RAMAZAN BÜYÜK BİR FIRSATTIR


Bu makale 2018-05-17 18:34:27 eklenmiş ve 680 kez görüntülenmiştir.
Remzi AYVAZ (KÜRSÜDEN)

Ramazan, İslâmın doğduğu, ilk vahiyle Kur’ân’ın nazil olmaya başladığı rahmet, mağfiret, bereket  ayıdır.  O öyle bir aydır ki, Allah nezdinde ayların en faziletlisi; geceleri, gecelerin en faziletlisi, saatleri, saatlerin en faziletlisidir. Bu fazileti anlayan her mü’min böyle güzel  günleri lutfeden Allah’a sonsuz  hamd ve şükretmelidir. 
Ramazan ayı, insanlık için hidâyet kaynağı, helal ile haramı, hak ile batılı birbirinden ayıran net bilgilerin yer aldığı ilâhî kelamın, hayat düsturumuzun, Zikr-i Hakîm’in indirildiği ay…  “Ramazan Ayı, insanlar için hidayet rehberi olan, doğru yolun, hak ve batılı, helal ve haramı birbirinden ayırmanın açık delillerini içinde barındıran Kur’ân’ın indirildiği aydır. Öyleyse sizden Ramazan ayını idrak edenler bu ayın orucunu tutsunlar…”  (Bakara Sûresi – 185) Böyle bir kitabın indirildiği ay ve içinde bin aydan daha hayırlı bir geceyi barındırması da mü’minler için ne büyük fırsattır.  
Ramazanın gelmesi her müslüman için ayrı bir sevinç ve mutluluk kaynağıdır. Bu sevinç imandan gelen bir   sevinçtir. Müslüman kendisini Allah’ın rızasını kazandıran  her amelden haz alır. Peygamber efendimiz (sav) oruçla gelen sevincin ikisini bildirirken: “Oruçlu için iki sevinç ânı vardır: Biri, orucu açtığı anki sevincidir; diğeri de Rabbine kavuştuğu anki sevincidir.’’ (Buhârî, Savm 9; Müslim, Sıyâm 163) hadisleriyle müjdeler verdiği sevinç ayıdır.
Allah (c.c) rahmet ve mağfiretiyle kullarını affetmek, temizlemek istiyor. Buna rağmen bu fırsatı kaçırmak bir insan için talihsizliktir. Zira şaki  ve bedbaht kişi bu güzel ayda Allah’ın bağışlamasından mahrum kalandır. Peygamber efendimiz bir hadisi şerifinde üç grup insan hakkında ‘burunları yerde sürtülsün’ buyurduğu kimselerde biriside, Allah Rasûlü’nün; “Ramazan ayına ulaşan, bu ayı geçirip de mağfirete erişemeyen insana yazıklar olsun!” (Tirmizi, Daavat 110, (3539) buyurarak bizleri hem ikaz ettiği, hem de müjdeler verdiği iyi değerlendirilmesi gereken bir ay.
Ebû Hüreyre radıyallahu anh’den rivayet edildiğine göre Resûlullah sallallahu aleyhi ve sellem şöyle buyurdu:  “Ramazan ayı girdiğinde cennet kapıları açılır, cehennem kapıları kapanır ve şeytanlar bağlanır.” (Buhari savm 5) buyurulan bir imkanı kavuşmaktan  daha güzel ne olabilir.   
Ramazan sevincini gölgeleyen buruk bir ramazana daha girdik. Amerika’nın Ortadoğu’daki fitne ocağı terör devleti İsrail yine insanlığın gözü önünde masum insanlara vahşice saldırarak şehit edildi. Bir ramazan daha yüreklerimiz yaralı bir şekilde  hüzünle başladı. Ramazan yine kana bulandı. Bütün acılara rağmen islamın rahmeti insanlığı kuşatmaya devam ediyor.Israrla barış diyor.Kalpler yumuşuyor, iradeler sabır ve metanetle güçleniyor. Nefsi arındırmanın, onu berraklığa erdirmenin, terbiye, tezkiye ederek ahlaken yükselişin yolu olan oruç  insanlığa ders vererek eğitmeye devam ediyor.
Bir hadis-i kudsîde orucun  diğer ibadetlere farkı şöyle vurgulanır:  “Ademoğlunun her hayırlı ameli katlanarak mükâfât alır. İyilikler on katından yediyüz katına kadar karşılık bulur.  Ancak oruç farklıdır. O bana aittir, onun mükâfâtını ben takdir edip vereceğim. Çünkü oruçlu mü’min şehvetini, iştahının çektiklerini, yiyeceğini benim için terkeder.  Oruçlu bir insanın oruç sebebiyle ağzında meydana gelen koku, Allah katında misk kokusundan daha güzeldir.”(Buhari savm 9/29) 
Bu ay, birkaç ibadetin iç içe yaşandığı, gönlün mânevî hazlar için daha hassas olduğu bir aydır. Ancak “Ramazan” denince de birinci derecede akla gelen ibadet, oruçtur. Orucun mükafatına nail olmak için farziyyetine,  faziletine, gaye ve hikmetlerinin sayısızlığına inanarak, severek , hamd ve şükrederek tutulan bir orucun mükafatını da efendimiz bütün günahlardan arınmak olduğunu bildirmektedir:” Ebû Hureyre (r.a.)’den nakledildiğine göre Sevgili Peygamberimiz (s.a.s) şöyle buyurmuştur: “ Her kim de Ramazan orucunu (farziyetine ve mükâfatına) inanan (bir mü’min) olarak ve karşılığını sadece Allah’tan bekleyerek tutarsa geçmiş günahları affedilir.”   (Buhari, Savm:6)  
Bütün kötülüklerden iftarsız imsak ederek  tutulan oruçlar Allah’ın razı olacağı, gayesine uygun,  arındıran ve büyük mükafatlara ulaştıran  oruçlardır. 
 Müslüman kardeş! Şu zamanlarda bir daha ömrümüz boyunca ele geçmeyecek olan müstesna günleri yaşıyoruz. Sanki Rabbimiz her biri manevi hazinelerle dolu olarak kullarına Rahmet hazinesinden bol bol vermek için Ramazan ayını bizlere hediye etmiş. Biz de bu günlerin kıymetini bilelim. Hakkını vererek günlerimizi ve gecelerimizi oruçla, Kur’an’la, namazla, zikirle, sadaka, tevbe- istiğfar ve her çeşit iyilikle geçirerek ramazan fırsatını kaçırmayalım.  
Ramazan ayında gönlümüzü kuşatan manevî atmosferin bütün hayatımızı kaplamasını, yeni Ramazanların yepyeni çiçekler ve meyvelerin baharı olmasını niyaz ediyoruz. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA