YERLİ VE MİLLİ! 1


Bu makale 2018-05-21 18:17:17 eklenmiş ve 538 kez görüntülenmiştir.
Mustafa TUNCA

Saygıdeğer okuyucularım. Genel olarak gündemdeki her konuyu takip eder ve kaleme alırım. Ancak bu defaki yazımda kendi bölgemizden bir yeteneği yani keşfedilmeye namzet bir cevherimizi köşeme taşımaya karar verdim. 
Konu: Fatih Kılıç: Fatih Akşehir ilçemizin Gedil köyünde dünyaya gelen mütevazi bir ailenin ilk çocuğudur. Fatih 8-10 yaşlarında iken babasının aldığı oyuncaklara kafa yorar ben bu oyuncakların gerçeğini yapabilirim der. Oyuncakların mekanik düzeneklerden oluştuğunu kavrar. Hidrolik prömatik dişli sistemleri ile çalışan küçük ebatta bir iş makinesi yapmayı başarır. 
Avluda hayvanların böğrüştüğü bacasından tezek dumanı tüten bir köy evindeki odasında adeta bir atelye kurar. Odasının duvarında bir Türk bayrağı bir bağlama yanyana asılı durur. Türk halk müziğini seven sıradan bir anadolu çocuğudur.
Fatih, teknolojik akımlara ilgi duyduğu için hep teknoloji ile ilgilenir. Gedil köyü ilkokulunun ardından Akşehir İsmet İnönü EML’ye kayıt olur. Hocaları Fatih’de gizli bir cevherin olduğunun farkına varır. Lise II. sınıfta mühendislik teknolojileri yarışmasına “Sondaj ve Petrol Arama Makinesi” projesi ile katılır. Projeler jüri üyelerince dikkate değer bulunur. Bu projelerin ardından yüksek binalarda 30 kata kadar inşaat malzemeleri çekebilen bir robot sistemi tasarlar. Robot imal edilir ve faaliyete geçer. 
Projeler ard arda sıralarınınca muhtelif yerlerden ödüller de gelmeye başlar. Katıldığı teknik yarışmalarda 11 tane bilgisayar kazanır. Tüm bilgisayarları okuluna bağışlar hibe eder. 
Robot geliştirme programları ve çalışma sistemleri beğeni kazanır. Artık ufku açılmıştır. AB’nin teknik uygulama çerçevesi kapsamında opel firmasının davetlisi olarak Almanya’ya gider. Almanya’daki teknolojik çalışma sistemlerini yakından inceleme fırsatı bulur. 
Bu defa gökdelenlerde dış cephe sıvası ve boya yapma robotunu biraz daha geliştirir. İnşaat sektöründe zaman kaybı ve malzeme açısından çığır açan robot bazı azizliklere uğramış olsa da sektör projeleri yarışmasında üçüncü olur. 
Bölgeler seviyesinde düzenlenen liseliler teknoloji yarışmasında Eskişehir’de çok büyük haksızlığa uğrar. Yarışmada basit bir tezgah aparatının birinci seçilmesine çok üzülür. Jüri heyetini protesto ederek Eskişehir’den ayrılır. Yarışmada Fatih’i yakından takip eden Atatürk Endüstri Meslek Lisesi Müdürü Süleyman Sırrı Kabadayı köyüne kadar gelerek Fatih’i ikna eder.
Porsuk Meslek Yüksek Okulu Makine Resim Konstrüksiyon bölümüne kayıt olur. 
TRT Gedil köyüne kadar gelerek lise son sınıftaki hayatını belgesel olarak çeker. Belgesel TRT ekranlarında yayınlanır. Ancak bunca proje TÜBİTAK ve diğer teknik kuruluşlardan bir türlü destek görmez. Çünkü mühendis değildir. 
Devamı yarın...
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA