KULLUKTA TATİL YOKTUR


Bu makale 2018-06-21 18:27:23 eklenmiş ve 554 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Fıtrat dini olan  İslam bize her zaman, her konuda en doğru yolu gösterir. Dinlenmek, eğlenmekte insan fıtratında vardır. İnsanın dinlenmeye ihtiyacı vardır. Allah (cc) geceyi dinlenmek için yarattığını, gündüzü de geçimliğini kazanmak için yarattığını bildirmektedir.  Önemli olan bu ihtiyacı en doğru ve faydalı bir şekilde günaha ve haramlara sapmadan Allah’ın rızası kazanacak şekilde yeryüzü ve nimetlerinden faydalanılarak yapılmalıdır.
Tatil kelimesi “atâlet“ kelimesinde gelir ve boşluk, hareketsizlik anlamını ifade eder. Başka bir ifadeyle: tembel, başıboş, işsiz, çalışmayan anlamlarını taşıyan âtıl sıfatı ile bu sıfatın masdarı sayabileceğimiz atâlet ismi, tatil ile aynı köke bağlıdır. Başka bir anlatımla tâtil; boşlamak, işletmemek, ihmal etmek, faaliyete bir süre ara vermek, paydos etmek, çalışmayı bırakmak… gibi anlamlara da gelmektedir. Halk dilinde daha çok, hiçbir şey yapmadan durma, dinlenme, kafayı dinlendirme gibi anlamlarında kullanılır. Bu anlamda tatil bir yıkımdır. Müslüman’ın dünyasında batıla, israfa, harama, gayri meşru eylemlere dalarak bir tatil  anlayışına  yer yoktur.
Müslüman âyeti kerîmede belirtildiği üzere: “Elbette her zorluğun yanında bir kolaylık vardır. Gerçekten her zorluğun yanında bir kolaylık daha vardır. Öyleyse boş kalınca hemen kalk, (başka bir) işe koyul. Ve yalnız Rabbine giden yola yönel.” (İnşirah, 5-8)  
Hayat bir imtihandır. Müslüman hayat imtihanını başarılı bir şekilde  geçirme gayreti içindedir, her zaman bir iştedir. İki günü eşit olmayacak şekilde yaşar. Bir işi bitirince daha güzelini yapmaya çalışır. Elbette dinlenecek, istirahat edecek, daha dinç bir şekilde başka güzelliklere koşacaktır. Denizden, kaplıcalardan, Allah’ın birer âyeti olan güzelliklerden elbette faydalanacaktır..  Bu dünya onun için bir sınav yeridir, sınavda ise boş durmak ve gaflet içerisinde olmak  onun inancında yer  almaz.  Müslüman’ın  gerçek anlamda istirahat edeceği yer cennete odaklanmıştır
Bir Ramazan ayı daha  bitti. Kulluk bitmedi, bitmeyecekte.  Hayat devam ediyor.  Mânevi hayat  devam ediyor.  İmtihan devam ediyor.   Kulluk devam ediyor . Ramazanla farz olan oruç bitti ise  nafileleri ile devam ediyor. Teravihler, ramazanla bitti ise, farz namazlar ve  nafile namazlar devam ediyor.  Müslüman’ın Ramazanda  oruç, teravih, iftar, fıtır, sadakalarla Allah’ın rızasını kazanmak gayreti  başka  İlâhi emirlerle devam ediyor.  
Ramazanda Allah’ın rızasını kazanmak için tuttuğumuz oruçlar, teravihler, iftarlar Ramazanda yoğunlaşan mânevi gayretleri tüm yıla yaymak gerekir Salih ameller ve güzel ahlâkla “Ölüm sana gelinceye kadar Rabbine kulluk et”  (Hicr 99)  âyeti celilesi bize bunu en veciz anlatmaktadır.    Ramazan ayı, bize islâm-ı kalıcı olarak yaşama şuuru kazandırırsa amacına ulaşmış olur. “Allah’a en sevimli gelen amel, az da olsa devamlı olanıdır” (Müslim)      
İnsan kendisine verilen zamanı neyle tükettiğinden hesaba çekilmeden ilahi sorgusu sona ermeyeceği için, bu soru kendisine elbet bir gün sorulacak düşüncesiyle, zamanını kayıt altına alıp değerlendirmelidir. Müslüman yerken de, içerken de, gezerken de, dinlenirken de hep şükür dolayısıyla ibadet  halindedir.
Hayat asla boşluk kabul etmez. Bir insan için boşluğa düşmek büyük bir felâkettir. Sıla-i rahim, iş, ziyaret,  bilgi, eğitim, spor, araştırma, ibret, tefekkür vb gayeler dışında boş boş durmak usandırıcı, kötülüklere davetiye ve bunalım sebebidir. Boşlukta nasıl durulamaz ve boşluğa düşmek felaket ise insan içinde tatilin rehavetine kapılarak zamanı, hayatı israf etmek de  öyle felakettir. 
Bir eğitim- öğretim yılı daha sona erdi. Öğrenciler yaz tatili dönemine girdi. Yaz tatili, öğrencilerin bazı eksikliklerini tamamlamak için, özellikle Allah’ın kitabı Kur’ân-ı Kerimi öğrenmek, güzel ahlâkı kazanmak, peygamberimizin davranışlarını ve örnekliğini tanımak için ne güzel, iyi bir fırsattır.                         
Veliler çocukları adına da çocuklarının bir boşluğa düşmelerini önlemek için mutlaka onları iş, oyun, kitap okuma, sıla-i rahimle akrabalarını tanıma, kaynaşma ve Yaz Kur’ân Kurslarında Allah’ını, Peygamberini, dinini,, imânını, ahlâkını değerlerini, yaşama sevincini yaşamasını, ikinci evimiz camilere ısınma, ibadete alışmak için değerlendirmelidirler. 
Tatili ataletle, tembelliğe, boşluğa yuvarlanmaya değil, haramlardan uzak, ibadet şuuruyla dünya ahret mutluluğunu ve Allah’ın rızasını kazanma adına değerlendirerek  ilâhi rızaya yakın bir hayat yaşamak niyazıyla….. 
Yaz Kur’ân Kurslarıyla din, iman,vatan, Allah ve peygamber sevgisini öğrenmek için tatilini değerlendiren kardeşlerimizin  yazı  da, güzü de, ömrüde çok güzel geçecek. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3103 5.3316
Euro 6.0221 6.0462
Sterlin 6.9223 6.9738
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA