AKŞEHİR’DE BİR ZAMANLAR (FAYTON) PAYTONCULUK


Bu makale 2018-05-08 05:10:15 eklenmiş ve 1321 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

Çocukken paytonun arkasına oturmak çok hoşumuza giderdi. Ama paytoncunun da kımçısını yemiyen çocuk yoktu. 
Fayton yunanca olup 19. asır sonları 20. yüzyıl başlarında Türkiye’ye de kullanılmaya başladı. Ve payton olarak adlandırıldı. 
Paytoncuların en güzel güzergahları istasyon caddesi ki o dönemlerde trenle yolculuk revançta idi. Ayrıca ibre yolundan hıdırlığa gitmek olmazsa olmazdı.  Artık paytona alışan Akşehirliler pikniklere, gelin almalara, dürü götürmelere, sünnet çocuklarını gezdirmelere, gelin hamamlarına hep paytonlarla gitmeye başladı. 
Çolak Tevfik’in kahvenin yanında durakları vardı. Keşik keşik (sıra sıra) giderlerdi. Nöbetçi paytoncu olurdu. Sabaha kadar istasyondan yolcuları evlerine götürür hizmet ederlerdi. 
Meslek kültürü geleneğine göre müşteri hangi paytonu seçerse o paytonla gidilirdi. Şayet sıradaki paytoncu o anda yoksa diğer paytoncu arkadaşı müşteriyi alıp götürür parasını da arkadaşına verirdi. Birbirlerine yardım ederlerdi.
Ayrıca paytonu olmayan ama sürücüler de vardı. Mellesli Hasan, Kara Hayrani, Konyalı Hasan, Afyonlu Ali, Çerkez oğlu Mustafa, Bekir Ağa.
Sosyal Medya üzerinden “çocukken payton ların arkasına sallanırdık kımçıyı yedik mi inerdik bildiğiniz paytoncuları bana  yazarmısınız dediğimde katılanlar:
Hakkında Bilgiler...
“İbrahim Seviniş:  En eski paytoncu enus dedem paytoncu Abdurrahman amcam paytoncu aptullah babam olur
Cihat Zeynel: Rahmetli kayınpederim Çerkez kadir
Ercan Gemici:  Paytoncu Bekir amca vardı soyadı galiba Bakır’dı meydan Mahallesinde karşı komşumuzdu bize kamçı sallamaz ama kızardı ne güzel günlerdi
Hasan Baş: Faytoncu Deli Kadir
Asim Tekin: O kamçılardan çok canım yandı ama isimlerini hatırlamıyorum.
Abdullah Zafer Serin: amcaa gımçıyı sallaaaa
Mustafa Erten: Sene 1970’te düğünümde taksici rahmetli Oktay Türkay gelin arabası ve rahmetli faytoncu Enüş Amca nın rehberliğinde 20 faytonla düğün alayımda güzel bir gelin almamız olmuştu.
Lale Berkyer Yücel: Çocukken sen sevdiğimiz şeydi
Emine Yıldırım: Faytona çok bindik gece istasyona yolcu geçirmek icin giderdik çok değişik olurdu AH o günler
Rıfat Bilgin: Talat Bakır oda bermendeliydi
Tahsin Özçelik: Rahmetli dayım Semercinin Abdullah 3 tane faytonu vardı
Gülay Şarlak: Ne güzeldi o faytonlarla seyahat,,,, tıkır tıkır,,,, Akşehir sokaklarında,,,,
Sami Ekim: Naylon Kemal vardı Cansız vardı.
Yusuf Ziya BAKIR: Babam TALAT babamın emmisi BEKİR
Sabri Başer: Enüş Seviniş ve oğlulları Abdurrahman, Abdullah, REŞAT TÜMER, KADİR GENCER, BEKİR KÖLE, Hacı Eberliköse, Şükrü Alptekin, hatırladıklarım. Hami Kozağaçlı, MEHMET YAŞAR, BERMENDELİ ÖMER, KUNDULLU KADİR, M. ALİ AÇIKGÖZ, SEMERCİNİN ABDULLAH, MELLESLİ HASAN
Şenol Şensoy: Paytoncu İSMAİL YOLDAŞ
Salim ÇOKRAN: Paytoncu DEDE
Nesrin Aykurt: Enüş derlerdi. Ak saçlı çok sevimli bir amcaydı . Yanlış hatırlamıyorsam Seyit Mahmut Hayrani’de oturuyorlardı.
Ahmet Kandemir: En lüküs payton enüşlerindi
Ahmet Dündar: Perşembe Pazar’dan pazar öteberisi taşırdı Atının kuyruğundan çok kuş fakı yapardım kızardı kamçıyla kovalardı NAYLON KEMAL
Mustafa Birim: Paytoncu AÇIKGÖZ
Besim Güler: Maruf köyünden paytoncu TUMAF
Namık Kemal Han: İzzet amca komşumuzdu eşi arife abla mekanları cennet olsun ne günlerdi bee heeyy gidi akşehirim heyyy kimlere kaldı şimdi
Erdoğan Özbakır: Paytoncu YANİ
Ahmet Kandemir: Paytoncu ELMAS, Paytoncu Kürt Hacı Bölükbaşı, Paytoncu Kara İsmail, Sarı Kadir, Paytoncu Bekir Köle sonuna kadar yaptı. Kedi Veli’nin oğlu Omar’da paytonculuk yaptı. 
Feridun Kaya: Ben istasyonda trenlerde hergün simit satmaya faytonların arkasına biner giderdik unutulurmu o günler. Ama mutluyduk.
Albay Tuna:Paytoncu TUMAH dayı. Marifli. Pala biyikli foterli ve yumurta topuk sivri burun ayakkabisi birde uzun sigara agizligiyla arada sirada giydigi koruklu cizmesiyle hic evlenmemis asli cerkez olan cok iyi bir insandi tumah dayı Allah rahmet eylesin
Hayranı Korkmaz: Nam-ı diğer Yavşak Kadir” 
 
Ve benim aklımda kalan sünnetimde rahmetli babam ve arkadaşı paytoncu Hacı’nın 4 oğlu ve biz abim ben beraber sünnet olmamız. O gün Akşehirdeki tüm paytonların düğünümüzde bütün mahalle çocuklarını paytonla gezdirmemizdi. Sünnet çocuğu en önde otururdu. Yine o yıllarda sarı sarı murat taksileri motoguzziler piyasaya çıktı. Revançta olunca motor icad oldu... paytonlar tükendi...
1950-1965 yıllarında ömrünü tamamladı. 
Ne yazık ki faytona sürülen atlara bakanlarda vardı bakmayanlarda... Fayton işkencesi yüzünden 25 sene yaşayan atlar fazla dayanamayarak 2-3 sene anca dayanıyor ve hayatlarını kaybediyorlardı. 
Not: Çala Kamçı paytoncu ve tek arabacılar faytonlarını at arabalarını satarken söyledikleri söz (kamçısıyla) alacaksın. 
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Mobil
İrfan Yıldırım 2018-05-08 21:28:53
Çolak Tevfik dedemiz olur onunda epey faytonu varmış faytonların son günlerini hatırlarım çok güzel günlerdi
Mobil
Güneş Fayton 2018-05-08 14:11:51
Elinize Sağlık
Toplam 2 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA