TOTO HASAN (Hasan BAKIREL)


Bu makale 2018-06-06 20:13:00 eklenmiş ve 1077 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Akşehir’de pek çok kişinin tanıdığı Hasan Bakırel’in bilinmeyen yönlerini tanıtmak istedik sizlere, namı diğer Toto Hasan’ı. Röportaj yapma isteğini ilettiğimizde severek kabul etti Hasan Hoca. Hasan Hoca diyoruz çünkü o gerçekten bir Türkçe öğretmeni ve Futbol Hocası.
Futbol hayatında pek çok takımda top koşturan  Hasan Bakırel, futbol hocalığı yaptığı dönemde de günümüzün imparatoru Galatasaray’ın Teknik Direktörü Fatih Terim’i ilk keşfetme başarısını da gösteren bir kişi. 
Öncelikle merak edip öğreniyoruz. Bu Toto lakabı nereden geldi diye? Gülümseyerek yatınlıyor bize 
“Çocukluk dönemimizde İtalyan bir ünlü komedi artisi vardı. ismi Toto’ydu. Bu artisin maceralarının olduğu filmler pek sevilirdi. Ortaokulu okuduğumuz bir dönemde okul olarak Toto’nun bir filmine gitmiştik. Toto’nun ilginç bir yüz hattı vardı. Sanki yüzü gözü şiş gibi gelirdi bana. O gün filmde yanımda oturan bir akradaşımın da yüzü şiş bir haldeydi. Ona dönüp aynı Toto’ya benziyorsun dedim. Oda bana dönüp “Sen TOTO’sun” dedi. O gün bugündür adımız Toto Hasan olarak kaldı.”
Futbol hayatını ve Fatih Terim’i nasıl keşfettiğini öğrenmek için sözü ona bırakmak istiyoruz. Yılların verdiği bir yorgunluk okunuyor gözlerinden. Önündeki sıcak çaydan büyük bir yudum alarak başlıyor anlatmaya 
“1940 yılında Akşehir’de doğdum. Akşehirli bakırcı ustası  bakırcı Mehmet’in oğluyum. Cumhuriyet İlkokulunun oradaki ara sokakta küçük bir evde doğmuşum. İlkokulu Cumhuriyet’te okudum. Ortaokulu o zamanki adıyla Akşehir şimdiki adıyla Atatürk Ortaokulu’nda okudum. Daha sonra şimdiki askeri deponun olduğu yerde bulunan Öğretmen Okulu’nda okudum. İlkokul öğretmeni olarak mezun oldum.” 
Futbola nasıl başladığını merak edoyurz hemen yanıtlıyor bizlere: 
“Daha küçükken Cumhuriyet İkokulunun bahçesinde ve boş alanlarda top oynardık. top oynardık desek de şimdiki gibi toplar nerde... Çaput ve bez parçalarından yaptığımız topların peşlerinde koşturur dururduk. Okula başladıktan sonra devam etti futbol aşkımız. Öğretmen olduktan sonrada. İlk olarak profesyonelliğe ortaokulu bitirdikten sonra başladım. Sol iç santrafor olarak  oynuyordum. O zamanlar ki ismi Sanatkarlar İdman 
Yurdu olan Akşehir takımında lisanslı olarak oynadım. Öğretmen olarak göreve ilk kez Konya Cezaevi’nde başladım. Tayinim oraya çıkmıştı. Burada öğretmenlik yaparken o zaman ki ismi Gençlerbirliği olan şimdi ki Konyaspor’da bir sezon oynadım. Bu dönemde sınavlara girerek Bursa Eğitim Enstitüsü Edebiyat Bölümünü kazandım. Bu okulda 2 yıl okudum. Okulda okurken şimdiki Bursaspor o zamanlar Acar İdman Yurdu olan takımda bir yıl oynadım. Bu takımda oynadığım sıralarda kamp için Bursa’ya gelen Fenerbahçe ile yaptığımız özel maçta 45 metreden gol attım. Fener’e attığım bu gol beni çok mutlu etmişti.”
Toto Hasan anlattıkça açılıyordu. Tarih ve isim hatırlama konusundaki başarısı bizi bir hayli etkilemişti. Çaylarımızı tazeleyip devam ettik sohbete...
“Bursa’dan  mezun olduktan sonra Karadeniz Ereğli’sinde bulunan sanat Enstitüsü’ne tayinim çıktı. Orada da bir yıl Erdemirspor’da oynadım. Galatasaray’ın eski futbolcularından İsfendiyar Açıkgöz takımın başında hocaydı. Bu hocamın da teşvikiyle İstanbul’a Galatasaray’a denemeler için gittim. O zamanlar Galatasaray’da Gündüz Kılınç teknik direktördü. Denemelerde beni beğendi ve bana ‘bir yıl Feriköy’de oyna, sonra seni Galatasaray’a alırım” dedi ama ben kabul etmedim. Beşiktaş takımında da denemelere katıldım. Onlarda beni beğendiler ama bu kez onlarla da fiyatta anlaşamadık. Daha sonra askere gittim. Askerdeyken oynadığım Balıkesir Karagücünde 15 golle gol kralı oldum.”
Aklımız hep İmparator’ı yani Fatih Terim’i nasıl keşfettiğine takılı olduğu için aceleci soruyoruz. Fatih’i nasıl keşfettin Hasan Hoca?
O alabildiğince rahat devam ediyor anlatmaya...
“Askerlikten sonra Adana Merkezdeki Yapı Enstitüsü’ne edebiyat öğretmeni olarak tayin oldum. Orada okul takımını çalıştırdım. Çalıştırdığım takım için Biz bu takımla dünya şampiyonu oluruz dedim. ve benim öğrencilerim 1975’te okullar arası dünya şampiyonu oldu. 3 yıl sonra bu okuldan Motor Sanat Enstitüsü’ne geçtim. Bu okulda da hem öğretmenlik yapıp hem de okul takımını çalıştırdım. İşte buradayken şimdilerin meşhur Fatih Terim’i okula öğrenci olarak geldi. Onunda dahil olduğu okul takımında başarılı sonuçlar aldık. Fatih yapı olarak haşarı ve sinirli bir çocuktu. Okula devamsızlıkları artmıştı. Babası onu bana “Eti Senin Kemiği Benim” diye emanet etmişti. Bir gün onu kenara çekip Ya okul ya Futbol dedim. O futbolu tercih etti. Ona o zaman benim dediklerime dikkat et deyip Galatasaray kulübüne denemeler için yolladım. Teknik Direktör Gündüz Kılınç’ta Fatih’i beğenip direkt A takımına aldı.”
Fatih Terim’e ne gibi tavsiyelerde bulunduğunu merak ediyoruz anlatıyor “Fatih sen çok büyük bir futbolcu olacaksın ve ileride çok başarılara imza atacaksın demiştim. Ondaki geleceği o günlerde görmüytüm. Çok çalışmasını, hırslı olmasını ve devamlı kendini geliştirmesini tavsiye etmiştim. Fatih’le Galatasaray’da oynarken bir kez daha görüştük. Maçını izlemeye gittim. Maçtan sonra görüştük, kucaklaştık. Ona “kendine Pele’yi örnek al” demiştim. İstanbul’a gittiğimde Şişli’de s;or malzemeleri üreten ve satan bir mağaza açmıştı. Mağaza kendisiniziyaret ettiğimde duvarda çok büyük bir Pele posteri vardı. Demekki öğrencim benim söylediklerimi dikkate almıştı.”
Yaşam hikayesine kaldığı yerden devam etti Tto Hasan: “Adana’da Milli Mensucat Kulübü’nü çalıştırırken Mustafa Denizli’de benim öğrencimdi. Mustafa bir yıl bizde oynadıktan sonra Altay takımına transfer oldu. Daha sonra biz Adana’dan Akşehir’e geldik. İlk olarak Akşehir Atatürk Okulu’nda Türkçe öğretmeni olarak göreve başladım. Oradan Akşehir Lisesine geçtim. Daha sonra tekrar Atatürk Ortaokuluna geçtim ve buradan emekli oldum. Emekli olduktan sonra Yalçın Akgüngör’le birlikte Akşehirspor’un minikler, jünyorlar, A ve B takımlarını kurduk.”
Maçlara gidip gitmediğini ve bugünkü Akşehirspor’u nasıl bulduğunu merak ediyoruz. Yüzü asılıyor Hasan hocanın “Maçlara ilgim kalmadı ve gitmiyorum. Seyirci iyi değil. Batık bir futbol var.” 
Türkiye Süper Ligini ise hala yakınen takip ediyor Hasan Hoca “Beşiktaş bu sene çok iyi. İbrahim ve Sergen Türkiye’nin en iyi futbolcularından. Galatasaray bu yıl inişe geçti gibi gözüksede Fatih kafası çalışan cin gibi bir çocuk. Galatasaray’ı mutlak surette başarıya götürecektir.” diyor. 
Futboldan bu kadar çok konuşup hangi takımı tuttuğunu sormadığımızı fark ediyoruz Hasan hocamıza gülerek cevaplıyor: “Çocukken Fenerliydim. 1963 kadar Beşiktaş’lı 63’ten sonra centilmenliğini görüp Galatasaray’a geçtim. Halende öyleyim. 
Laf yerine geldiğindenmi yoksa Fenerli olmaktan mı nedir klasik soruyu yöneltiyoruz hocamıza. Ne olacak bu Fener’in hali?
‘Daum Fenerbahçe’de oyun şeklini değiştirdi. Futbol değişti ve iyi yöne gidiyor. Biraz sabredip fırsat verilirse başarı gelecektir. Ayrıca Fenerbahçe”de Serhat çok iyi bir futbolcu.
Röportajımızın sonlarına gelmiştik. Ona futbol hayatı boyunca unutamadığı en önemli anısını sorduğumuzda 
“Bursa’da futbol oynarken özel maçta Fenerbahçe’ye 45 metreden golü hala unutamam. Biz o maçta Fener’e 5-1 yenilmiştik ve golü ben 89. dakikada atmıştım.” diyor. Futbolcu olmak isteyen gençlere ne tavsiye ettiğini sorduk Hasan Hocaya son kez 
“Gençlere tavsiyem düzenli hayat yaşasınlar. Sporu sevsinler. Zaman zaman içinde yaşadıkları spor camiasının dışına çıkıp araştırma, gözlem ve değerlendirme yapsınlar. İntizamlı yaşam ve çok çalışma başarının sırrıdır. Yenmek güzel şeydir ama kaybetmeyide bilmek gerekir.” 
Akşehirimden İnsan Manzaraları köşemdeki konuğum bugün TOTO HASAN’dı.  Şubat 2004 yılında Cemal Filiz tarafından “AKŞEHİR HABER VE YORUM DERGİSİ”ne yapılan röportajı paylaşmak istedim sizlerle. Toto Hasan 2008 yılında vefat etmiştir. Kendisine Allah’tan rahmet diliyorum. Sosyal medyada kendisi hakkında yapılan yorumlardan bir kaçını sizlerle paylaşmak istiyorum: 
Hayranı Korkmaz: Çok sessiz iyi niyetli herkesi sever sayardı.beyfendi abimizdi.
Işılay Çakıroğlu Tekelioğlu :Birlikte görev yaptık. Allah rahmet eylesin.
Tansu Şarlak: Allah rahmet eylesin. Bursa Atatürk Stadinda Fenerbahceye güzel bir gol attığını anlatırdı.
Mustafa Tozbastiran: 8 yaşımdayken Berber Gurcan amcamın dükkanında hediye ettiği Beşiktaş Atkısını halen saklarım.
Halis Battal: Müşterimde yarım kilo yarım kilo et alırdı. Nasıl et alacağını bildirdi
Soner Yüce:sınav kağıdına BJK yazan 10 alırdı..
Hüseyin Küçükcankurtaran: Çocukluğumda o topa vururken önünde durmazlar di
Senol Sensoy: Ortaokulda hocamdı duvarın karşısına geçer topa vurur topu patlatıncaya kadar duvarla oynardı eskiler bilirler lakapları varmış taş kafa cengiz beton hasan derdi konuşurdu Allah rahmet eylesin mekani cennet olsun
Mustafa Erten MAÇLARA SEVE SEVE GİDERDİK. RAHMETLİ ÇOK GÜZEL FRİKİK ATARDI.
TC Ahmet Çetin ŞİMDİKİ STAT YAPILMADAN ÖNCE, MAÇLAR, YILDIRIM İLKOKULUNUN ORDAKİ MALUM SAHADA OYNANIRDI.. ÖYLE ŞUTLARI VARDIKİ, YEMİN EDİYORUM, AFYONDAN BİR TAKIM GELMİŞTİ MAÇ İÇİN, KALECİ ONUN ŞUTLARINDAN KORKMUŞTU.. MEKANI CENNET OLSUN...
Taner Dilsiz: 75-76 öğretim yılında Akşehir ortaokulunda sosyal bilgiler öğretmenimdi bir derste sözlü yapıyordu konu trafik kurallarıydı beni tahtaya kaldırmıştı o sırada kapıdan müfettiş gitmişti bana karşıdan karşıya nasıl geçilir diye sormuştu bende anlattım ve bana 9 vermişti ve öğretim hayatımda sözlüden aldığım en yüksek nottu mekanı cennet olsun
Sabit Yuce: T cetveliyle dövmesi meşhurdur .dayağını yimişimdir. eline sağlık öğretmenim. nur içinde yat
Hasan Özçelik: Hasan hoca terimi bir maçta görmüş ama hocanın yüzüne bile bakmamış terim.
Deniztanya Şarlak: O BİR GENERALDI. ALLAH RAHMET EYLESIN. TANIDIĞIM EN BÜYÜK GALATASARAYLI.
Ceylan Özkan: Canım hocam eli biraz ağırdı nur içinde uyusun
Necati Akkuş: Türkiye’de topa çok sert vurabilen futbolcuların başında gelirdi. Her iki ayağınıda aynı klasta kullanabilirdi.
Zekeriya Kanat KABRİN NUR MEKANIN CENNET OLSUN ÖĞRETMENİM... GALATASAYLI OLMAMA SEBEBTİR.
Ahmet Kutalmış Uğur: Sürekli Perşembe pazarının içindeki eski halı sahada görürdüm onu maç seyrederdi rahmetli
Fikret Şahin: Mehmedim , Hasan Hocam, Necati Abinin dediği gibi Akşehir’de en sert topa vuran bir futbocuydu. Bizim bir idmanımızda 50 lik Mehmedin ( Mehmet Oğul) nun parmakları kırılacaktı. Mehmet ve Eftal Hasan Hocanın vurduğu şutlarda topu tutmazlardı.
Necati Akkuş: Balık Ali’nin parmakları kırılmıştır.(Mehmet Oğul’un değil)
Feridun Kaya: Şimdiki stadyumun yeri önce toprak saha idi. Danaya vurup danayı yıktığını hatırlıyorum çok güçlü toplara vururdu . Fatih Terim’in liseden hocası idi Adana da ALLAH RAHMET EYLESİN
Abdil Damli: Değişik zamanlarda olabilir ama 1950-60 Arasında Akşehir gençler birliği ve sanatkarlar yurdu futbol takımlarında futbol oynayan İrfan dişçi, Çolak Gazi, Abdullah Aslım, kaleci deve İsmet, Hayrani Ünlü, Ahmet Doru, Abdil Birim gibi futbolculardan biride Toto Hasan dı, çoğu rahmetlik oldu, kabirleri cennet olsun, sağ olanlara sağlıklı ömürler dilerim.
Yücel Sümer: METİN OKTAY ın Aksehir Şubesi
Yaşar Cumbul: Beyefendi Hasan abiye rahmet dilerim
Kadir Can Seker: Atatürk ortaokulunda öğretmenimiz idi topa çok sert vururdu korkardık, iyi insandı Allah rahmet eylesin.
Cem Şahin Şahin: Akşehir ortaoklunda sosyal bilgiler hocamızdı. Sert ve dik adamdı mekanı cennet olsun ışıklar içinde yatsın ondan tırsmayan öğrenci ve öğretmen görmedim.
 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
































« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA