KANDİL’E DOĞRU-1


Bu makale 2018-06-23 05:03:44 eklenmiş ve 551 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

1984 yılı baharında PKK terörünün Eruh Şırnak baskınının ardından bölücü bir terör örgütü olduğunu duymuştuk. PKK geçen 34 yıl içerisinde ülkemize telafisi mümkün olmayan zararlar açdı. 
Hakkari, Şırnak, Mardin gibi hudut bölgelerinin engebeli ve dağlık ve arazi yapısı terör örgütünün işine yarıyordu. I. ve II. Körfez savaşlarıyla iyice hırpalanan Kuzey Irak Bölgesi Saddam’ın takati kalmayınca 36. paralel ve çekiç güç Kuzey Irak’ta cirit atmaya başladı. İşte o zaman BOP Projesinin yürürlüğe konulmasına karar verildiği sanılmaktadır. Irak’ın kuzeyi Irak’tan koparılınca doğan boşluğa 36. Paralel denildi. ABD ve İsrail önderliğindeki emperyalist güçler Irak topraklarına üşüştü. Mezepotamya coğrafyasında ne kadar bölücü ve dinci örgüt varsa onların büyük çoğunluğunu ABD Guamadasında eğitti. Eğitilen teröristler bölgeye geri döndü. Bu guruplar otoritenin olmadığı tüm alanlara yayılarak Basyan, Avşin gibi ilçelerde gönüllü ailelerden oluşan onar bin kişilik terör kamplarında adeta terörist imal eder duruma geldiler. Eğitilen bu guruplar Türkiye, İran, Suriye ve Irak’ı iyiden iyiye tedirgin eder duruma geldiler. 
36. paraleli geçemeyen bölge ülkeleri Barzani Talabani bölgesinde ne olup bittiyse hepsini kabullenmeye zorlandılar. Çekiç günç’ün helikopterleri dağlardaki teröristleri bölgeden başka bölgeye taşıyor. Silah mühimmat veriyor. Sağlık gıda ve lojistik faaliyetlerde bulunuyor. Bunların hepsi rapor ediliyor. Video kaydına alınıyor lakin hiç bir sonuca varılamıyordu. Bölgede en güvenli yer olarak Türkiye, İran, Irak üçgeninde bulunan sarpk kandil dağları tüm bölücü unsurlarca “askeri üs” olarak kabul edildi. Ortadoğu’nun her tarafından gönderilen tüm istihbarat bilgileri kandil dağındaki karargahta değerlendirilmeye başlandı. Kandil artık çok önem arz eden bir bölgeydi. CİA, MOSSAD, KGBSavama Scofland yard gibi gizli servislerin tepe yöneticileri Kandil dağında ağırlanıyordu. Askeri ve siyasi kararlar Kandil’de verilir oldu. Türkiye Irak sınırları içerisinde kaç defa askeri operasyon yaptıysa da net bir sonuç alınmadı.
Hatta Barzani, Tabalani’nin alan hakimiyeti ve siyasi kadrolar yüzünden iki aşiret birbirleriyle aylar süren çatışmalara başlayınca bizim ANAP hükümeti pek üzüldü! Hemen aracılar göndererek iki aşireti barıştırdı. Devlet olarak ihanetleri hep noş görür olmuştuk!
Ancak bu zamana kadar ki terörist asker polis çatışmalarında yaralanan ve şehit olanların yakınlarının kurduğu dernekler bir nebze de olsa tabandaki acılı ailelerin sesini devlete duyurabildi. 
Şeçim sathına girdiğimiz şu günlerde ülkemizde bulunan yaklaşık dört milyon Suriyeli misafirlerin varlığı artık iyice göze batmaya başlayınca iktidar kanadının siyasileri her gittiği yerde Suriye’li ve terörle ilgili halkın sorunlarından bıktı usandı. 
Önce Fırat Kalkanı sonra Zeytin Dalı harekatlarıyla terörün tamamen yok edilemeyeceğini anlayan hükümet seçim arefesinde bulunduğumuz şu günlerde şimdiye kadar adı konmayan çember harekatıyla Kandil bölgesinde çok geniş bir operasyona başladı. İlk günlerde ard arda şehit haberleri geliyor olsa da operasyon hakkında kesin bir bilgi verilmiyor.
Devamı Pazartesi... 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA