararlı bir şekilde çalışıyoruz.” dedi.
Türk ordusunun Kuzey Irak’taki operasyonunun ciddi olduğunu gören bazı güçler Sincar’da Yezidi Haşti Şabi çatışmasını başlattı. Yezidlerin Peşmerge komutanı Kasım Şeşo: “Önceki akşam Şii Haşti Şabi gruplar ile PKK, YBŞ”ye bağlı gruplar arasında sabaha kadar süren çatışmalar oldu... Ölü ve yaralılar var. Durum çok vahim, gerginlik sürüyor.”dedi. “Zeytin Dalı” harekatının başladığı ilk günlerde Cumhurbaşkanı Erdoğan bir konuşmasında şöyle demişti: “Afrin’i Rakka’yı Münbiç’i de alacağız. Hatta Fırat’ın doğusunuda alacağız. Gerekirse Irak sınırına kadar gideceğiz.” demişti. Bu açıklamalar Pentagon’da geniş bir yankı yarattı. ABD’nin Dışişleri sözcüsü Nauert, Suriye ve Irak’la ilgili bir soruya ‘sahadaki gelişmelere göre planda değişiklikler olabilir. ABD ile Türkiye bölgeye istikrar getirecek anlaşmaya vardı.”dedi. Ancak Neuert bu anlaşmanın ne olduğunu açıklamadı. Şimdi sözü toparlayacak olursak ben Türk ordusunun Kandil için nasıl bir planı var onu bilmem? Ben bölgedeki siyasi atmosferi engelleri araştırdım. İnşallah bu operasyonla Kandil düşerde bölgemiz rahat bir nefes alır.
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA