HAYIR KAPISI AKSEV


Bu makale 2018-06-03 18:45:54 eklenmiş ve 1632 kez görüntülenmiştir.
İdris Doğan

İmkân sahiplerinin yoksullara gönüllü mali destek sağlama (infak, sadaka) çağrısı Kutsal Kitabımız Kur’an’ın başından sonuna kadar ısrarla tekrarlanır. Bu, dini uygulamaların en önemli ve vazgeçilmez bir parçasıdır. Vakfın tarihi insanlığın tarihi kadar eskidir. Bir hayır kurumu olarak vakıf zekât, sadaka vermek ve infak etmekte hayırsever insanların yolunu açar; alan el ile veren el arasında köprüdür. AKSEV de bu niyetlerle çıktı ortaya.  
Bundan yirmi yıl önce büyük bir heyecanla kurulan AKSEV, gücü nispetinde elbette önce Akşehir ve çevresinde, sonra da yurt sathında garip gurebanın yanında. Kimsesizlerin kimsesi olabilmek, ihtiyaç sahibi insanlara yardım elini uzatmak için, kimseyi kırmadan, dökmeden, incitmeden, alan el ile veren eli buluşturmak kolay bir iş değildir elbette, ancak AKSEV gecesini gündüzüne katarak var gücüyle çalışarak bunu başardı.
Çağlar ötesinden Hz. Peygamber’in: “Komşusu aç yatarken tok yatanlar bizden değildir.” kutlu sesine kulak vererek şehrimizde her gün 500 ihtiyaç sahibi insana, ekmeği ile birlikte vakıf mutfağında hazırlanıp vakfın kendi aşevinde pişirilen sıcak yemeği ulaştırma gayretine samimiyetini katarak girişti işe.
Yemek almak için vakıf binasına gelemeyen muhtaçların evlerine her gün sefer tasları ile sıcak yemek götürülüyor, Ramazan aylarında gıda paketi ve yemek dağıtımı şehrin farklı noktalarındaki binlerce ihtiyaç sahibine ulaştırılıyor, kesintisiz.
Kurban bayramlarında hayırseverlerin bağışladığı kurbanları dini vecibeler çerçevesinde, sıhhi şartlarda keserek bir kısmını doğrudan et olarak diğer kısmını da yemeklerde kullanarak gerçek ihtiyaç sahiplerine ulaştırmak kurbanın anlamına ne kadar da uygun… Adaklık kurban kabulü, kesimi ve dağıtımında sadece Akşehir ve çevresinden değil, yurt içinden ve yurt dışından gelen taleplerin karşılığıdır. Yıl içinde her daim fakir fukaraya taze et ulaştırmak ne güzel bir hayır, ne güzel bir hizmettir.
Milletin ikbal be istikbali gençlerimizin üniversitelerinde başarı, huzur ve mutluluk içinde öğrenim görebilmeleri adına ihtiyaç sahibi, yüz yirmiye yakın öğrenciye karşılıksız burs verilmesi, ülkemizin ve şehrimizin değişik köşesindeki köy okullarındaki çocuklarımıza yardımcı ders kitapları, kalem, defter, silgi desteği AKSEV’in bir tarzı… Vakıftan burs alan yüzlerce öğrencinin meslek ve kariyer sahibi olması, sadece vakıf ve hayırseverler için değil; hepimiz için bir ümittir, bir heyecandır. Hayırseverler gözünüz aydın, ülkemizin çeşitli yörelerinde ve yönetim kademelerinde vakıftan burs almış, farklı meslek sahibi gençler ülkemize, milletlimize hizmet veriyor.
Milli servetimiz heba olmasın diye, vakfa teslim edilen kullanılmayan ilaçların tasnif edilerek reçetelerini temin edemeyen ihtiyaç sahiplerine ulaştırılması; engelli insanımıza ayrı bir önem vererek hayırseverlerin desteği ile yüzlercesine cihaz, tekerlekli sandalye ve akülü araç; binlerce aileye giysi, ayakkabı, ev eşyası ve yakacak temini vakfın en vazgeçilmezleri arasındadır artık.
Vakıf bünyesinde oluşturulan turistlik eşya hediyelik atölyesi ile birlikte onlarca ihtiyaç sahibi kadına ve engelli insana evinde iş imkânı sağlaması, Akşehir Evi’nin, Hasan Muallim Konağının işletilmesi de işin cabası.
“Bir yetim ya da öksüz gülerse, dünya güler.” anlayışıyla AKSEV yetimlerin, öksüzlerin, kimsesizlerin hep yanında, hatta onların birer ailesi.
AKSEV, insanlığa hayır, huzur, barış, esenlik bahşeden medeniyetimizin kadim şehrinde bir marka olmayı başarmıştır. Bunda en büyük pay, elbette hayırseverlerin, vakfı kuranların ve vakıf çalışanlarının inancı, samimiyeti, vakfa verdiği değer ve desteğe aittir.
idris-dogan@hotmail.com
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.4906 5.5126
Euro 6.2118 6.2367
Sterlin 7.2417 7.2954
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA