İFTAR YEMEĞİNİN FAZİLETİ


Bu makale 2018-06-23 05:09:53 eklenmiş ve 1007 kez görüntülenmiştir.
Gürşen Sevinç

Ayların en güzeli olan Ramazan ayını dualarla, ilahilerle uğurladık. Sonra da üç gün bayram yaptık.
Ramazan ayı hayatımıza giren özel günler gibi piyasayı canlandırdı. Evlerde iftar sofraları kuruldu. Kurulan bu mütevazi sofralarda oruçluya zeytin, hurma ve bir tas çorba ile oruç açtıranlar ve bu sofraya eşlik edenler büyük sevap kazandı. 
Rasûlullah (s.a.v.) şöyle buyurdu: “Kim bir oruçluyu iftar ettirirse oruçlunun sevabı kadar sevap kazanır. Oruçlunun sevabından da hiçbir şey eksilmez.
 Bu arada evlerin dışında verilen iftar yemekleri yeni bir boyutta yeni bir görüntüye dönüştü.  50 den 100 den başlayıp 750-800 kişiye kadar varan gruplara büyük lokantalarda, otellerde, düğün salonlarında, yüzlerce iftar çadırlarında, caddelerde ve hatta camilerde iftar yemeği verildi.
Bu arada lokantalar menüye birkaç şey ilave ederek fiyatlarını iki katına çıkardı. Vasat bir iftar menüsü 60-70 lira civarında oldu.…
Toplu iftar yemeği konusunda da; vakıflar, dernekler, odalar,  belediyeler resmi, özel kuruluşlar ve güçlü işadamları atağa geçti .
Büyük gruplara verilen iftar yemeklerini kimler yedi? Oruç tutanlar mı? Hayır, tutan da yedi tutmayan da…  
Fakirler, muhtaçlar, ihtiyaç sahipleri mi? Hayır fakiri de, zengini de… Hatta iftar yemeklerine küçük, büyük aile efradı ile gelenler oldu.
Ramazan ayında verilen bu davetler, eski yeni bütün dostların bir araya gelmesini sağladı.
Allah kabul etsin
Çadırlarda verilen iftar yemekleri hariç 500 kişilik bir iftar yemeğinin maliyeti 30.000-35.000 Türk lirası. Bunun % 25’inin oruçlar ve gerçek ihtiyaç sahipleri olduğunu düşünürsek sofraya oturanların % 75’i hali vakti yerinde olan dostlar arkadaşlar veya yoldan geçenlerdir.
İftar yemeği adı altında yapılan bu ikramlarda ihtiyaç sahibi olmayanlara sarf edilen paranın 25- 30 000TL’sı ile bir hastaneye, okula, camiye, köye yardım yapılamaz mıydı? veya muhtaç bir öğrenciye burs verilemez miydi?...
Bu sayının Türkiye çapında en az 20.000 kişi olduğu ve ihtiyaç sahibi olmayan bu kişilere yapılan harcamanın 1.200.000 TL üstüne çıktığı düşünülürse, bu fikrimizle ne kadar haklı olduğumuz görülecektir.
Bundan sonra; Fazilet Allah’ın izni ve taktiri  ile gerçek iftar yemeği yapanların olacaktır…
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3131 5.3343
Euro 6.0276 6.0518
Sterlin 6.9099 6.9612
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA