BAYRAM; İNANCIN SEVİNCE DÖNÜŞMESİ


Bu makale 2018-06-13 20:00:20 eklenmiş ve 630 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Kur’ân’ın indiği, islâmın doğduğu, peygamberimizin risaletinin başladığı Ramazan ayını Kur’ân hürmetine oruçla geçirip, Allah’a yönelerek, günahlardan kısmen bile olsa arınmanın arkasından mü’minler, inançlarını sevince çevirerek bayramı hak ettiler. Bayramlar, Allah’ın kullarına İslâmın güzelliğini doya doya yaşayacakları hediyesidir.
Bayram, inancın sevince döndüğü bir zaman dilimidir. Bayram, Allah’a bağlılığın,  bir ay Allah’a oruçla itaat etmenin sevincini yaşamaktır. “Haberiniz olsun, bayram, yeme-içme, yedirme, ikram, Allahı zikir (ve duâ) günleridir.” (Ebu davud Edâhî 10) Bayram, sevinme, sevindirme, müminlerin birbirlerine sevgi taşımasıdır. Birbirine uzanan eller, evlerden mahallelere, mahallelerden köy, şehir, ülke ve bütün dünyayı kucaklayan bir sevgi halkası haline gelir.
Gerçek bayram Alvarlı Efe’nin “ Bayram o bayram ola” şiirinde anlattığı gibi son nefesi îmanla verip, Cenabı Hakkın kendisini affedip, Rızayı hakka ererek, canın Canan’a (Rızayı ilahiyeye) kavuşması, kulun sultanını bulmasıdır.  “Hüzn ü keder def ola / Dilden hicap ref ola / Cümle günah af ola / Bayram o bayram ola.”
Ramazanda Allah’ın rızasını kazanmak için O’nun emrine uyarak oruçlar tutup, teravihler kıldık. Hatimler yaptık. İftarlarla, seherlerde sahurlarla Allah’ın rızasını kazanmaya çalıştık. Şimdi yine müminler, Allah’ın rızasını kazanmak için başka güzelliklerle, ikramlarla, tebriklerle, iyilik duâlarıyla eller birbirine uzanarak barış ve sevgi taşıyacaklar, İslamın barış, sevgi dini olduğunun en güzel isbatını gösterecekler. Bayramlar herkesin birbiri için iyilik düşündüğü, kırgınlık ve dargınlıkları unutarak birbirleri için hayır dua ettikleri bir kardeşlik, birlik ve vahdet oluşturmaktadır.
Ramazan Bayramı,  fıtratımızın bayramı, varlığımızın bayramı, var oluşumuzun bayramı. İslamın doğuşu, nübüvvetin başlangıcının bayramıdır. Birbirimizi cennet diye ağırladığımız bayramlar, birbirimizi sevindirmek için ter döktüğümüz şu vakitler, tüm insanlığın geleceği için bir umuttur. Bayram, iyilik ümidi olmak üzere kıyama durduğumuz gündür. Bayram, kötülüğü yeryüzünden silmek için secdeye kapandığımız gündür. Bayram, kin ve nefretin sonunda yenileceğini, küfür ve nifakın başından beri çirkin olduğunu birbirimizin gözlerinden okumaya geldiğimiz gündür. Bayram, aynı dinin, aynı inancın neşesinde yürüklerimizi birleştireceğimiz, kardeşliğimizi güçlendireceğimiz, kırgınlıklarımızı onaracağımız gündür. Bayram sevinç günümüzdür. Sevinmek, sevindirmek, sevinç izhar etmek Allah rızasına ulaştıran bir ibadettir. Bayramda en büyük ibadet sevinç taşımak, çocukları, yaşlıları, hastaları, yetimleri, yoksulları, komşuları güler yüzle de olsa ikramda bulunarak mutlu etmektir. Kısaca evlerden evlere, ülkelerden ülkelere, kıtalardan kıtalara sevgi taşımaktır, sevinç taşımaktır, neşe taşımaktır. Bu şekilde ümmet şuuru ile müslümanlar bir âile haline gelmiş olurlar. Tek başına bayram olmaz, tıpkı namazının olmadığı gibi..
Ramazan ayında kazandığımız manevi duyarlılık ve güzelliği diğer on bir aya yaymanın, bütün bir hayatı “Ramazanlaştırmanın” planlarını yapmalıyız. Günahlardan, haramlardan sakınmaya ve onlarla iftar etmeksizin imsak etmeye , takvâ ve hayırda yarışa devam etmeliyiz. Fakir ve fukarayı görüp gözetmeye, camileri şenlendirmeye, Kur’ân’la bağımızı sadece okuyarak değil onu anlayarak, hayatımıza rehber yapmaya onu yaşayıp, yaşatmaya devam etmeliyiz. Güler yüz ve tatlı dillerle gönül kazanmaya, seyehatlerimizle sılayı rahimlerle akrabalık ve dostlukları güçlendirmeye, affedici olmaya, ikram ve hediyeleşmeye önem vermeliyiz.
Bayramda mutlaka barışçı davranmaya, sevgi taşımaya, akrabalık, komşuluk, arkadaşlık bağlarını güçlendirmeye, ikram, ihsan ve iyiliklerle gönüller alıp Allah’ın rızasını kazanmaya çalışılmalıdır. Ramazanda kazanılan güzellikleri hayatı Ramazanlaştırarak ibadet, iyilik, güzel ahlâk ve Allah’ın rızasını kazandıracak Salih amellere devam etmeliyiz.
Hz. Ali (r.a), “Bayram nedir?” sorusuna; “Günahsız geçen her gün bayramdır.” cevabını vermiş. Müslüman’ın günahsız geçen her gün bir bayram olduğu gibi, Allah’ın her ilâhi emrinin arkasında Müslüman için onu sevindirip, mutlu edecek bayramlar vardır. Yol Allah’ın yoludur. O yol, Sırat-ı müstakim olan dosdoğru yoldur. “ Allah, onunla rızası peşinde olanları selâmet yollarına iletir ve onları izniyle, karanlıklardan aydınlığa çıkarıp kendilerini dosdoğru bir yola iletir.” (Maide suresi âyet 16)
Bayramınız mübarek olsun, bayramımız yeni bayramlar doğursun. Sevincimiz yeni sevinçlerin toprağı olsun. Huzurumuz nice huzursuzlukların çaresi olsun. Mutluluğumuz dünyanın dört bir yanındaki acılara teselliler sunsun. Yeryüzünde iyilikler egemen olsun, bayramınız, bayramlarınız ebedi bayramların başlangıcı olsun. En büyük bayramımız Allah’ın rızası ve cennetle müjdelenmek olsun inşallah,,, 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA