AKŞEHİR’DEN ESİNTİLER (2)


Bu makale 2018-05-04 04:56:32 eklenmiş ve 1735 kez görüntülenmiştir.
Mehmet Güleray

* Akşehirimizde “TANSA” Tanzim Satış Mağazası vardı. Çok kuyruklara girerdik. (Kuyruğa çok girdim ve kuyruk sattım.)
* 1 Ekim 1974’de Ecevit Akşehir)deydi...
* 31 Mart 1965 Kız Sanat Okulu gecesinde kendi diktikleri kıyafetlerini sergileyen kızların sundukları kıyafetlerden bir tanesi “HIDIRLIK YOLU’ giysisi çok beğenilmişti. 
* İstasyon yolu ve Hıdırlık yolunda gezmek olmazsa olmazdı.
* Akşehir’in en meşhur içeçeği “HÖRÜL” dü. Sıcak suya pestil konur suyu içilirdi. 
* Kozağaç 16 Ocak 1968’de mahalle oldu. 
* Akşehir demir yolu 15 Ekim 1895’de hizmete açıldı.
* 4 Eylül 1955’de sel saray köyünde 3 çadırı sürüklemiş içinde yaşayanlarla 4 kadın 6 çocuk 10 kişi ölmüştü. Ayrıca Engili ve Doğrugöz’de 4 yeni köprü ve 47 ev yıkılmış 28 sığır 11 keçi 1 merkep telef olmuştu. 
* 18 Nisan 1968’de (motoguzzi) Arçelik dolmuş motosikletleri piyasaya çıktı. İstasyona ve bazı mahallelere çalışırdı. 
* Eskiden Akşehirliler kızlarını “saraç”a verirlermiş. Kızlarda mani yakarlarmış. “Saracın eli yüzü kara, cesinde bol para” derlermiş. 
* 2 Aralık 1954’de Ticaret Odası seçiminde 
Oda başkanı: Haydar Tuna
2. Başkan: Mehmet Imıl
Yönetim Kurulu Başkanı: Ahmet Gülal
2. Başkan: Mustafa Mırçık
Oda meclisi: Osman Emekli, Celal Köseoğlu, Aziz Ökesli, İbrahim Sürmeli, Ata Kale, Süleyman Balıkçı, Said Erdoğan, Ali Cumbul, Mithat İnce, Ahmet Çil, Ahmet Erçelebi, Halit Yallagöz’den oluşmuştu. 
* Milli mücadelede Birim’lerin büyük dedeleri İzzet Derviş Bey Akşehir’e çok yardım etmişler. Yardım yapmak için eşlerinin ziynet eşyalarını alıp akserlere yiyecek yardımlarında bulunmuşlar.
* Lahana ufaktan dürülmeden içine salatalık tazeyken konur kışın alınıp lahana kesilir salatalık tazeliğini korumuş halde yenirmiş. Kozağaçlılar yaparmış. (Lohusalar için)
* Erzincan: Baloğlu (Kutbaloğlu) Köyü
Köyün kurucuları bir kısmı Van’dan bir kısmı Balıkesir’den gelerek şimdiki köyün 1 km doğusuna yerleşmişlerdir. Köy 1953’de heyeylan sebebiyle şimdiki yerine taşınmıştır. Köyün kuzeyindeki kayalığın üzerinde AKŞEHİR adı verilen harabeler bulunmaktadır. Köyde arıcılık ve hayvancılık yapılmakta olup 17 haneli köy merkeze 35 km’dir.
* KOLSUZ GAZİ (ÇOLAK) Adnan Tekin
1960’lı yıllarda Akşehir Sanatkarlar İdman Yurdu futbolcularındandı. Bir kolu yoktu.  Meyhaneciydi. Şaraphane döneminde futbolcu, bilardo şampiyonu, pinpon (masa tenisi) iyi bir yüzücü vede bisiklet sürücüsüydü.  Kavgacı olup 3 kişiyi rahat bir şekilde dövüp 3 ay içerde yatmıştır. Çoraklığı çocukken Nadir’deki un değirmeninde un çuvalları üzerine düşmüş kolu kırılmış geç kalındığından kesilmiş.
* Akşehir şenliği 1959 yılı Şubat oturumunda ele alındı. 21 Haziran’da karar kılındı. Fakat dışarıdaki Akşehirli öğrenciler şenlikleri göremedikleri ve etkinliklere yardımcı olamadıkları için 5-10 Temmuz tarihinde kutlanmasına karar verildi. 1963’de tescil edildi. 1974’de Uluslararası oldu. 
* Yeni Mahalle’deki 60. Yıl Mehmet Türkmen ilkokulu olarak 1983’de yapım işleri tamamlanmış. 16 Ocak 1984 yılında eğitim ve öğretime açılmıştır.
Hayırsever İş Adamı Hanri Benazuz yapımını üstlenerek genç yaşta yaşamını yitiren hemşerimiz Mehmet Türkmen adını okula verilmesini sağlamıştır. Hanri Benazuz Türkiye’de (YU-Pİ) yumurta tavuk satışı yapan Akşehir’de de şubesi olan firmanın sahibidir.
* Güdük Minare (Kütük Cami)
Mescidin ilk minaresi kısa olduğundan kütük minare veya güdük minare ismi verilmiştir. 1889 yılındaki tamirde minare uzatılmıştır.
* Halide Edip Adıvar
Yazılarında Akşehir ve Akşehir insanı için ne güzel tanımlamala yapmıştır. “Akşehir hayat mektebinin bence en verimli bir sınıfı olmuştur. Evvela tabiat o yeşil, o sulak, o sevimli yurt parçasını özenmişte yaratmış gibidir. Kadınları hep güzel ve temiz, erkekleri sakin ve olgun, çocukları sokulgan, hayat yuvaları cana çok yakındır. Bu ruh ikliminin ve cana yakınlığının baş sebebi hepsinin arkasındaki insaniyet muhabbeti müsamahası ve olgun kafalarında duygulu gönüllerinde gizlenen tebessümdür. Bana bu tebessümde klasik günlerin altın devrindeki latif ölçü gizlenmiş gibi geldi. Sanırım ki,  bu ölçünün anahtarı biraz da Nasreddin Hoca zihniyetinden geliyor.”
Yorumlar
Adınız :
E-Mail :
Başlık :
Yorumunuz :
Güvenlik :
Değiştir  
Toplam 0 yorum. Tüm yorumları okumak için tıklayın.
Diğer yazıları...
« geriileri »
Köşe Yazarları
 ‹ 
 › 
E-Mail Bülten Kaydı
Döviz Kurları
Kur Alış Satış
Dolar 5.3015 5.3227
Euro 5.9916 6.0156
Sterlin 6.8360 6.8868
Arşiv Arama
- -
Anket
İstasyon Gazetesi
© Copyright 2014 İstasyon Gazetesi. Tüm hakları saklıdır.
GÜNDEM
SPOR
SİYASET
EĞİTİM
DÜNYA